REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waloryzacja rent i emerytur 2013

Agnieszka Fryc
pieniądze Fot. Fotolia
pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jaki rodzaj waloryzacji czeka emerytury i renty w 2013 roku? Dnia 19 grudnia Trybunał Konstytucyjny rozpozna połączone wnioski Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz w sprawie tegorocznej nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń społecznych, która to wprowadza na rok 2012 kwotową waloryzację rent i emerytur.

REKLAMA

Dotychczas, renty i emerytury były waloryzowane corocznie procentowo. Waloryzacja ta polegała na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji, który oznacza średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Waloryzacja procentowa uzależnia więc nabycie prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego od stażu pracy, a w konsekwencji od wysokości składek przekazanych na fundusz ubezpieczeniowy. W związku z tym, iż osoba odkładająca składkę na ubezpieczenie społeczne przez przykładowy okres 30 lat, zdążyła odłożyć na tenże fundusz znacznie większą sumę pieniędzy niż osoba, która opłacała składkę przez lat 15, zakładając, iż sumy ich składek były takie same, uzasadniony jest wymóg zachowania proporcjonalności między wysokością opłacanych składek a wysokością świadczeń.

REKLAMA

Na mocy ustawy z dnia 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, z początkiem marca tego roku waloryzacja polegała na dodaniu do kwoty świadczenia, w wysokości przysługującej w dniu 29 lutego 2012 r., kwoty waloryzacji w wysokości 71 zł – waloryzacja kwotowa.

Zobacz: Emerytury 2013

REKLAMA

We wnioskach złożonych do Trybunału Konstytucyjnego, wnioskodawcy zarzucają między innymi niezgodność ustawy wprowadzającej waloryzację kwotową rent i emerytur z art. 32 ust. 1 Konstytucji, który wskazuję, iż wszyscy są wobec prawa równi oraz mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Artykuł ten wyraża zasadę równości zawartą w polskiej Konstytucji. Kolejnym z przepisów Konstytucji, z którym niezgodność ustawy wprowadzającą kwotową waloryzację rent i emerytur, zauważył Prezydent oraz Rzecznik Praw Obywatelskich jest art. 67 ust. 1 Konstytucji, który gwarantuje obywatelom prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jednocześnie artykuł ten wskazuje, iż zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa, stąd też regulacja tego zagadnienia na poziomie ustawowym. Poza wskazaniem podstawowych okoliczności, w których obywatel ma zagwarantowane prawo do zabezpieczenia społecznego, pozostawiona została tu ustawodawcy szeroka swoboda regulacji tychże zagadnień.

Celem samej waloryzacji świadczeń z ubezpieczenia społecznego jest zapewnienie świadczeniobiorcom odpowiedniego poziomu przysługującym im świadczeń mając na uwadze chociażby zmianę siły nabywczej pieniądza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenia emerytalno-rentowe zostały zwaloryzowane kwotowo, a więc podniesione o jednakową dla każdego świadczeniobiorcy kwotę 71 złotych, niezależnie od wysokości pobieranego świadczenia. Skutkuje to tym, iż świadczenia wypłacane w kwocie poniżej 1480 złotych miesięcznie zostaną podwyższone w stopniu większym, niż gdyby przeprowadzono waloryzację procentową, zaś świadczenia wypłacane w kwocie większej niż 1480 zł będą niższe nić, gdyby przeprowadzono waloryzację według wcześniejszych zasad.

Polecamy serwis: Renty

Powracając do niezgodności waloryzacji kwotowej z wyrażoną w konstytucji zasada równości, wnioskodawcy zaznaczają, iż waloryzacja kwotowa rent i emerytur zapewnia tylko obywatelom pobierającym świadczenie o wartości poniżej 1480 złotych zachowanie realnej wartości świadczenia. Taki zabieg będzie negatywnie skutkował dla świadczeniobiorców również w kolejnych latach. Zwaloryzowana w 2012 roku kwota świadczenia będzie bowiem podstawą do wyliczenia świadczenia na kolejne lata.

Zdaniem wnioskodawców, obywatel, który decyduje się na wydłużenie okresu aktywności zawodowej lub podejmuje dodatkowe zajęcie zarobkowe, co skutkuje zwiększeniem się składek odprowadzanych do funduszu, działa w zaufaniu do państwa będącego gwarantem ubezpieczeń społecznych. Zmiana przyjętych zasad waloryzacji świadczeń, może podważyć celowość podjętych przez świadczeniobiorów działań i zdaniem wnioskodawców może zostać uznana za naruszenie konstytucyjnej zasady zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Rząd tłumaczy wprowadzone zmiany, trudną sytuacją ekonomiczną. Rozprawa przed Trybunałem w sprawie połączonych wniosków Prezydenta Rzeczypospolitej i Rzecznika Praw Obywatelskich, jest o tyle istotna, że Trybunał w wyrokach w 2001 i 2006 roku wskazywał, iż ubezpieczony musi się liczyć z faktem, że podczas warunków recesji gospodarczej lub demograficznej, kiedy to wpływy ze składek ubezpieczeniowych są mniejsze, państwo może być zmuszone zmienić obowiązujące regulacje prawne na mniej korzystne. Wydaje się jednak, że w świetle konstytucyjnej zasady równości, mniej korzystne regulacje powinny dotknąć wszystkich świadczeniobiorców w równym stopniu, nie zaś jak w obecnej sytuacji, tych których świadczenia z Funduszy Ubezpieczeń Społecznych przekraczają kwotę 1480 złotych. Trybunał będzie w tej sprawie orzekał w pełnym składzie.

Polecamy serwis: Emerytury

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

Premier Tusk: babciowe można zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe. To pieniądze dla młodej mamy, która chce pójść do pracy - na opiekuna dla dziecka

Potocznie zwane "babciowe" to po prostu pieniądze dla młodej mamy, która chce wrócić do pracy, ale musi znaleźć opiekuna. Może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe - powiedział premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie, czy dziadkowie na to nie zasługują.

REKLAMA

Majówka 2024 - ceny noclegów. Powinno być taniej niż w zeszłym roku. Jest kilka powodów. Ile trzeba (średnio) zapłacić za nocleg?

Koszt wyjazdu na majówkę w 2024 roku nie powinien już tak obciążyć portfela statystycznego Polaka jak w zeszłym roku. Wtedy stawki w ciągu roku rosły średnio o 20%. Dziś w większości kurortów wolnych pokoi jest więcej, a dzięki temu średnie stawki są odrobinę chociaż niższe niż przed rokiem.

Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z polskiego? Wymagania egzaminacyjne

Matura coraz bliżej. Jakie są wymagania egzaminacyjne na egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a jakie na rozszerzonym? Jakie lektury trzeba znać? 

REKLAMA

Dziemianowicz-Bąk: Świadczenie "babciowe" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r.

Świadczenie "babciowe", czyli ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" wejdzie w życie w IV kw. 2024 r., poinformowała dzisiaj minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzysta ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej

Jak obliczany jest zasiłek przysługujący pracownikowi, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej?

REKLAMA