REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najniższa emerytura w 2013 roku

Jarosław Krasnodęmbski
Najniższa emerytura 2013
Najniższa emerytura 2013

REKLAMA

REKLAMA

Każdy polski emeryt może liczyć na coroczną podwyżkę swojej emerytury lub renty. Waloryzacja rent i emerytur rozpoczyna się zawsze po 1 marca danego roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku?

Komu przysługuje podwyżka z tytułu waloryzacji?

Waloryzacja obejmuje w naszym kraju ok. 10 milionów osób będących na emeryturze, rencie, świadczeniu przedemerytalnym, kompensacyjnym oraz na emeryturze pomostowej. Dotyczy ona zarówno osoby pobierające zwoje świadczenie z ZUS jak i KRUS oraz z branżowych biur emerytalnych.

REKLAMA

Podwyżka z tytułu waloryzacji jest przyznawana powszechnie, przez co nie trzeba o nią wnioskować do ZUS czy KRUS.

Wysokość podwyżki

REKLAMA

Waloryzacja w 2013 roku będzie waloryzacją procentową. Procent podwyżki jest uzależniony od inflacji i realnego wzrostu płac. Odmiennie niż w tamtym roku, gdy waloryzacja była kwotowa, przez co każdy emeryt i rencista otrzymał taką sama podwyżkę niezależnie od wysokości pobieranego świadczenia. W tym roku wysokość emerytury czy renty będzie miała decydujące znaczenie dla wysokości podwyżki.

W dniu 19 lipca 2012 r. zostało ogłoszone rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2012 r. w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2013 r., zgodnie z którym wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent ustalona została na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Zobacz: Dodatki do emerytur i rent w 2013 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biorąc pod uwagę poziom realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym oraz inflację stawka waloryzacyjna będzie kształtowała się w granicach 4,48 procenta.

Świadczenie po podwyżce

Najniższa emerytura w 2012 roku wynosiła 799 zł i 18 groszy brutto. Mnożąc tą kwotę przez wskazaną wyżej stawkę waloryzacyjną otrzymujemy 35 zł i 80 groszy. Oznacza to więc, że najniższa emerytura od 1 marca 2013 roku będzie wynosiła 834 zł i 98 groszy brutto.

Podwyżka dodatków

Waloryzacja rent i emerytur ma również wpływ na wysokość dodatków. Tak więc dodatek pielęgnacyjny wzrośnie o 8 zł i 76 groszy brutto, dodatek dla sierot zupełnych wzrośnie o 16 zł i 47 groszy brutto, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji wzrośnie o 13 zł i 14 groszy, dodatek kombatancki wzrośnie o 8 złotych i 76 groszy, a dodatek za tajne nauczanie wzrośnie również o 8 złotych i 76 groszy.

Zobacz serwis: Emerytury 2013

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA