REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stypendium szkoleniowe - 2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Stypendium szkoleniowe - 2018 r./ fot. Fotolia
Stypendium szkoleniowe - 2018 r./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stypendium szkoleniowe przysługuje bezrobotnemu w okresie odbywania szkolenia, na które został skierowany na szkolenie przez powiatowy urząd pracy. Sprawdź ile wynosi stypendium szkoleniowe w 2018 r.

Komu przysługuje i nie przysługuje stypendium szkoleniowe?

Kwestie związane ze stypendium szkoleniowym zostały uregulowane w art.41 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z tym przepisem stypendium szkoleniowe finansowane przez Fundusz Pracy przysługuje bezrobotnemu w okresie odbywania szkolenia, na które został skierowany na szkolenie przez powiatowy urząd pracy.

REKLAMA

Bezrobotny, który jest uprawniony zarówno do stypendium jak i zasiłku dla bezrobotnych może wybrać jedno z tych świadczeń.

Prawa do stypendium szkoleniowego nie ma bezrobotny, jeżeli w okresie odbywania szkolenia przysługuje mu z tego tytułu inne stypendium, dieta lub innego rodzaju świadczenie pieniężne w wysokości równej lub wyższej niż stypendium finansowane z Funduszu Pracy. Warto zwrócić uwagę, że jeżeli bezrobotny pobiera takie świadczenie w wysokości mniejszej niż stypendium, to może on z tego stypendium skorzystać.

Jaka jest wysokość stypendium szkoleniowego?

Stypendium szkoleniowe jest przyznawane w zróżnicowanej wysokości. Może ono wynosić równowartość 120 % zasiłku dla bezrobotnych, jak i zaledwie 20 % tego samego zasiłku.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2018 r. od początku czerwca '18 wynosi 847,80 zł  co oznacza, że 120 % tego zasiłku to kwota 1017,40 zł brutto natomiast 20 % to kwota 166,30 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stypendium w wysokości 120 % zasiłku (1017,40 zł), przysługuje w przypadku skierowania bezrobotnego na szkolenie, którego miesięczny wymiar wynosi co najmniej 150 godzin. W przypadku mniejszej liczby godzin stypendium przyznawana jest proporcjonalnie, jednakże z zastrzeżeniem, że nie może ono być mniejsze niż 20 % zasiłku (169,60 zł).

REKLAMA

Jeżeli bezrobotny w trakcie trwania szkolenia podjął zatrudnienie, działalność zarobkową lub podjął działalność gospodarczą, to ma on prawo do dokończenia tego szkolenia bez ponoszenia jego kosztów. Ponadto przysługuje mu stypendium w wysokości 20 % zasiłku (169,60 zł), przy czym bez znaczenia jest tutaj miesięczna liczba godzin szkolenia. Stypendium to przysługuje od dnia podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej do dnia zakończenia szkolenia. Od tego stypendium nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne.

Stypendium za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę przysługującego stypendium przez 30 i mnożąc otrzymaną kwotę przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który stypendium przysługuje.

Zwrot kosztów szkolenia

Bezrobotny, który z własnej winy nie ukończył szkolenia, jest zobowiązany do zwrotu jego kosztów. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy przyczyną nieukończenia szkolenia było podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej. Więcej o kosztach szkolenia znajdziesz w artykule poniżej.

Warto wspomnieć, że bezrobotnemu przysługuje stypendium również za okres udokumentowanej niezdolności do pracy. Niezdolność tę powinno się udokumentować zaświadczeniem lekarskim, albo wydrukiem zaświadczenia lekarskiego. Bezrobotny ma jednocześnie obowiązek zawiadomić powiatowy urząd pracy o niezdolności do pracy w terminie 2 dni od dnia wystawienia zaświadczenia i dostarczyć do powiatowego urzędu pracy w terminie 7 dni.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1065 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

REKLAMA

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA