reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Świadczenie przedemerytalne w 2013 roku

Świadczenie przedemerytalne w 2013 roku

W związku z wydłużeniem wieku emerytalnego od 1 stycznia 2013 r. zmianie ulega również sposób wypłacania świadczeń przedemerytalnych. Kogo obejmują nowe przepisy?

Świadczenia przedemerytalne od 1 stycznia 2013 roku

Zgodnie z nowymi przepisami ustalone prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje w dniu poprzedzającym dzień osiągnięcia wieku emerytalnego ustalonego dla danej osoby według jej daty urodzenia.

Wypłata świadczenia przedemerytalnego zostanie zatem wstrzymana od dnia osiągnięcia przez osobę uprawnioną przewidzianego dla niej wieku emerytalnego.

Dotyczy to:
- mężczyzn urodzonych w okresie od 1 stycznia 1948 r. do 31 grudnia 1948 r.;
- kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 r. i mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Przepisy przejściowe ustawy z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 637, z dnia 6 czerwca 2012 r.) przewidują, iż osoby, które w dniu 1 stycznia 2013 r. mają ustalone decyzją organu rentowego prawo do świadczenia przedemerytalnego, zachowają to prawo do dnia osiągnięcia przewidzianego dla nich wieku emerytalnego, chyba że prawo do świadczenia ustanie lub wygaśnie przed tym dniem.

Kwota świadczenia

Świadczenie przedemerytalne w okresie od 1 marca 2012 do 28 lutego 2013 r. wynosi 938,25 zł miesięcznie.

Polecamy serwis: Wskaźniki

Uprawnieni do świadczeń przedemerytalnych

Prawo do świadczenia emerytalnego przysługuje po spełnieniu warunków dla wszystkich grup uprawnionych oraz przewidzianych dla poszczególnych grup osób.

Świadczenie przedemerytalne - zgodnie z wymaganiami wspólnymi dla wszystkich świadczeń – wypłacane jest osobie spełniającej szczególne warunki do otrzymania świadczenia po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:

  • nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna;
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych;
  • złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Polecamy serwis: Emerytury 2013

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach emerytalnych;

ustawa z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama