| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2013 > Najniższa emerytura w 2013 roku

Najniższa emerytura w 2013 roku

Każdy polski emeryt może liczyć na coroczną podwyżkę swojej emerytury lub renty. Waloryzacja rent i emerytur rozpoczyna się zawsze po 1 marca danego roku. Ile będzie wynosić najniższa emerytura w 2013 roku?

Komu przysługuje podwyżka z tytułu waloryzacji?

Waloryzacja obejmuje w naszym kraju ok. 10 milionów osób będących na emeryturze, rencie, świadczeniu przedemerytalnym, kompensacyjnym oraz na emeryturze pomostowej. Dotyczy ona zarówno osoby pobierające zwoje świadczenie z ZUS jak i KRUS oraz z branżowych biur emerytalnych.

Podwyżka z tytułu waloryzacji jest przyznawana powszechnie, przez co nie trzeba o nią wnioskować do ZUS czy KRUS.

Wysokość podwyżki

Waloryzacja w 2013 roku będzie waloryzacją procentową. Procent podwyżki jest uzależniony od inflacji i realnego wzrostu płac. Odmiennie niż w tamtym roku, gdy waloryzacja była kwotowa, przez co każdy emeryt i rencista otrzymał taką sama podwyżkę niezależnie od wysokości pobieranego świadczenia. W tym roku wysokość emerytury czy renty będzie miała decydujące znaczenie dla wysokości podwyżki.

W dniu 19 lipca 2012 r. zostało ogłoszone rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2012 r. w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2013 r., zgodnie z którym wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent ustalona została na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Zobacz: Dodatki do emerytur i rent w 2013 roku

Biorąc pod uwagę poziom realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym oraz inflację stawka waloryzacyjna będzie kształtowała się w granicach 4,48 procenta.

Świadczenie po podwyżce

Najniższa emerytura w 2012 roku wynosiła 799 zł i 18 groszy brutto. Mnożąc tą kwotę przez wskazaną wyżej stawkę waloryzacyjną otrzymujemy 35 zł i 80 groszy. Oznacza to więc, że najniższa emerytura od 1 marca 2013 roku będzie wynosiła 834 zł i 98 groszy brutto.

Podwyżka dodatków

Waloryzacja rent i emerytur ma również wpływ na wysokość dodatków. Tak więc dodatek pielęgnacyjny wzrośnie o 8 zł i 76 groszy brutto, dodatek dla sierot zupełnych wzrośnie o 16 zł i 47 groszy brutto, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji wzrośnie o 13 zł i 14 groszy, dodatek kombatancki wzrośnie o 8 złotych i 76 groszy, a dodatek za tajne nauczanie wzrośnie również o 8 złotych i 76 groszy.

Zobacz serwis: Emerytury 2013

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »