REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biegły rewident

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Firmy nie wykorzystują potencjału i kompetencji biegłych rewidentów

Według wstępnych wyników badania, które zostały przeprowadzone przez Regionalny Oddział Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie, aż 64% firm podczas badania sprawozdania finansowego oczekuje wyłącznie wydania pozytywnej opinii po audycie. Tymczasem zakres możliwej współpracy biegłego rewidenta i przedsiębiorstwa jest znacznie szerszy.

Nowa ustawa o biegłych rewidentach w 2016 roku - trwa uzgadnianie projektu

Ministerstwo Finansów upubliczniło nowy projekt ustawy o biegłych rewidentach. W nowych założeniach uwzględniono dużą część postulatów zgłaszanych przez KIBR w toku konsultacji społecznych. Wciąż są jednak w projekcie zapisy, które budzą niepokój środowiska. Czas na przyjęcie nowej ustawy regulator ma do 17 czerwca 2016 roku.

Ruszyły zapisy na bezpłatne szkolenia dla biegłych rewidentów – MSB w praktyce

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, Bank Światowy oraz KIBR zapraszają na bezpłatne trzydniowe szkolenia z umiejętności stosowania międzynarodowych standardów badania w praktyce. Szkolenia są finansowane ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w ramach projektu Banku Światowego "Budowa zdolności instytucjonalnych i prawnych na poziomie krajowym w zakresie sprawozdawczości finansowej i audytu w sektorze prywatnym" i będą realizowane od czerwca do października w pięciu miastach Polski.

KIBR dołączył do Common Content Project

KIBR został 12 instytutem zawodowych księgowych z Unii Europejskiej, który dołączył do inicjatywy Common Content Project na rzecz rozwoju i ujednolicenia zasad kształcenia biegłych rewidentów. Eksperci przekonują, że wzorce wysokiej jakości edukacji przyczynią się do wzmocnienia jakości badań w Polsce i całej Unii Europejskiej.

REKLAMA

Jak poprawić zatwierdzone sprawozdanie finansowe

Z końcem marca upłynął termin sporządzania sprawozdań finansowych za ubiegły rok, jeśli rok obrotowy jednostki pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Nie oznacza to jednak, że sprawozdanie finansowe nie może ulec już zmianie. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy należy je poprawić i ponownie dać kierownictwu jednostki do podpisania.

KIBR pamięta o biegłych rewidentach seniorach

Z inicjatywy KRBR uhonorowano najstarszych reprezentantów profesji biegłego rewidenta w kraju. - To osoby, które tworzyły ten zawód w Polsce. Powinny zostać docenione, zauważone i uhonorowane - mówi Maciej Ostrowski, prezes RO KIBR w Poznaniu. Temat biegłych rewidentów seniorów jest też jednym z priorytetów Krajowej Izby Biegłych Rewidentów do uregulowania w najbliższym czasie.

Szkolenia dla biegłych rewidentów z miękkich umiejętności

Umiejętności miękkie są niezbędne także biegłym rewidentom do prowadzenia biznesu na konkurencyjnym rynku. Dlatego od 16 lutego 2016 roku KIBR umożliwił audytorom włączenie szkoleń z umiejętności miękkich w zakres samokształcenia i poszerzył o tę tematykę ofertę kursów dla biegłych rewidentów. Biegli rewidenci mogą szkoleniami z umiejętności miękkich zaliczyć część obligatoryjnego doskonalenia zawodowego.

Nowa jakość w szkoleniach dla biegłych rewidentów 2016-2017

Jak zaprojektować edukację biegłych rewidentów? Jak stworzyć dla audytorów bogatą i ciekawą ofertę szkoleniową, przełamując problemy z kształceniem osób dorosłych – zastanawiali się uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Komisję ds. szkoleń Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

REKLAMA

Zasady etyki zawodowej biegłych rewidentów od 11 lutego 2016 r.

Uchwała nowelizująca zasady etyki zawodowej biegłych rewidentów obowiązuje od 11 lutego 2016 r. O zmianach mówi Barbara Misterska-Dragan, zastępca prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Bezpłatne szkolenia z MSSF dla kandydatów na biegłych rewidentów od kwietnia 2016 r.

Zapraszamy kandydatów na biegłych rewidentów do udziału w bezpłatnym, trzydniowym, szkoleniu z zakresu Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF). Szkolenia finansowane ze środków szwajcarsko-polskiego programu współpracy w ramach projektu Banku Światowego odbywać się będą od kwietnia do czerwca 2016 roku w 10 miastach Polski.

Egzaminy na biegłych rewidentów bez możliwości poznania poprawnych odpowiedzi

RPO wystąpił w sprawie praw kandydatów na biegłych rewidentów. Podczas przeglądania swoich prac egzaminacyjnych nie mogą oni m.in. poznać prawidłowych odpowiedzi.

KIBR rozmawia o rozwiązaniach regulacyjnych dla biegłych rewidentów seniorów

Prezes KRBR spotkał się z posłanką Małgorzatą Zwiercan, przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Senioralnej w sprawie odpowiedniego rozwiązania regulacyjnego umożliwiającego zachowanie biegłych rewidentów seniorów w społeczności audytorów. Spośród 7 tys. polskich biegłych rewidentów aż 3,3 tys. jest w wieku powyżej 60 lat.

Potrzeba reform w zakresie funkcjonowania zawodu i samorządu biegłych rewidentów - raport ROSC

Poprawa systemu nadzoru nad zawodem, tak by był bardziej użyteczny, reforma szkoleń kandydatów i biegłych rewidentów oraz zmiany w modelu biznesowym KIBR na bardziej rentowny - to główne wnioski autorów trzeciego raportu dotyczącego przestrzegania standardów i kodeksów w obszarze rachunkowości i rewizji finansowej (ROSC) w Polsce.

Zmiany w sprawozdawczości i rewizji finansowej 2016 - warsztat PID

Kierunki zmian w obszarze sprawozdawczości i rewizji finansowej i to jak się do nich przygotować to główne tematy marcowego warsztatu Polskiego Instytutu Dyrektorów, którego patronem merytorycznym jest KIBR. Spotkanie otworzy wystąpienie Krzysztofa Burnosa, prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Biegli rewidenci mogą liczyć na zniżkę za udział.

Polska wersja raportu FEE została udostępniona przez KIBR

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów udostępniła polską wersję raportu Federacji Europejskich Księgowych (Fédération des Experts-comptables Européen) pt. "Wybór biegłego rewidenta. W kierunku dobrych praktyk". Dokument ma na celu upowszechnianie dobrych praktyk pozwalających na stosowanie najwyższych standardów przy wyborze biegłego rewidenta.

Portal otwartych zasobów edukacyjnych KIBR

Już można korzystać z portalu otwartych zasobów edukacyjnych Krajowej Izby Biegłych Rewidentów. Projekt powstał z myślą o wszystkich biegłych rewidentach pragnących podwyższyć swoje kompetencje cyfrowe w wybranych obszarach. Stworzenie portalu ma na celu przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia cyfrowego wśród biegłych rewidentów.

Wypełnienie sprawozdania P11 na stronie kibr.org.pl

Szybciej niż dotychczas biegli rewidenci i podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych mogą wypełnić sprawozdanie P11 na stronie www.kibr.org.pl. Krajowa Izba Biegłych Rewidentów ulepszyła elektroniczny formularz tego sprawozdania. Jednak tak, jak dotąd trzeba dostarczyć wypełnione sprawozdanie w formie pisemnej (wydruk) do KIBR do końca lutego 2016 r.

Rewidenci łatwiej uzyskają zaświadczenie z KIBR

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów ulepszyła system wystawiania zaświadczeń o wykonywaniu zawodu przez biegłego rewidenta czy o wpisie podmiotu na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych. Aktualnie każdy zainteresowany podmiot będzie mógł w kilka minut samodzielnie wygenerować takie zaświadczenie ze strony kibr.org.pl.

Bezpłatne szkolenia dla biegłych rewidentów w 2016 roku

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów planuje zrealizować od czerwca do października 2016 r. cykl szkoleń dla swoich członków z zakresu usług innych niż badanie sprawozdań finansowych. Chęć uczestnictwa w takich szkoleniach można zgłaszać do 30 stycznia 2016 r. Projekt jest współfinansowany ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Biegli rewidenci chcą współpracować ze środowiskiem naukowym

Współpraca biegłych rewidentów i środowiska akademickiego ma kapitalne znaczenie dla przyszłości naszej profesji – podkreślał Krzysztof Burnos podczas wystąpienia na międzynarodowej konferencji Current Economic & Social Topics International Colloquium CEST 2015.

Kodeks etyki biegłych rewidentów - zmiany w 2016 roku

Bardziej złożone procedury w przypadku podejrzenia naruszenia zasady niezależności i zaistnienia konfliktu interesów - to najistotniejsze zmiany w kodeksie etyki, które przyjęła Krajowa Rada Biegłych Rewidentów, a Komisja Nadzoru Audytowego zatwierdziła. Uchwała wejdzie w życie 11 lutego 2016 r.

Rola biegłego rewidenta w poprawie jakości sprawozdania finansowego

Koniec roku obrotowego to czas wyboru biegłych rewidentów oraz badania sprawozdania finansowego. Warto zatem zastanowić się w jaki sposób i w których momentach przeprowadzanego badania sprawozdania, biegli rewidenci mogą dostarczyć spółce swoją dobrze wykonaną pracą wartość dodaną i pozwalają tym samym na ograniczenie ryzyka biznesowego prowadzonej działalności. Ważne jest, aby właściciele, rady nadzorcze oraz zarządy spółek miały świadomość tych momentów i we własnym dobrze pojętym interesie oraz interesie kierowanego przez siebie podmiotu, umiały zręcznie z nich skorzystać.

Sprawozdania finansowe za 2015 rok biegli rewidenci ocenią na starych zasadach

Nowe zasady wydawania przez biegłych rewidentów opinii do sprawozdań finansowych, wprowadzone nowelizacją ustawy o rachunkowości z 23 lipca 2015 r., będą miały zastosowanie dopiero do raportów za 2016 rok. Tak wynika z pisma Ministerstwa Finansów do Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Stanowisko KIBR w sprawie zmienionego projektu założeń nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przygotowała stanowisko w sprawie nowego projektu założeń do zmian w ustawie o biegłych rewidentach. Prezentuje w nim kolejną grupę uwag do najnowszych rozwiązań. Zdaniem władz samorządu niezbędne będzie zorganizowanie kolejnej konferencji uzgodnieniowej ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.

KIBR aktywny w debacie gospodarczej

Tylko w listopadzie 2015 r. przedstawiciele samorządu biegłych rewidentów uczestniczyli w kilku ważnych wydarzeniach m.in. w konferencjach Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, Szkoły Głównej Handlowej i Polskiego Instytutu Dyrektorów. KIBR był partnerem dwóch ostatnich.

Zbyt wysokie opłaty dla audytorów w projekcie ustawy o biegłych rewidentach

Ministerstwo Finansów zaprezentowało nową wersję projektu założeń ustawy o biegłych rewidentach, ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym. Zdaniem pracodawców z Konfederacji Lewiatan projekt zawiera część postulatów zgłaszanych przez firmy, ale wiele pomysłów jest w dalszym ciągu niekorzystnych dla branży audytorskiej, np. wysokość opłat, czas trwania kontroli.

Nieprawidłowości występujące w sprawozdaniach finansowych - część I

Z końcem roku kalendarzowego zawsze przychodzi okres wytężonej pracy dla działów finansowo-księgowych. W firmach rozpoczną się badania wstępne sprawozdań finansowych, których ostatecznym efektem na początku przyszłego roku będzie wyrażenie przez biegłych rewidentów opinii o rzetelności ksiąg rachunkowych i sporządzonych na ich podstawie sprawozdań finansowych. Przypominamy więc typowe nieprawidłowości ksiąg rachunkowych i sprawozdań finansowych.

Biegli rewidenci potrzebują też „miękkich umiejętności”

Biegli rewidenci z mniejszych firm potrzebują wsparcia w zakresie szkoleń z umiejętności miękkich - mówi Agnieszka Gajewska, prezes Regionalnej Rady RO KIBR w Warszawie i członek Komisji KRBR ds. szkoleń.

Biegły rewident musi widzieć też społeczną odpowiedzialność biznesu

Unia oczekuje raportowania kwestii środowiskowych, społecznych i pracowniczych, ale także związanych z poszanowaniem praw człowieka oraz przeciwdziałaniem korupcji i łapownictwu - mówi Ewa Sowińska, zastępcą prezesa KRBR, przewodnicząca Komisji ds. szkoleń, członek grupy roboczej przy Ministerstwie Gospodarki ds. społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw.

Doskonalenie zawodowe biegłych rewidentów - ważne zmiany w 2015 roku

Trzyletni okres rozliczeniowy, możliwość samokształcenia, nowe obowiązki dokumentacyjne i zrównanie obowiązków dla biegłych rewidentów wykonujących zawód i niewykonujących go – to główne zmiany w zasadach odbywania obligatoryjnego doskonalenia zawodowego. Komisja ds. szkoleń przygotowała praktyczny przewodnik po zmianach.

Zmiany w ustawie o rachunkowości w odniesieniu do badania sprawozdań finansowych

W ustawie o rachunkowości, zgodnie z nowelizacją z dnia 23 lipca, katalog jednostek, których sprawozdania finansowe podlegają corocznie obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta, został rozszerzony o krajowe instytucje płatnicze i instytucje pieniądza elektronicznego (art. 64 ust. 1 pkt 2b znowelizowanej ustawy o rachunkowości).

Biegłych rewidentów i firmy audytorskie czekają duże zmiany w 2016 r.

Doprecyzowanie pojęcia kluczowego biegłego rewidenta, wprowadzenie definicji międzynarodowych standardów badania oraz krajowych standardów badania, a także wprowadzenie zasady uznawania firm audytorskich zatwierdzonych w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej – to tylko niektóre zmiany, przewidziane w założeniach zmian w ustawie o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz niektórych innych ustaw, która ma wejść w życie w 2016 r.

Dodatkowe wpłaty na koszty nadzoru publicznego to cios w finanse samorządu biegłych rewidentów

Rozmowa z Jolantą Gałuszką, skarbnikiem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów na temat projektowanych zmian w ustawie o biegłych rewidentach w zakresie opłat dla Ministerstwa Finansów z tytułu nadzoru nad działalnością biegłych rewidentów.

Polski samorząd biegłych rewidentów może włączyć się do unijnego sytemu kształcenia

Dziewięć europejskich samorządów biegłych rewidentów stworzyło inicjatywę na rzecz rozwoju i ujednolicenia zasad kształcenia biegłych rewidentów. Do rozmów o ewentualnym włączeniu się do projektu została zaproszona także Polska.

Wdrożenie Międzynarodowych Standardów Badania wymaga wysiłku

Nowe standardy (Międzynarodowe Standardy Rewizji Finansowej i Międzynarodowy Standard Kontroli Jakości) będą obowiązywać podmioty badające sprawozdania finansowe jednostek zainteresowania publicznego sporządzone za okresy kończące się 31 grudnia 2016 roku. Dla reszty podmiotów obowiązek dotyczyć będzie badania sprawozdań sporządzonych za okresy kończące się 31 grudnia 2017 roku. A więc za rok 2017 wszyscy już będziemy badać zgodnie z MSB. To bardzo mało czasu. I ogromne wyzwanie dla nas wszystkich - mówi Barbara Misterska-Dragan, zastępcą prezesa KRBR i przewodniczącą Komisji KRBR ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów.

Wciąż jest szansa na dobrą i bezpieczną nową ustawę o biegłych rewidentach

Wywiad z Krzysztofem Burnosem, prezesem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, przy okazji XVI Dorocznej Konferencji Auditingu, która odbyła się w dniach 21-23 października 2015 r. w Jachrance k. Warszawy.

Firmy audytorskie mają być bardziej niezależne od klientów - nowelizacja ustawy o biegłych rewidentach

Zwiększenie niezależności biegłych rewidentów, podniesienie jakości badania sprawozdań finansowych i wzmocnienie nadzoru publicznego nad audytorami – to trzy główne cele zmian w przepisach, nad którymi pracuje resort finansów. Zmieniona ustawa będzie mieć duży wpływ na jednostki zainteresowania publicznego, czyli spółki giełdowe. Nadzór będzie mieć możliwość sankcjonowania nie tylko biegłych rewidentów, lecz także członków rad nadzorczych i komitetów audytu.

Konsultacje KIBR - bezpłatne porady dla biegłych rewidentów

- W ciągu kilku miesięcy (od grudnia 2014 r.) udzieliliśmy ponad 120 bezpłatnych porad. To bardzo dobry wynik. Następnym krokiem będzie udostępnienie opracowanych zagadnień wszystkim biegłym rewidentom. - O pracy Konsultacji KIBR opowiada Justyna Sułkiewicz odpowiedzialna za projekt konsultantka Banku Światowego.

Biegli rewidenci mogą korzystać z polskiej wersji przewodnika IFAC po usłudze przeglądu

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów zapewniła tłumaczenie i udostępniła biegłym rewidentom polską wersję przewodnika IFAC po przeprowadzaniu usługi przeglądu. W 2016 roku dostępne powinno być też tłumaczenie podręcznika stosowania standardu kompilacji.

Zasady dotyczące wyboru biegłego rewidenta

Wybór biegłego rewidenta jest mocno ograniczony. Już nie tylko zarząd, ale też szeroko pojęte kierownictwo nie może być decyzyjne w tej sprawie. A to w takich spółkach, jak cywilne i osobowe, budzi wątpliwości.

IFK poleca: Ostatni moment na wybór biegłego rewidenta

Każda jednostka sporządzająca sprawozdanie finansowe może je poddać badaniu przez biegłego rewidenta. Niektóre podmioty są do tego zobligowane z mocy ustawy o rachunkowości. Niepoddanie badaniu sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Raportowanie CSR to nie chwalenie się, to rozliczanie odpowiedzialności

Środowisko biegłych rewidentów od kilkunastu lat rekomenduje rozszerzenie zakresu raportowania o zagadnienia niefinansowe. Ale równie ważne jest uwiarygodnianie prezentowanych informacji – mówił na konferencji CSR w Ministerstwie Gospodarki Krzysztof Burnos, prezes KRBR. Spotkanie współorganizowane przez KIBR odbyło się 15 września 2015 r. w Warszawie i zgromadziło blisko czterystu gości, przedstawicieli biznesu, nauki i administracji państwowej.

Duże zmiany w ustawie o biegłych rewidentach i ich samorządzie od czerwca 2016 roku

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 sierpnia 2015 r. projekt założeń do obszernej nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie od 17 czerwca 2016 r.

Dostosowanie przepisów o rewizji finansowej do wymogów UE wstrząśnie branżą audytorską

Ustawa, która ma dostosować polskie przepisy dotyczące kontroli finansowej przedsiębiorstw do wymogów Unii Europejskiej, zmieni obraz branży audytorskiej – oceniają jej przedstawiciele. Celem reformy jest dekoncentracja rynku, ale konsekwencje mogą być dotkliwe dla małych firm, którym grozi wypadnięcie z rynku. W resorcie finansów trwają konsultacje w sprawie nowych przepisów.

IFK poleca: Zmiany w ustawie o biegłych rewidentach kosztowne dla firm

Firmy audytorskie nie powinny ponosić dużo wyższych kosztów związanych z funkcjonowaniem podwójnego systemu nadzoru i kontroli. 11-letni okres przechowywania dokumentacji z badania jest zbyt długi, a opłata za nadzór w wysokości 7 proc. przychodów z tytułu wykonywania czynności rewizji finansowej za wysoka. Wątpliwości budzi również sposób jej naliczania - uważa Konfederacja Lewiatan.

KIBR partnerem Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów zaangażowała się w piątą edycję Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. To wydarzenie ważne dla wielu polskich firm audytorskich.

IFK poleca: Czas dokonać wyboru biegłego rewidenta

Wybór biegłego rewidenta to proces, który może trwać parę tygodni. Dlatego należy wcześniej, rozpocząć przeglądanie ofert i rozmowy z biegłymi rewidentami. Ma to istotne znaczenie, ponieważ biegły rewident musi mieć zapewnioną możliwość uczestniczenia w inwentaryzacji, która najpóźniej powinna się rozpocząć 1 października.

Jak wybrać biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego

Przedsiębiorstwa, które planują zmianę biegłego rewidenta lub szukają go po raz pierwszy, powinny właśnie w tym momencie rozpocząć analizę oferty rynkowej. Na podjęcie decyzji zostało bowiem już niewiele czasu. Firmy, które zamierzają rozpocząć inwentaryzację zapasów 1 października 2015 r. (gdy dzień bilansowy przypada na 31 grudnia 2015 r.), powinny umowę na badanie podpisać do 30 września 2015 r.

Dereglamentacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i deregulacja zawodu biegłego rewidenta

Ministerstwo Finansów zaprezentowało swoje stanowisko odnośnie dereglamentacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i deregulacji zawodu biegłego rewidenta po roku od wejścia w życie tych zmian. Zapytaliśmy również o plany legislacyjne resortu finansów w tym obszarze. W imieniu Ministerstwa Finansów wyjaśnień udzieliła 20 sierpnia 2015 r. Pani minister Dorota Podedworna-Tarnowska, Podsekretarz Stanu, Przewodnicząca Komisji Nadzoru Audytowego.

Czas na wybór biegłego rewidenta

Wybór biegłego rewidenta to proces, który może trwać parę tygodni. Dlatego należy wcześniej, rozpocząć przeglądanie ofert i rozmowy z biegłymi rewidentami. Ma to istotne znaczenie, ponieważ biegły rewident musi mieć zapewnioną możliwość uczestniczenia w inwentaryzacji, która najpóźniej powinna się rozpocząć 1 października.

REKLAMA