| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2014 > Waloryzacja emerytur i rent 2014

Waloryzacja emerytur i rent 2014

Waloryzacja emerytur i rent na rok 2014 wyniesie 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Związkowcy domagali się podwyżek dla emerytów i rencistów o 50%, jednak nie przystała na to strona rządowa i pracodawcy ze względu na trudną sytuację budżetową.

Ta sytuacja niewątpliwie stawia w gorszym położeniu uboższych emerytów. Jako że waloryzacja jest procentem wysokości emerytur z roku ubiegłego, osoba która otrzymała większą emeryturę, na skutek tej podwyżki dostanie kwotowo więcej od emeryta z niższymi świadczeniami.

Jeszcze w ubiegłym roku próbowano wprowadzić w życie waloryzację kwotową, która miała poprawić sytuację najbiedniejszych emerytów i rencistów. Prezydent podpisał ustawę, jednak odesłał do Trybunału Konstytucyjnego w tzw. trybie następczym w związku z podejrzeniami o jej niezgodność z Ustawą Zasadniczą. Trybunał orzekł, że waloryzacja kwotowa podwyższająca świadczenia emerytów i rencistów o 71 zł jest w zgodzie z Konstytucją. Jednakże wnioskodawcy uznali, iż waloryzacja obrała cechy dodatku i nie jest już tym czym być powinna, bowiem narusza zasadę wzajemności, obowiązująca w ubezpieczeniach społecznych.

Czytaj również: Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem

Waloryzacja rent i emerytur, która jest znów procentowa, w 2014 r. osiągnie ustawowe minimum. Świadczenia według prognoz wzrosną o 2,14% z roku ubiegłego. W uzasadnieniu rządu do projektu rozporządzenia można przeczytać o „bardzo trudnej sytuacji finansów publicznych” i „potrzebie podejmowania działań zmierzających do wyhamowania tempa wzrostu wydatków sztywnych budżetu państwa”. Decyzja odnośnie tej podwyżki została podjęta przez rząd wskutek niepowodzenia obrad Komisji Trójstronnej. Związkowcy domagali się 50% podwyżki, na co nie mogła przystać Rada Ministrów. Komentatorzy jednak oceniają żądania związkowców jako kompletnie nierealne i wyssane z palca. Traktują to raczej jako politykę, a nie realną dyskusję.

Zobacz serwis: Emerytury

Według obliczeń rządu wynika, iż każde zwiększenie wskaźnika waloryzacji o 0,1% obciąża budżet w skali 10 miesięcy o 166 mln złotych, w związku z czym podwyżka określona w rozporządzeniu pociągnie łączne koszta w wysokości ok. 3,56 mld złotych w skali 10 miesięcy 2014 r.

Sprawdź także: Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »