reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2013 > Najniższa emerytura w 2013 roku

Najniższa emerytura w 2013 roku

Każdy polski emeryt może liczyć na coroczną podwyżkę swojej emerytury lub renty. Waloryzacja rent i emerytur rozpoczyna się zawsze po 1 marca danego roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku?

Komu przysługuje podwyżka z tytułu waloryzacji?

Waloryzacja obejmuje w naszym kraju ok. 10 milionów osób będących na emeryturze, rencie, świadczeniu przedemerytalnym, kompensacyjnym oraz na emeryturze pomostowej. Dotyczy ona zarówno osoby pobierające zwoje świadczenie z ZUS jak i KRUS oraz z branżowych biur emerytalnych.

Podwyżka z tytułu waloryzacji jest przyznawana powszechnie, przez co nie trzeba o nią wnioskować do ZUS czy KRUS.

Wysokość podwyżki

Waloryzacja w 2013 roku będzie waloryzacją procentową. Procent podwyżki jest uzależniony od inflacji i realnego wzrostu płac. Odmiennie niż w tamtym roku, gdy waloryzacja była kwotowa, przez co każdy emeryt i rencista otrzymał taką sama podwyżkę niezależnie od wysokości pobieranego świadczenia. W tym roku wysokość emerytury czy renty będzie miała decydujące znaczenie dla wysokości podwyżki.

W dniu 19 lipca 2012 r. zostało ogłoszone rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2012 r. w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2013 r., zgodnie z którym wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent ustalona została na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Zobacz: Dodatki do emerytur i rent w 2013 roku

Biorąc pod uwagę poziom realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym oraz inflację stawka waloryzacyjna będzie kształtowała się w granicach 4,48 procenta.

Świadczenie po podwyżce

Najniższa emerytura w 2012 roku wynosiła 799 zł i 18 groszy brutto. Mnożąc tą kwotę przez wskazaną wyżej stawkę waloryzacyjną otrzymujemy 35 zł i 80 groszy. Oznacza to więc, że najniższa emerytura od 1 marca 2013 roku będzie wynosiła 834 zł i 98 groszy brutto.

Podwyżka dodatków

Waloryzacja rent i emerytur ma również wpływ na wysokość dodatków. Tak więc dodatek pielęgnacyjny wzrośnie o 8 zł i 76 groszy brutto, dodatek dla sierot zupełnych wzrośnie o 16 zł i 47 groszy brutto, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji wzrośnie o 13 zł i 14 groszy, dodatek kombatancki wzrośnie o 8 złotych i 76 groszy, a dodatek za tajne nauczanie wzrośnie również o 8 złotych i 76 groszy.

Zobacz serwis: Emerytury 2013

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama