REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytura, Opieka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wydłużenie wieku emerytalnego

W sejmowym expose premier Donald Tusk zapowiedział stopniowe wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Jak ma to wyglądać w praktyce?

Jak chroniony jest pracownik w wieku przedemerytalnym?

Wielu pracowników po pięćdziesiątce boi się o to czy będą mieli pracę aż do ukończenia wieku emerytalnego. Jest to obawa uzasadniona faktem coraz trudniejszej sytuacji osób starszych na rynku pracy. Jednak Kodeks pracy daje ochronę pewnej grupie starszych pracowników. Jaka to grupa i na czym polega kodeksowa ochrona?

Emerytury zagraniczne Vademecum

Czy osoby pracujące zagranicą mają prawo do emerytury? Jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia okresy zatrudnienia za granicą, przy ustalaniu prawa do emerytury?

Jak zgłosić wniosek o emeryturę powszechną bez względu na staż ubezpieczeniowy

Emerytura powszechna przysługuje osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny i posiadają określoną liczbę lat okresów składkowych i nieskładkowych. W określonych przypadkach prawo przewiduje emeryturę powszechną bez względu na długość udowodnionego okresu ubezpieczenia. Jak złożyć wniosek o taką emeryturę.

REKLAMA

Emerytura powszechna niezależna od długości okresów składkowych i nieskładkowych

Prawo do emerytury powszechnej bez względu na liczbę lat okresów składkowych i nieskładkowych uzyskają osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku. Prawo przysługuje po uzyskaniu powszechnego wieku emerytalnego.

Dodatki do emerytury Vademecum

Dodatki do emerytury są świadczeniami, które mogą podwyższyć otrzymywane przez emeryta świadczenie emerytalne. Dodatkowo co roku większość dodatków do emerytury podlega waloryzacji.

Kto ma prawo do emerytury w wieku powszechnym

W Polsce obecnie powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Prawo do emerytury w wieku powszechnym przysługuje ubezpieczonym, którzy urodzili się przed dniem 1 stycznia 1949 roku.

Z renty na emeryturę

Przejście z renty z tytułu niezdolności do pracy na emeryturę może okazać się sposobem na podwyższenie świadczenia. Zmiana tak może na wniosek emeryta, jak i również z urzędu.

REKLAMA

Z emerytury wcześniejszej na emeryturę powszechną

Jednym ze sposobów zwiększenia emerytury jest przejście z emerytury wcześniejszej, na emeryturę ze względu na wiek, czyli tak zwaną emeryturę powszechną. Czy każdy emeryt może skorzystać z takiego uprawnienia.

Opieka nad dzieckiem - vademecum

Na jaką formę opieki dla dziecka się zdecydować? Niania, dzienny opiekun czy żłobek lub klub dziecięcy? Co warto wiedzieć o opiece w przedszkolu?

Składki niani opłaci ZUS

Od 1 października 2011 r. ZUS opłaci składki na ubezpieczenie społeczne niań, z którymi rodzice zawrą tzw. umowę uaktywniającą. Warunkiem są zarobki opiekunki, które nie powinny przekroczyć minimalnej płacy.

Organizacja KRUS

KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, to instytucja państwowa, która ponosi odpowiedzialność za ubezpieczenie społeczne rolników. Warto zwrócić uwagę na organizację tej instytucji.

Prawo do emerytury rolniczej a przepisy unijne

Prawo do emerytury rolniczej jest określone ustawowo. Jednak przepisy unijne dotyczące m. in. wspólnej polityki rolnej, od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, tj od 1 maja 2004 roku, obowiązują także w Polsce.

Emerytura rolnicza z KRUS

Emerytura rolnicza to świadczenie pieniężne, wypłacane z Funduszu emerytalno – rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na zasadach określonych w ustawie.

Najniższa emerytura – 2012

Kwota najniższej emerytury w 2012 roku zmieni się w marcu, tak jak co roku. Jest to związane z przeprowadzaną waloryzacją. W poniższym artykule wyjaśniamy, o ile i dlaczego wzrosną emerytury.

Kapitał początkowy - nowe zasady obliczania

Kapitał początkowy może być obliczony na podstawie stażu pracy wyrażonego w dniach, a nie - tak jak dotychczas - w pełnych latach. Oznacza to, że od 23 września więcej osób ma możliwość złożenia do ZUS-u wniosków o obliczenie kapitału początkowego.

Ubezpieczenie niani 2011

Od 1 października 2011 r. za nianie, których pensja nie przekracza wysokości minimalnego wynagrodzenia składki opłaci ZUS. Warunkiem jest podpisanie z opiekunką tzw. umowy uaktywniającej.

Polsko-niemieckie porady emerytalne

Porady dla osób aktywnych zawodowo zarówno w Polsce, jak i w Niemczech będzie można uzyskać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu.

Ponowne przeliczenie emerytury a aktywność zawodowa emerytów

W większości przypadków seniorzy decydują się na dalszą pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego w celu dorobienia do niskiej emerytury. Ustawa odbiera im taką możliwość, zakazując łączenia emerytury z pracą.

Przychody ze stosunku pracy i przychody z nimi zrównane [w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych]

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny, są zwolnione od wykonywania zawodu. Co z zasiłkiem w przypadku pracy zmianowej? W jaki sposób przyznawane jest świadczenie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Umowa uaktywniająca dla niani

Rodzice mogą zatrudnić nianię na podstawie umowy uaktywniającej (umowy zlecenia osoby fizycznej sprawującej opiekę nad dziećmi). Podpowiadamy w jaki sposób spisać taką umowę oraz jakie wywołuje ona skutki podatkowe.

Rząd kolejny raz uszczupli Fundusz Rezerwy Demograficznej

Rada Ministrów zaakceptowała rozporządzenie wykonawcze do ustawy budżetowej, na postawie którego 4 mld zł zgromadzone w Funduszu Rezerwy Demograficznej (FDR) zostaną wypłacone na pokrycie bieżących emerytur.

Ustanowienie opieki nad małoletnim – kiedy?

Opiekun sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem pozostającego pod opieką, podlega przy tym nadzorowi sądu opiekuńczego. Do sprawowania opieki stosuje się odpowiednio przepisy o władzy rodzicielskiej z zachowaniem przepisów dotyczących opieki nad małoletnim.

Wcześniejsze emerytury - vademecum

Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. mogą uzyskać tzw. emeryturę pracowniczą, co oznacza wcześniejsze przejście na emeryturę. Jest to możliwe bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, a warunki jakie należy spełnić związane są ze stażem zawodowym i ubezpieczeniowym.

Odwrócona hipoteka – plusy i minusy projektu ustawy

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym zapewne nie zostanie uchwalona w tej kadencji Sejmu. Seniorzy na zmiany będą musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Zawieszenie prawa do emerytury pomostowej

Emerytura pomostowa jest świadczeniem przewidzianym dla pracowników pracujących w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. W jakich przypadkach następuje zawieszenie prawa do emerytury pomostowej.

Emerytura obywatelska jako nowy pomysł na emeryturę

Emerytura obywatelska, inaczej filar zerowy. Dzięki niej każdy obywatel miał na zagwarantowane minimalne świadczenie emerytalne.

Świadczenie pielęgnacyjne a zasiłek pielęgnacyjny

Zarówno zasiłek pielęgnacyjny jak i świadczenie pielęgnacyjne są przyznawane na podstawie tej samej ustawy o świadczeniach rodzinnych. Poniżej przedstawione są różnice i podobieństwa pomiędzy tymi świadczeniami opiekuńczymi.

Kto może zostać opiekunem dziennym?

Chcąc opiekować się dziećmi, nie musimy zakładać żłobka ani klubu dziecięcego. Można wystartować w konkursie ofert, na opiekuna dziennego. Kto może nim zostać, na jakich zasadach?

Czy Polacy przekonają się do odwróconej hipoteki?

Zgodnie z danymi GUS w 2035 r. liczba Polaków w wieku emerytalnym wyniesie ponad 9,6 mln, co oznacza wzrost o połowę w porównaniu do 6,4 mln w 2010 r. Taki trend sprawia, że wysokość przyszłych emerytur staje pod dużym znakiem zapytania. Ponadto nie ulega wątpliwości, że opisany rozwój wypadków spowoduje zmiany w polskiej gospodarce, gdzie znacznie zwiększy się wartość usług oraz towarów kierowanych do seniorów. Rozwiązaniem, które jest także odpowiedzią na obydwie wspomniane kwestie jest tzw. odwrócona hipoteka.

Będą zmiany w pracowniczych programach emerytalnych

Rząd zaakceptował projekt zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Projektowane przepisy obejmą pracodawców i pracownicze fundusze emerytalne oraz zarządzające nimi towarzystwa emerytalne.

Dzieci rzadziej trafią do domu dziecka

Od przyszłego roku dzieci poniżej 10 roku życia mają przybywać w rodzinach zastępczych. Domy dziecka będą liczyły maksymalnie 14 dzieci.

Zadbaj o swój budżet – krótki poradnik oszczędzania

Chciałbyś zaoszczędzić na wakacje albo sprzęt, o którym od dawna marzysz, ale pod koniec miesiąca ciągle się okazuje, że brakuje Ci na to pieniędzy? Spróbujemy Ci doradzić, w jaki sposób zarządzać swoimi finansami, żeby pod koniec miesiąca zanotować plusy a nie minusy.

Obalamy mity wokół odwróconej hipoteki

Nowe i nieznane zawsze budzi wiele pytań i kontrowersji. A pytania pozostawione bez odpowiedzi rodzą często mijające się z prawdą mity. Tak samo jest z nowym jak na polskie warunki tematem odwróconej hipoteki. Spróbujmy przyjrzeć się temu z bliska.

Co warto wiedzieć o odwróconej hipotece?

Produkt ten jest na rynku polskim od niedawna, więc wśród wielu seniorów budzi jeszcze obawę, jak każda rzecz, której nie znamy. Postaramy się przy pomocy kilku prostych odpowiedzi przybliżyć tę usługę , aby stała się ona bardziej zrozumiała.

Kobiety później przejdą na emeryturę

Rząd opracował harmonogram zrównania wieku przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn oraz podniesienia granicy do 67. roku życia.

Dwa modele odwróconej hipoteki

Odwrócona hipoteka to produkt finansowy, który daje seniorom możliwość uzyskania dodatkowej renty. W zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości na fundusz hipoteczny, senior otrzyma comiesięczne wynagrodzenie.

Czy senior ma prawo dożywotniego zamieszkania?

Przy odwróconej hipotece senior przenosi własność nieruchomości na fundusz hipoteczny w zamian za comiesięczną dodatkową rentę. Ma jednak pewność, że będzie tam mieszkał do końca życia.

Jak wyliczana jest wysokość świadczenia przy odwróconej hipotece?

Dzięki odwróconej hipotece seniorzy mają szansę na dodatkową rentę. Jej wysokość zależy m.in. od wartości nieruchomości seniora oraz jego wieku.

Jakie są zabezpieczenia chroniące prawa seniora?

Odwrócona hipoteka ma charakter jednej z cywilnoprawnych umów. Może ona przybrać postać umowy renty dożywotniej.

Odwrócona hipoteka – dla kogo?

Odwrócona hipoteka, to produkt skierowany do seniorów. W ramach odwróconej hipoteki za przeniesienie własności nieruchomości, senior będzie otrzymywał comiesięczną rentę.

Oszczędności emeryta - zniżki w muzeach, teatrach i na loty samolotem

Wiek emerytalny uprawnia do wielu zniżek występujących w wielu sferach życia. Są to przede wszystkim zniżki komunikacyjne ale nie tylko. Gdzie emeryt może znaleźć ofertę korzystną dla siebie?

Znane są kody ubezpieczenia dla niań

Zatrudnienie niani będzie wiązało się z obowiązkiem zgłoszenia jej do ubezpieczenia społecznego. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia, zawierającego kody przy zgłaszaniu opiekunek do ZUS.

Jak się ubezpieczyć i zarazem oszczędzać na emeryturę?

Ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. To jedyna forma IKE, która zawiera w sobie zarówno część oszczędnościową, jak i część ochronną. Jak to działa?

Osobom z rentą socjalną łatwiej o zatrudnienie

Po zmianach renciści socjalni mogliby pracować na ogólnych zasadach, jak pozostali emeryci i renciści. W praktyce więc takie osoby będą mogły zarobić do 2406,80 zł, bez groźby zmniejszenia świadczenia.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury lub renty

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury lub renty może być zgłoszony przez osobę, która pracowała po przyznaniu świadczenia. Jakie warunki muszą być spełnione?

Jak zmienić OFE

Przepisy dopuszczają możliwość zmiany OFE. Konieczne jest przy tym zawiadomienie dotychczasowego OFE o zawarciu umowy o członkowstwo z innym OFE. Warto również wiedzieć, że zmiana OFE czasami wiąże się kosztami – 160 zł lub 80 zł.

Kiedy emeryt nie musi rezygnować z pracy?

Jeżeli pracownik nie rozwiąże z pracodawcą stosunku pracy chociażby na jeden dzień, jego prawo do emerytury ulega zawieszeniu. Nie dotyczy to jednak wszystkich emerytów.

Odwrócone hipoteki będą korzystniejsze dla seniorów

Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada, że odwróconą hipotekę będą mogły oferować banki, oddziały banków zagranicznych i oddziały instytucji kredytowych.

REKLAMA