| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Urlop rodzicielski dla bezrobotnych

Urlop rodzicielski dla bezrobotnych

Urlop rodzicielski także dla osób bezrobotnych, rolników, studentów oraz osób zatrudnionych na podstawie umów o dzieło to tylko jedna z propozycji zmian w Kodeksie pracy, jaką wysunęła premier Ewa Kopacz. W jakich sytuacjach i po spełnieniu jakich warunków urlop i zasiłek rodzicielski będą przysługiwały bezrobotnym?

Urlop rodzicielski

Zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym (tj. ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 ze zm.) urlop rodzicielski przysługuje wyłącznie pracownikom (w rozumieniu kodeksu pracy) oraz przedsiębiorcom. Przerwa w pracy z tytułu urodzenia dziecka może trwać nawet rok. Na płatna opiekę nad dzieckiem składają się bowiem trzy różne urlopy: macierzyński (20 tygodni), dodatkowy macierzyński (6 tygodni) oraz rodzicielski (26 tygodni). Fakt uzyskania następczego (po urodzeniu dziecka) zatrudnienia (na podstawie umowy o pracę, tzw. etat) nie ma znaczenia dla uprawnień urlopowych. W sytuacji, gdy w ciągu pierwszego roku życia dziecka bezrobotna matka znajdzie zatrudnienie (na podstawie umowy o pracę, tzw. etat), to nie może już skorzystać z urlopów z tytułu urodzenia dziecka.

Polecamy: Zmiany w prawie pracy 2016

Zasiłek macierzyński

Warto podkreślić że urlop rodzicielski jest płatnym zwolnieniem od pracy. Rodzic, który zdecyduje się na sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem (na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim) otrzymuje co miesiąc 80 proc. swojego dotychczasowego wynagrodzenia. Jest to taka sama kwota, którą uzyskuje pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim (zasiłku chorobowym).

Urlop rodzicielski 2016

Zgodnie z zapowiedziami premier Ewy Kopacz krąg osób korzystających z uprawnień urlopowych z tytułu urodzenia dziecka ma zostać rozszerzony. Począwszy od 2016 roku urlop rodzicielski ma przysługiwać poza pracownikami i przedsiębiorcami także:

  • osobom bezrobotnym,
  • studentom,
  • rolnikom,
  • osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej jaką jest umowa o dzieło.

Mimo nieopłacania składki na ubezpieczenie chorobowe (które jest obowiązkowe jedynie w przypadku pracowników i przedsiębiorców) bezrobotnym matkom będzie przysługiwało prawo do zasiłku macierzyńskiego.

W przypadku wyżej wskazanych grup osób niemożliwe jest ustalenie wysokości zasiłku w oparciu o ich dotychczasowe wynagrodzenie. Są to bowiem osoby nie posiadające dochodów. Premier Kopacz proponuje aby otrzymywały one od państwa stałą kwotę, tj. 1000 zł netto/ miesięcznie przez okres roku. Państwo zdecydowało się więc na wypłatę zasiłku nowym grupom osób.

Od 2016 roku możliwe ma być zyskanie prawa do urlopu już po urodzeniu dziecka. Jeśli bezrobotna matka otrzyma zatrudnienie w ciągu 5 miesięcy od chwili porodu, to będzie mogła skorzystać z urlopu rodzicielskiego, gdyż ten wykorzystywany jest od 6 do 12 miesiąca życia. Oczywiście potrzeba szczegółowych i konkretnych regulacji, które wskażą, kiedy i na jakich zasadach bezrobotna matka będzie mogła skorzystać z uprawnień rodzicielskich.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »