| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2013 > Emerytury częściowe 2013

Emerytury częściowe 2013

Od 1 stycznia 2013 roku zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzające emerytury częściowe, pozwalające niektórym grupom zawodowym wcześniej zakończyć aktywność zawodową.

Pracownicy oraz rolnicy, chcący skorzystać z takiego rozwiązania zobowiązani będą udowodnić, iż podlegali ubezpieczeniu co najmniej 35 lat i 40 lat, odpowiednio kobiety i mężczyźni. Kolejnym warunkiem, jaki będzie musiał być spełniony jest osiągnięcie wieku 62 i 65 lat (kobiety i mężczyźni).

Świadczenia częściowe

Częściowe świadczenia będą liczone wyłącznie na podstawie oszczędności zgromadzonych w ZUS. Wyjątkiem są rolnicy, dla których podstawą będą składki z KRUS. Takie emerytury będą wynosiły 50% wyliczonej wartości, ale nie będą podwyższane do minimalnej wysokości.

Powszechny system emerytalny

W systemie powszechnym prawo do emerytury mają pracownicy, samozatrudnieni oraz prowadzący firmy. Osoby te powinny ukończyć podniesiony wiek emerytalny w zależności od daty urodzenia, a także posiadać minimalny okres zatrudnienia, wynoszący 25 lat. Obowiązkowe jest również dostarczenie do ZUS świadectwa pracy od ostatniego pracodawcy i posiadanie odprowadzonych składek emerytalnych - wynoszących 19,52% podstawy wymiaru - do dnia zwolnienia.

Polecamy serwis: Emerytury

Sytuacja rolników

Rolnicy do końca grudnia 2017 roku oraz domownicy ubezpieczeni w KRUS mają prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej po ukończeniu 55 i 60 roku życia. Muszą udowodnić jednak opłacanie składek przez co najmniej 30 lat, pod warunkiem zakończenia aktywności zawodowej. Zobowiązani są oni również do opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w wysokości 80 zł miesięcznie w przypadku gospodarstw do 50ha. Mają także dopłaty z budżetu państwa do wypłacanych emerytur, których wysokość nie może być mniejsza niż świadczenie minimalne.

O emeryturę częściową będzie mógł starać się tylko rolnik, który rozpoczął pracę w gospodarstwie najpóźniej w wieku 20 lat i podlega ubezpieczeniu w KRUS do wskazanego w ustawie wieku emerytalnego.

Zobacz również: Emerytura rolnicza 2013

Zmiany u mundurowych

Wstępujący do służb mundurowych  uzyskają prawo do emerytury po ukończeniu 55 lat oraz po 25 latach służby. Jest to możliwość przejścia na emeryturę o 12 lat wcześniej niż osoby oszczędzające w systemie powszechnym. Mundurowi zyskają także ustalone świadczenie na podstawie uposażenia z kolejnych 10 lat służby oraz prawo do maksymalnej emerytury wynoszącej 75% ostatniego uposażenia, które nie ma związku z czasem jej pobierania. Osoby te mają prawo do emerytury mimo tego, że nie są za nie odprowadzane składki.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »