reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2013 > Emerytury częściowe 2013

Emerytury częściowe 2013

Od 1 stycznia 2013 roku zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzające emerytury częściowe, pozwalające niektórym grupom zawodowym wcześniej zakończyć aktywność zawodową.

Pracownicy oraz rolnicy, chcący skorzystać z takiego rozwiązania zobowiązani będą udowodnić, iż podlegali ubezpieczeniu co najmniej 35 lat i 40 lat, odpowiednio kobiety i mężczyźni. Kolejnym warunkiem, jaki będzie musiał być spełniony jest osiągnięcie wieku 62 i 65 lat (kobiety i mężczyźni).

Świadczenia częściowe

Częściowe świadczenia będą liczone wyłącznie na podstawie oszczędności zgromadzonych w ZUS. Wyjątkiem są rolnicy, dla których podstawą będą składki z KRUS. Takie emerytury będą wynosiły 50% wyliczonej wartości, ale nie będą podwyższane do minimalnej wysokości.

Powszechny system emerytalny

W systemie powszechnym prawo do emerytury mają pracownicy, samozatrudnieni oraz prowadzący firmy. Osoby te powinny ukończyć podniesiony wiek emerytalny w zależności od daty urodzenia, a także posiadać minimalny okres zatrudnienia, wynoszący 25 lat. Obowiązkowe jest również dostarczenie do ZUS świadectwa pracy od ostatniego pracodawcy i posiadanie odprowadzonych składek emerytalnych - wynoszących 19,52% podstawy wymiaru - do dnia zwolnienia.

Polecamy serwis: Emerytury

Sytuacja rolników

Rolnicy do końca grudnia 2017 roku oraz domownicy ubezpieczeni w KRUS mają prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej po ukończeniu 55 i 60 roku życia. Muszą udowodnić jednak opłacanie składek przez co najmniej 30 lat, pod warunkiem zakończenia aktywności zawodowej. Zobowiązani są oni również do opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w wysokości 80 zł miesięcznie w przypadku gospodarstw do 50ha. Mają także dopłaty z budżetu państwa do wypłacanych emerytur, których wysokość nie może być mniejsza niż świadczenie minimalne.

O emeryturę częściową będzie mógł starać się tylko rolnik, który rozpoczął pracę w gospodarstwie najpóźniej w wieku 20 lat i podlega ubezpieczeniu w KRUS do wskazanego w ustawie wieku emerytalnego.

Zobacz również: Emerytura rolnicza 2013

Zmiany u mundurowych

Wstępujący do służb mundurowych  uzyskają prawo do emerytury po ukończeniu 55 lat oraz po 25 latach służby. Jest to możliwość przejścia na emeryturę o 12 lat wcześniej niż osoby oszczędzające w systemie powszechnym. Mundurowi zyskają także ustalone świadczenie na podstawie uposażenia z kolejnych 10 lat służby oraz prawo do maksymalnej emerytury wynoszącej 75% ostatniego uposażenia, które nie ma związku z czasem jej pobierania. Osoby te mają prawo do emerytury mimo tego, że nie są za nie odprowadzane składki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama