Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury częściowe 2013

Paulina Soliwoda
jesień, senior, emerytura./ fot. Fotolia
jesień, senior, emerytura./ fot. Fotolia
Od 1 stycznia 2013 roku zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzające emerytury częściowe, pozwalające niektórym grupom zawodowym wcześniej zakończyć aktywność zawodową.

Pracownicy oraz rolnicy, chcący skorzystać z takiego rozwiązania zobowiązani będą udowodnić, iż podlegali ubezpieczeniu co najmniej 35 lat i 40 lat, odpowiednio kobiety i mężczyźni. Kolejnym warunkiem, jaki będzie musiał być spełniony jest osiągnięcie wieku 62 i 65 lat (kobiety i mężczyźni).

Świadczenia częściowe

Częściowe świadczenia będą liczone wyłącznie na podstawie oszczędności zgromadzonych w ZUS. Wyjątkiem są rolnicy, dla których podstawą będą składki z KRUS. Takie emerytury będą wynosiły 50% wyliczonej wartości, ale nie będą podwyższane do minimalnej wysokości.

Powszechny system emerytalny

W systemie powszechnym prawo do emerytury mają pracownicy, samozatrudnieni oraz prowadzący firmy. Osoby te powinny ukończyć podniesiony wiek emerytalny w zależności od daty urodzenia, a także posiadać minimalny okres zatrudnienia, wynoszący 25 lat. Obowiązkowe jest również dostarczenie do ZUS świadectwa pracy od ostatniego pracodawcy i posiadanie odprowadzonych składek emerytalnych - wynoszących 19,52% podstawy wymiaru - do dnia zwolnienia.

Polecamy serwis: Emerytury

Sytuacja rolników

Rolnicy do końca grudnia 2017 roku oraz domownicy ubezpieczeni w KRUS mają prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej po ukończeniu 55 i 60 roku życia. Muszą udowodnić jednak opłacanie składek przez co najmniej 30 lat, pod warunkiem zakończenia aktywności zawodowej. Zobowiązani są oni również do opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w wysokości 80 zł miesięcznie w przypadku gospodarstw do 50ha. Mają także dopłaty z budżetu państwa do wypłacanych emerytur, których wysokość nie może być mniejsza niż świadczenie minimalne.

O emeryturę częściową będzie mógł starać się tylko rolnik, który rozpoczął pracę w gospodarstwie najpóźniej w wieku 20 lat i podlega ubezpieczeniu w KRUS do wskazanego w ustawie wieku emerytalnego.

Zobacz również: Emerytura rolnicza 2013

Zmiany u mundurowych

Wstępujący do służb mundurowych  uzyskają prawo do emerytury po ukończeniu 55 lat oraz po 25 latach służby. Jest to możliwość przejścia na emeryturę o 12 lat wcześniej niż osoby oszczędzające w systemie powszechnym. Mundurowi zyskają także ustalone świadczenie na podstawie uposażenia z kolejnych 10 lat służby oraz prawo do maksymalnej emerytury wynoszącej 75% ostatniego uposażenia, które nie ma związku z czasem jej pobierania. Osoby te mają prawo do emerytury mimo tego, że nie są za nie odprowadzane składki.

Górnicy

Reforma emerytalna nie zlikwidowała specjalnych uprawnień dla górników. Świadczenia wypłacane górnikom są o wiele bardziej korzystne, niż te wypłacane zwykłym pracownikom. Są oni uprawnieni do przejścia na emeryturę po 25 przepracowanych latach bez względu na wiek. W zależności od tego, jakie obowiązki wykonują, każdy rok pracy pod ziemią jest inaczej przeliczany.

Emerytury częściowe problemem konstytucyjnym

NSZZ ,,Solidarność”, OPZZ i grupy posłów wystosowały wnioski do Trybunału Konstytucyjnego, dotyczące konieczności zbadania zgodności z ustawą zasadniczą  przepisów ustawy podnoszącej wiek emerytalny. Trybunał zdecydował się je połączyć. Prokurator generalny, oceniając go, zgodził się z argumentem, że emerytury częściowe nie są zgodne z Konstytucją. Ustawodawca, zrównując wiek emerytalny, jednocześnie zróżnicował go ze względu na płeć. Według ekspertów ubezpieczeniowych, świadczenia częściowe są zaś niezgodne z ustawą zasadniczą ze względu na sposób ich ustalania.

Zobacz również serwis: Emerytury 2013

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 11. listopada 2012 r. o zmianie ustaw o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012r., poz. 637).

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Prywatny elektryk wykorzystywany w celach służbowych a zwrot kosztów
  Nowe przepisy wprowadzą możliwość zwrotu pracownikom kosztów używania do celów służbowych samochodów prywatnych z napędem elektrycznym lub hybrydowym, a także napędzanych wodorem.
  Karta Dużej Rodziny
  Karta Dużej Rodziny pozwala na korzystanie z różnorodnych zniżek. Kto może ją otrzymać?
  Ponaglenie w sprawie urzędowej - kiedy nie ma zastosowania?
  Pracodawcy oraz osoby bezrobotne, przed złożeniem ponaglenia na opieszałość urzędu pracy lub urzędu wojewódzkiego, powinny wcześniej upewnić się, że w ich sprawie będzie ono skuteczne.
  Na czym polega przygotowana likwidacja w upadłości konsumenckiej?
  Upadłość konsumencka bez wątpienia stanowi jeden najlepszych sposobów na oddłużenie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. W obecnych czasach zdecydowanie wzrasta zainteresowanie upadłością konsumencką. W tych ramach można skorzystać także z tzw. pre-pack’u – przygotowanej likwidacji. Na czym polega to rozwiązanie i kiedy jego zastosowanie jest opłacalne? Okazuje się, że przygotowana likwidacja jest procedurą, w ramach której konsument może uzyskać oddłużenie znacznie szybciej, niż w upadłości konsumenckiej.
  Podpis elektroniczny
  Podpis elektroniczny funkcjonuje w Polsce od ok. dwudziestu lat. W dobie informatyzacji powstanie takiej konstrukcji było nieuniknione. Najważniejszą zaletą jest oszczędność czasu.
  Opieka naprzemienna - MS planuje doprecyzowanie przepisów
  Czy opieka naprzemienna zostanie zdefiniowana? O planowanych zmianach przepisów poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.
  Uprawianie seksu z małoletnim za jego zgodą
  W czasach, gdy granice dopuszczalnego zachowania znacznie się przesuwają, występuje dużo zwolenników postulujących za tym aby zmniejszyć próg wiekowy małoletnich, dopuszczający ich obcowanie płciowe. Czy jednak seks z małoletnim za jego zgodą może wyłączać bezkarność na gruncie polskiego prawa?
  Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu to nie tylko wydatki na jego naprawę - wyrok Sądu Najwyższego
  Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu to nie tylko kwota wydatków poniesionych na jego naprawę, ale też równowartość hipotetycznie określonych kosztów przywrócenia pojazdu do stanu poprzedniego - orzekł Sąd Najwyższy, uwzględniając skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego.
  Zakupy online w sklepie internetowym – jak bezpiecznie kupować i płacić
  Oszuści zadają sobie trud tworzenia stron pozorujących działalność sklepów internetowych, by wyłudzić od nas pieniądze lub dane osobowe. Podpowiadamy, co zrobić, by nie dać się na to nabrać i jak odróżnić przestępcę od rzetelnego sprzedawcy.
  Czy banki utrudniają nadpłatę kredytu po wakacjach kredytowych?
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza czy banki utrudniają nadpłatę kredytu po wakacjach kredytowych. Jakie skargi wpływają od konsumentów?
  Spółdzielnia mieszkaniowa
  Spółdzielnia mieszkaniowa to organizacja posiadająca osobowość prawną. Jej celem jest prowadzenie działalności polegającej na zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych na rzecz zrzeszonych mieszkańców. Może posiadać nieograniczoną liczbę członków.
  Biedronka otwarta w niedzielę? Zapowiedź wzmożonych kontroli
  O przeprowadzenie przez Państwową Inspekcję Pracy wzmożonych kontroli przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i w święta zwróciła się do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To już kolejne pismo MRiPS w tej sprawie.
  Sejm: Głosowanie nad wetem Senatu do Kodeksu karnego przełożone
  Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w piątek podczas głosowań w Sejmie, że podjęła decyzję o zdjęciu z porządku obrad rozpatrzenia weta Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego.
  Koniec z opłatą za czas oczekiwania na wpis hipoteki do KW
  Sejm uchwalił ustawę, przyjmując część poprawek Senatu, mocą której banki będą zobowiązane do zwrotu opłat naliczanych w czasie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt hipoteczny.
  Nowelizacja o bezpieczeństwie gazowym uchwalona przez Sejm
  Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie gazowym m.in przedłuża do końca 2027 r. obowiązek zatwierdzania przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryf na sprzedaż gazu do odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola.
  Dodatek do ogrzewania drewnem, olejem opałowym, LPG nie został uwzględniony w ustawie o dodatku węglowym. Ale będą inne dopłaty na nie
  Sejm zdecydował, że 3 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym. Dla domostw z innymi źródłami ciepła zostaną przygotowane odrębne świadczenia pieniężne.
  Czy banki utrudniają skorzystanie z wakacji kredytowych?
  W wyniku działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki, np. umożliwia złożenie wniosków o zawieszenie rat na dowolny, ustawowy okres.
  Jakie zmiany w karcie wędkarskiej?
  Karta wędkarska ma ulec likwidacji – to jedna ze zmian nad, którymi pracuje Departament Rybactwa Wód Polskich i Ministerstwo Infrastruktury.
  Rzeczkowska: skorzystanie z wakacji kredytowych nie wpłynie na zdolność kredytową
  - Bardzo nas cieszy, że kolejne banki oraz BIK potwierdzają, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wiąże się z automatycznymi kłopotami z uzyskaniem innego kredytu – powiedziała PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
  Trwają prace nad ustawą o działalności lombardów
  Celem prac nad ustawą tzw. lombardową jest wzmocnienie monitoringu nad rynkiem lombardów oraz zwiększenie ochrony dla klientów.
  To nie koniec koronawirusa w Polsce - kolejna fala na przłomie listopada i grudnia
  Kolejna fala koronawirusa grozi Polsce na przełomie listopada i grudnia - ocenił podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia.
  Ochrona sygnalistów - przepisy karne
  Celem wymuszenia prawidłowego stosowania tzw. ustawy o sygnalistach twórca projektu zdecydował się na wprowadzenie przepisów karnych. Jakich?
  Whistleblowing w Polsce. Kiedy ustawa o sygnalistach?
  Komisja Europejska wzywa Polskę do złożenia wyjaśnień w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i wyjaśnienia braku wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Czy spowoduje to znaczne przyspieszenie prac nad ustawą? Co to oznacza dla przedsiębiorców?
  Wakacje kredytowe – czy frankowicze mają szansę na wsparcie?
  Kto i na jakich zasadach może skorzystać z pomocy kredytowej? Jakie możliwości obecnie mają frankowicze?
  Przestępczość środowiskowa - nowe przepisy
  Zaostrzenie kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku jest celem ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej. Nowa ustawa trafi do podpisu prezydenta.