REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dowód osobisty, Usługi

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy usługi aktorskie w ramach tworzenia filmów lub seriali mogą być zwolnione z podatku VAT?

Przedmiotem interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 9 czerwca 2023 r. była kwestia zwolnienia z VAT dla usług aktorskich. Wniosek dotyczył prowadzenia działalności gospodarczej w ramach PKD 90.01.Z, obejmującego udział w nagraniu aktorskim dla potrzeb filmów i seriali. Dyrektor KIS zgodził się, że realizowane przez podatnika usługi mogą być uznane za usługi kulturalne, pod warunkiem spełnienia odpowiednich kryteriów. A w konsekwencji, że są to usługi zwolnione z VAT.

Czy przychody z projektowania technologii informatycznych mogą być opodatkowane jako ryczałt?

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z dnia 6 czerwca 2023 r. dotyczyła oceny skutków podatkowych związanych z zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wnioskodawca, będący Product Ownerem, zwrócił się z pytaniem dotyczącym opodatkowania przychodów ze świadczenia usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0.

Konsumenci surowo oceniają jakość obsługi klienta. Jest coraz gorzej

Jakość obsługi klientów na polskim rynku sukcesywnie spada, na co wskazują cykliczne badania prowadzone przez Polski Program Jakości Obsługi. Z ostatniej edycji tego badania wynika, że Polacy najgorzej oceniają m.in. wiedzę i kompetencje pracowników, czas obsługi oraz ceny i dostępność asortymentu. 

Ponad 10 milionów pobrań aplikacji mObywatel

Od momentu udostępnienia pierwszej wersji aplikacji mObywatel pobrano ją już 10 mln razy. Kiedy pojawi się wersja 2.0?

REKLAMA

mObywatel 2.0 na przełomie czerwca i lipca. Będzie zawierał szereg nowych usług

Na przełomie czerwca i lipca wejdzie mObywatel 2.0; w aplikacji znajdzie się szereg nowych usług, w tym tymczasowe prawo jazdy, które odbierzemy zaraz po zdaniu egzaminu i nowe dokumenty, jak prawo wykonywania zawodów medycznych - poinformował sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński.

Jak uzyskać i aktywować e-dowód?

Czym jest e-dowód i do czego służy? Gdzie trzeba złożyć wniosek o dokument? Co umożliwi aplikacja mObywatel? Oto najważniejsze informacje.

Ile kosztuje serwisowanie auta? Koszty stale rosną

Ile kosztuje serwisowanie auta? Ceny serwisu auta wzrosły w 2022 roku o niemal 40 proc. Czy da radę uchronić się przed podwyżkami?

Legitymowanie obywateli tylko gdy jest podstawa. Policja nie zgadza się z RPO

Legitymowanie obywateli przez Policję jest możliwe tylko wtedy, gdy istnieje ustawowa przyczyna uzasadniająca takie wkroczenie w autonomię informacyjną jednostki – taki pogląd wyraził rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek w wystąpieniu skierowanym w styczniu do Komendy Głównej Policji. Policja nie zgadza się z tezą, że każde legitymowanie uczestników legalnie odbywającego się zgromadzenia, którzy nie popełnili przestępstwa lub wykroczenia, stanowi naruszenie konstytucyjnej wolności zgromadzeń i autonomii informacyjnej jednostki – wynika z odpowiedzi KGP na pismo rzecznika.

REKLAMA

Miejsce świadczenia usług w VAT a usługi wodno-kanalizacyjne i związane z nieruchomościami świadczone w Niemczech

Usługi świadczone na rzecz podatników oraz nie podatników VAT niemieckich z wyszczególnieniem usług wodno-kanalizacyjnych oraz usług związanych z nieruchomościami rodzą problemy związane z określeniem miejsca świadczenia usług. Czy polska firma usługowa powinna rejestrować się do VAT-u w Niemczech? Jakie faktury powinna wystawiać swoim niemieckim klientom?

Optymalizacja energii w obiektach usługowych - jak to zrobić?

Optymalizacja energii w obiektach usługowych powinna stanowić priorytet kadry zarządzającej obiektem usługowym. Koszty energii w znacznej mierze wpływają na cenę oferowanych usług, a ta nadal jest jednym z najważniejszych czynników budujących konkurencyjność każdej firmy usługowej. Skuteczność działań kontrolujących zużycie energii zależy w głównej mierze od jakości audytu, sposobu realizacji rekomendowanych działań, a także zaangażowania pracowników w cały proces. Optymalizacja procesów energetycznych polega bowiem na nieustającej obserwacji i elastycznym dopasowywaniu się do aktualnych warunków.

mObywatel jak plastikowy dowód osobisty już niebawem. Rząd pracuje nad ustawą

Ustawa o aplikacji mObywatel zakłada zrównanie dokumentu elektronicznego z plastikowym dowodem osobistym. Zdaniem autorów projektu jest to zmiana rewolucyjna. Rząd zajmuje się projektem ustawy.

Dowód elektroniczny w aplikacji mObywatel tak samo ważny jak plastikowy dowód osobisty

Na posiedzeniu w dniu 28 lutego 2023 r. Rada Ministrów rozpatrzy m.in. projekt ustawy o aplikacji mObywatel, która zakłada zrównanie dokumentu elektronicznego z plastikowym dowodem osobistym. Zdaniem autorów projektu jest to zmiana rewolucyjna.

Policja może legitymować obywatela tylko gdy jest podstawa

Policja może legitymować obywatela tylko wtedy, gdy istnieje ustawowa przyczyna uzasadniająca takie wkroczenie w autonomię informacyjną jednostki. Obywatel może odmówić podania swych danych bez konsekwencji prawnych, gdy funkcjonariusz nie ma do tego podstawy prawnej – wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego. Mimo to obywatele skarżą się, że gdy nie stosują się do policyjnych poleceń określonego zachowania się, dostają mandaty i wnioski do sądów o ukaranie za „uniemożliwianie lub utrudnianie” czynności funkcjonariuszy. Powodem ukarania za „niezastosowanie się do polecenia” bywa nawet sama odmowa poddania się legitymowaniu. 

ZUS - rola usług społecznych

Usługi społeczne odgrywają ogromną rolę, z punktu widzenia działań wspierających politykę państwa, politykę publiczną na rzecz różnych grup osób, w tym z niepełnosprawnościami - powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, podczas Kongresu Usług Społecznych.

Działalność usługowa objęta 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - pośrednictwo w sprzedaży, pozyskiwanie klientów

Szeroko rozumiane usługi pośrednictwa sprzedaży (handlu), obejmujące m.in. poszukiwanie i posykiwanie nowych klientów w różnych dziedzinach, utrzymywanie relacji z klientami, fachowe doradztwo jak również pośredniczenie w zawieraniu umów, o ile nie podlega opodatkowaniu wyższą stawką ryczałtu ze względu na postanowienia szczególne w myśl art. 12 ustawy o ryczałcie – jest opodatkowane korzystnej dla podatników 8,5 % stawce ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Centra usług wspólnych (branża SSC/BPO) - wynagrodzenia, zatrudnienie, kwalifikacje

W branży SSC/BPO niezmiennie notowany jest większy popyt niż podaż kandydatów. Dynamika wzrostu wynagrodzeń w centrach usług wspólnych rośnie – ostatni rok przyniósł wzrost o 22% dzięki średniemu miesięcznemu wynagrodzeniu w wysokości 9 834 zł brutto. Jednocześnie oczekiwania samych pracowników w związku ze zmianami ekonomicznymi są coraz większe.

Zaległości firm usługowych rosną [BADANIE]

Zaległości branży usługowej wobec banków i dostawców wzrosły w I kwartale o niemal 1,9 mld zł. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.

Do Turcji bez paszportu - wystarczy dowód osobisty

Od 19 kwietnia 2022 r. obywatele polscy mogą podróżować do Turcji na podstawie dowodu osobistego, nie trzeba mieć już paszportu podczas wyjazdu turystycznego trwającego maksymalnie 90 dni - poinformowała ambasada Turcji w Polsce. MSZ potwierdziło PAP tę zmianę zasad wjazdu do Turcji.

Polscy malarze drożeją najszybciej w Europie

W ciągu ostatnich 5 lat usługi malowania ścian zdrożały w Polsce o 73% - wynika z danych Eurostatu. Jest to nie tylko wysoki wynik, ale i najwyższy w całej Unii Europejskiej. Fachowcy innych profesji też podnieśli swoje cenniki.

Dowód osobisty dla dziecka w 2022 r

Do czego może służyć dziecku dowód osobisty i jak go dla niego wyrobić?

Dowody osobiste, odciski palców i RODO

Czy odciski palców w dowodach osobistych mogą być niezgodne z RODO? Wątpliwości co do tego nabrał niemiecki sąd. Sprawę zbada trybunał w Luksemburgu.

Marketing usług. Jak reklamować usługi?

Marketing usług. Usługi – tuż obok przemysłu i rolnictwa – stanowią jeden z głównych filarów polskiej gospodarki. W tym sektorze pracuje blisko 60 proc. Polaków . Nie dziwi fakt, że marketing usług odgrywa ogromną rolę. Obecnie polska gospodarka wchodzi w fazę ożywienia, a szacuje się, że usługi będą się rozwijać. To efekt zakończenia lockdown’ów. Z jakich narzędzi będą korzystać marketerzy, aby sprzedać to, czego nie można dotknąć?

W listopadzie 2021 r. został założony 13-milionowy Profil Zaufany

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekazał informację o 13-milionowym Profilu Zaufanym założonym w Polsce. Osoby posiadające Profil Zaufany mogą bez wychodzenia z domu załatwić szereg spraw w urzędach związanych z samochodami, dowodami osobistymi, meldunkiem. Profil jest narzędziem weryfikacji tożsamości dla około 13,2 mln Polaków. Umożliwia składanie pism elektronicznych ze skutkiem prawnym bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego. Pozwala na korzystanie z szeregu usług oferowanych przez urzędy na platformie ePUAP czy kontakt z ZUS. Dlatego każdego dnia listopada 2021 r. średnio niemal 7800 Polaków zakładało Profil Zaufany, a ponad 10 tysięcy pobierało aplikację mObywatel.

Anna Worwa: Nowe dowody osobiste to odpowiedź na wzrost przestępczości [PODCAST]

Czy wymiana dowodu osobistego jest płatna? Do kiedy mamy na nią czas? Czy wniosek o nowy dowód można złożyć on-line?

Usługi świadczone dla zagranicznych kontrahentów - rozliczenie VAT

Usługi świadczone dla zagranicznych kontrahentów - rozliczenie VAT. Świadcząc usługi na rzecz zagranicznych kontrahentów, musimy zawsze ustalić miejsce świadczenia tych usług. Wyznaczają je przepisy VAT. Gdy nabywcy są podatnikami, zazwyczaj na nich przechodzi obowiązek rozliczenia VAT. Inaczej jest, gdy nabywca nie jest podatnikiem. Jeśli miejsce świadczenia usług jest poza terytorium kraju, to VAT rozlicza świadczeniodawca. Od 1 lipca 2021 r. może skorzystać z procedury OSS, gdy nabywca jest z innego kraju UE.

Wniosek o dowód osobisty 5 listopada 2021 r. do godz. 12

Wnioski o dowody osobiste 5 listopada 2021 r. we wszystkich urzędach w Polsce będą przyjmowane tylko do godz. 12.

Kara za brak dowodu tożsamości lub paszportu a prawo UE

Kara za brak dowodu tożsamości lub paszportu. Państwo członkowskie UE może zobowiązać swoich obywateli, pod groźbą kary, do posiadania przy sobie ważnego dowodu tożsamości lub paszportu, gdy podróżują do innego państwa członkowskiego, niezależnie od używanego środka transportu i trasy. O ile prawo Unii nie stoi na przeszkodzie temu, by nałożona sankcja miała charakter karny, o tyle stoi ono na przeszkodzie sankcjom nieproporcjonalnym, takim jak grzywna wynosząca 20% średniego miesięcznego dochodu netto sprawcy. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 6 października 2021 r.

Wielka Brytania - wjazd na dowód wyjątkowo

Wjazd do Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego możliwy jest tylko wyjątkowo. Większość osób od 1 października musi posiadać paszport.

Nowe dowody osobiste od 7 listopada 2021 r.

Nowe dowody osobiste - jak będą wyglądać? Kiedy wymiana dowodów?

Jaka stawka ryczałtu od przychodów z działalności produkcyjnej (wytwórczej)

Stawka ryczałtu dla działalności produkcyjnej. Ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych można opodatkować przychody osiągane przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przychody z działalności produkcyjnej (wytwórczej) mogą być opodatkowane albo stawką 8,5% albo 5,5%. Od czego zależy zastosowanie jednej z tych stawek do działalności produkcyjnej?

Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

Obowiązek w VAT z tytułu refaktury usług

Refakturowanie usług - obowiązek podatkowy. Kiedy powstaje obowiązek w podatku VAT przy refakturowaniu usług pośrednictwa?

Usługi informatyczne na ryczałcie

Usługi informatyczne a ryczałt. Czy usługi informatyczne sklasyfikowane według symbolu PKWiU jako 62.02.30.0 podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawką 8,5%?

Nowe dowody osobiste w innym terminie - ustawa w Senacie

Senacka komisja poparła nowelizację, która przesunie termin wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców).

Przesunięcie terminu wdrożenia nowych dowodów osobistych

Przesunięcie terminu wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców) zakłada nowelizacja, którą uchwalił Sejm.

Dowody z odciskami palców w innym terminie?

Dowody z odciskami palców miały być wydawane od 2 sierpnia 2021 r. Projekt nowej ustawy zmienia jednak ten termin.

Wniosek o dowód osobisty online jeszcze tylko przez 50 dni

To ostatnie 50 dni na złożenie wniosku o nowy dowód osobisty przez internet. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o ważnych zmianach, które wejdą w życie w sierpniu.

Wymiana dowodu osobistego - jak złożyć wniosek?

Wymiana dowodu osobistego - jak złożyć wniosek? W czerwcu ponad 140 tysiącom osób upłynie termin ważności dowodu osobistego. Nieważny dowód to spory problem. Dlatego, aby go uniknąć, warto już teraz zawnioskować o nowy dokument. Najszybciej i najwygodniej zrobić to przez internet.

Od kiedy dowody osobiste z odciskami palców?

Od kiedy będą obowiązywały dowody osobiste z odciskami palców? Kto będzie musiał wymienić dokument?

Dowód osobisty dla seniora ważny bezterminowo?

Dowód osobisty dla seniorów, którzy ukończyli 70. rok życia ma być ważny bezterminowo. Taką poprawkę wprowadził Senat do nowelizacji ustawy o dowodach osobistych.

Nowe dowody osobiste - czy są bezpieczniejsze?

Nowe dowody osobiste zaczną być wydawane od 2 sierpnia 2021 roku. Czy są bezpieczniejsze? Czy rządowa aplikacja mObywatel ochroni nas przed kradzieżą danych osobowych?

Przetwarzanie danych biometrycznych w dowodach osobistych

Kwestie przetwarzania danych biometrycznych w nowych dowodach osobistych ureguluje rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które zostało skierowane do opiniowania.

Wniosek o dowód osobisty od 2 sierpnia 2021 r. – zmiany

Wniosek o dowód osobisty od 2 sierpnia 2021 r. nie będzie składany online. Z czego wynikają zmiany? Czy będą wyjątki?

Nowe dowody osobiste od 2 sierpnia 2021 r.

Nowe dowody osobiste będą wydawane od 2 sierpnia 2021 r. Kto otrzyma nowe dokumenty? Jakie zmiany będą na nich widoczne?

Ustawodawstwo krajowe nie może ograniczać swobody świadczenia usług - wyrok TSUE

Zakaz prowadzenia gier losowych wprowadzony przez gminę. Ustawodawstwo krajowe, które ogranicza prawo do prowadzenia gier losowych i pieniężnych do określonych miejsc, może stanowić przeszkodę w swobodnym świadczeniu usług – tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE).

Ceny usług remontowo-budowlanych coraz wyższe

Ceny usług remontowo-budowlanych 2021. 12,1% - o tyle w ciągu roku wzrosły w Polsce stawki za malowanie mieszkań. To prawie najwyższy wynik w Europie. Polacy budują i remontują na potęgę, co powoduje, że usługi fachowców drożeją nad Wisłą znacznie szybciej niż w Unii.

Dowód osobisty 2021 – ważne zmiany

Dowód osobisty w 2021 r. czekają ważne zmiany związane z wprowadzeniem do nich drugiej cechy biometrycznej. Jak długo będzie można składać wnioski elektronicznie? Kto musi wymienić dowód osobisty?

Dowód osobisty z odciskami palców

Dowód osobisty z odciskami palców to jedno z rozwiązań nowelizacji, którą zajmie się rząd. Czy w każdym dowodzie osobistym znajdą się odciski palców? Co z dokumentem dla dziecka? Jak długo mają być ważne nowe dowody osobiste?

Nabór wniosków o pomoc na rozwój usług rolniczych

Rozwój usług rolniczych. Jeszcze tylko do najbliższego poniedziałku, 15 lutego 2021 r., można składać wnioski o przyznanie pomocy na „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych”, finansowanej z budżetu PROW na lata 2014-2020. Można otrzymać wsparcie w wysokości nawet pół miliona złotych.

Podatek u źródła - usługi doradcze i reklamowe nabywane za granicą

Zapłata podmiotom zagranicznym z tytułu usług doradczych lub reklamowych (a także innych usług niematerialnych) może wiązać się z koniecznością poboru podatku u źródła oraz obowiązkami sprawozdawczymi. W artykule wyjaśniono m.in. kwestie dotyczące certyfikatów rezydencji, weryfikowania statusu kontrahenta, szczególne zasady w poboru podatku w przypadku należności przekraczających 2 miliony zł, oraz obowiązki sprawozdawcze i termin zapłaty podatku.

REKLAMA