REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Encyklopedia prawa, Cena

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Błąd w obliczaniu ceny

Kiedy błąd w obliczaniu ceny stanowi podstawę do odrzucenia oferty? Czy z błędem co do ceny mamy do czynienia w przypadku nieprawidłowego wyniku działań arytmetycznych?

Jak skutecznie negocjować cenę zakupu samochodu?

Negocjacja ceny podczas zakupu samochodu jest nieodłączną częścią transakcji kupna-sprzedaży. Podpowiadamy, jak skutecznie negocjować cenę podczas zakupu samochodu używanego. Co może być przyczyną obniżki ceny pojazdu, a kiedy odstąpić od zakupu?

Elektroniczne rezerwacje biletów lotniczych

W elektronicznych systemach rezerwacji biletów lotniczych musi być widoczna od razu ostateczna cena biletu zawierająca wszelkie dodatkowe koszty. Potwierdził to Trybunał Sprawiedliwości UE.

Wycena przedsiębiorstwa

Wycena przedsiębiorstwa nie została dotychczas uregulowana ujednoliconym aktem prawnym. Ustawa o rachunkowości implementuje jedynie zasady wyceny aktywów i pasywów, wśród których wyróżnia się między innymi kapitały własne jednostki. Z kolei Kodeks spółek handlowych zawiera wytyczne wyceny akcji oraz udziałów umarzanych lub w przypadku przeprowadzania procesów transformacyjnych przedsiębiorstw.

REKLAMA

Kwota do oceny rażąco niskiej ceny

Kwota na sfinansowanie zamówienia i szacunkowa kwota zamówienia są zazwyczaj tożsame, ale może zdarzyć się również tak, że są inne. Którą kwotę należy w takim razie brać pod uwagę przy ocenie rażąco niskiej ceny?

Nowe ceny w DHL od 1 stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. będą obowiązywały nowe stawki cen usług DHL Express na całym świecie. Jaki średni wzrost cen zanotujemy w Polsce?

Czy można robić zdjęcia w sklepie?

Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek robić zdjęcia w sklepie? Na przykład po to, aby upewnić się która koszula bardziej ci pasuje, sprawdzić opinię o danym produkcie i porównać jego cenę, czy chociażby dlatego, że jakaś ekspozycja przykuła twoją uwagę? Handlowcy utrzymują, że robienie zdjęć w sklepie jest niezgodne z prawem. Jak jednak jest w rzeczywistości?

Nowe zasady informowania o cenach

Nowe zasady informowania o cenach towarów i usług to efekt nowelizacji ustawy, która wchodzi w życie 25 lipca 2014 roku. Nowe zasady polegają na zmniejszeniu wymogów dotyczących oznaczania produktów oraz wprowadzeniu kar za niedopełnienie obowiązków.

REKLAMA

Poziom inflacji w lipcu 2014 r.

Poziom inflacji w lipcu 2014 r. wyniósł 0,3 proc. W ciągu ostatniego miesiąca – zgodnie z wcześniejszymi prognozami ekspertów - poziom cen w gospodarce nie zmienił się.

Cena w prawie zamówień publicznych

Definicja "ceny" w ustawie - Prawo zamówień publicznych zmienia się w związku z ustawą o informowaniu o cenach towarów i usług. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Inflacja w maju 2014 roku

Inflacja, czyli wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych - wg danych statystycznych podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) - wzrosła w maju 2014 roku o 0,2 proc. r/r i jednocześnie obniżyła się o 0,1 proc. w stosunku do kwietnia 2014 roku.

Wyeksponowane ceny towarów

Bardziej wyeksponowane ceny towarów to efekt prac Sejmu podczas 67 posiedzenia. Uchwalono m.in.: ustawę o informowaniu o cenach towarów i usług. Ustawa ma na celu wyeliminowanie obciążeń przedsiębiorców, uproszczenie i uporządkowanie przepisów.

Eksponowanie cen towarów

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług. Projekt m.in. wprowadza pojęcie "eksponowania cen", znosi obowiązek tzw. metkowania, czyli oznaczania ceną każdej sztuki towaru oraz zobowiązuje do informowania o przyczynie przeceny towaru.

Nowe ceny biletów ztm od 2014 roku

Od kilku dni w Warszawie obowiązują nowe ceny biletów komunikacji miejskiej (ZTM). Poza podwyżką cen, innowacją jest wprowadzenie Karty Warszawiaka i Karty Młodego Warszawiaka oraz biletów przesiadkowych na 75 i 90 minut zamiast biletów jednorazowych. Ile zapłacimy za bilety w nowym roku? Jaka podwyżka cen czeka nas w 2014?

Niższe ceny gazu od 2013 roku

Nowa taryfa, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2013 roku oznacza dla odbiorców gazu z grup od W - 1 do W - 4 spadek płatności o ok. 10%. Dla pozostałych grup odbiorców spadek płatności kompleksowych będzie kształtował się na poziomie od 2 do 4%.

Rodzina na swoim - nowy limit na III kwartał 2012 r.

Rodzina na swoim, limit na III kwartał 2012 r. Limity są niemal identyczne jak w II kwartale 2012 r. Wyjątkiem jest województwo pomorskie, gdzie limit zmienił się i to na wyższy, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym.

Roaming 2012: od lipca zapłacimy mniej

Wraz z dniem 1 lipca obniżeniu ulegają stawki za usługi roamingowe na ternie Unii Europejskiej.

Jaką umowę wybrać?

Zawierając umowę strony mogą ułożyć ją w dowolny sposób, co jest rezultatem swobody umów. Należy pamiętać o konsekwencjach prawnych, jakie wiążą się z poszczególnymi rodzajami umów.

Brak ceny w umowie sprzedaży

Waga, jaką ustawodawca przywiązuje do ceny przy umowie sprzedaży, skutkuje poważnym konsekwencjami w przypadku braku takowych ustaleń między stronami.

Ustalanie ceny w umowie sprzedaży

Umowa sprzedaży powinna określać cenę zakupu lub przynajmniej podstawy ustalenia ceny w przyszłości. Ustalenie ceny może być też przekazane do rozstrzygnięcia osobie trzeciej.

Podwyższenie ceny wycieczki - co robić?

Niekiedy zdarza się, że cena wycieczki ulega podwyższeniu przed samym wyjazdem. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Co mogą zrobić w takim przypadku konsumenci?

Rodzina na swoim - nowe limity na II kwartał 2012 r.

Od kwietnia 2012 r. zmieniły się limity w programie "Rodzina na swoim". Przedstawiamy tabelę wskaźników.

Nowe ceny gazu zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki

Nowe taryfy będą obowiązywały do 31 grudnia 2012 r. Dla konsumentów oznacza to średni wzrost cen o 1,81 zł miesięcznie.

Określenie ceny w umowie: brutto czy netto?

W ramach umowy strony mogą umówić się na wynagrodzenie netto. Brak wyraźnego stwierdzenia będzie oznaczał, że strony określiły wynagrodzenie brutto.

Nierezydent a rezydent

Kim jest rezydent a kim nierezydent?

Co to jest zdolność prawna-czy można ją utracić lub się jej zrzec?

Kodeks cywilny nie zawiera ustawowej definicji zdolności prawnej. Definicji, którymi posługuje się doktryna prawnicza jest kilka.

Porozumienia ograniczające konkurencję

Porozumienia ograniczające konkurencję to porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym.

Negocjacje bez ogłoszenia

Negocjacje bez ogłoszenia to tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym zamawiający negocjuje warunki umowy w sprawie zamówienia publicznego z wybranymi przez siebie wykonawcami, a następnie zaprasza ich do składania ofert.

Negocjacje z ogłoszeniem

Negocjacje z ogłoszeniem to tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym, po publicznym ogłoszeniu o zamówieniu, zamawiający zaprasza wykonawców dopuszczonych do udziału w postępowaniu do składania ofert wstępnych niezawierających ceny, prowadzi z nimi negocjacje, a następnie zaprasza ich do składania ofert.

Obligacje przychodowe

Obligacje przychodowe mogą przyznawać obligatariuszowi prawo do zaspokojenia swoich roszczeń z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami emitenta: 1) z całości albo z części przychodów lub z całości albo części majątku przedsięwzięć, które zostały sfinansowane ze środków uzyskanych z emisji obligacji, lub 2) z całości albo z części przychodów z innych przedsięwzięć określonych przez emitenta.

PKB a PNB, czyli Produkt Krajowy Brutto a Produkt Narodowy Brutto

Produkt Krajowy Brutto stanowi sumę wartości dóbr i usług finalnych (końcowych) wyprodukowanych w określonym czasie (z reguły w okresie rocznym) na danym terenie (przeważnie na obszarze określonego kraju lub regionu).

Obniżenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej o składkę na ubezpieczenie zdrowotne

Podatek dochodowy w formie karty podatkowej, wynikający z decyzji naczelnika urzędu skarbowego o zastosowaniu tej formy opodatkowania, podatnik obniża o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego.

Partnerstwo publiczno-prywatne w formie spółki

Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym może przewidywać, że w celu jej wykonania podmiot publiczny i partner prywatny zawiążą spółkę kapitałową, spółkę komandytową lub komandytowo-akcyjną. Podmiot publiczny nie może być komplementariuszem.

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna to jeden z bankowych produktów hipotecznych. Jest udzielana pod zastaw nieruchomości (pożyczkobiorca musi posiadać prawo własności tej nieruchomości), jak również działki, o ile stanowi ona własność pożyczkobiorcy. Pożyczkę można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel, także konsumpcyjny, ponadto nie musi on wiązać się z zabezpieczeniem.

Premia gwarancyjna

Posiadacze książeczek mieszkaniowych, które zostały założone do 23 października 1990 r., mają prawo do tzw. premii gwarancyjnej.

Przedsięwzięcie w rozumieniu ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym

Przetarg nieograniczony

Przetarg nieograniczony to tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu oferty mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy.

Przetarg ograniczony

Przetarg ograniczony to tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym, w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu, wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu, a oferty mogą składać wykonawcy zaproszeni do składania ofert.

Przychody z wykonywania wolnego zawodu i przychody z nimi zrównane [w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych]

Przychody ze stosunku pracy i przychody z nimi zrównane [w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych]

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przychód [zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych]

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych mianem przychodu określamy uzyskany bądź należny wpływ wartości pochodzący z: pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia; działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia; działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Licytacja elektroniczna

Licytacja elektroniczna to tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej, umożliwiającego wprowadzenie niezbędnych danych w trybie bezpośredniego połączenia z tą stroną, wykonawcy składają kolejne korzystniejsze oferty (postąpienia), podlegające automatycznej klasyfikacji.

Venture capital

Mianem venture capital określamy typ funduszu, który inwestuje swoje środki w małe, mikro i średnie przedsiębiorstwa dysponujące innowacyjnym produktem, innowacyjną metodą lub usługą – niezweryfikowanymi przez rynek, a co za tym idzie nie przysparzającymi ryzyka niepowodzenia. Często venture capital tłumaczy się jako kapitał ryzyka.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają również przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze - realizowanych poza działalnością gospodarczą (tzw. najem prywatny).

Rynek giełdowy

Mianem rynku giełdowego określamy miejsce, w którym dokonuje się transakcji kupna i sprzedaży instrumentów finansowych; stanowi on formę rynku kapitałowego. Przedmiotem obrotu giełdowego mogą być papiery wartościowe (giełdy papierów wartościowych) oraz towary np. ropa naftowa (giełdy towarowe). Nadzór nad rynkiem giełdowym sprawuje Komisja Papierów Wartościowych i Giełd.

Wadium przy przetargu nieograniczonym

Mianem wadium określamy ustaloną kwotę pieniędzy składaną na poczet dotrzymania warunków danej umowy. Przy przetargach jest on wpłacany na rzecz organu organizującego przetarg. Zamawiający żąda od wykonawców wniesienia wadium, jeśli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy – Prawo zamówień publicznych (jeżeli kwota jest niższa, organ może żądać wniesienia wadium). Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert.

Warranty subskrypcyjne

Pod pojęciem warrantów subskrypcyjnych należy rozumieć rodzaj papierów wartościowych, które w ramach docelowego bądź warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego spółka akcyjna może emitować jako papiery wartościowe imienne lub na okaziciela uprawniające ich posiadacza do zapisu lub objęcia akcji, z wyłączeniem prawa poboru.

Warunki opodatkowania kartą podatkową

Podatnik podlega opodatkowaniu kartą podatkową w sytuacji gdy spełnia przewidziane ustawą warunki.

Warunkowe podwyższenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej

Walne zgromadzenie może uchwalić podwyższenie kapitału zakładowego z zastrzeżeniem, że osoby, którym przyznano prawo do objęcia akcji, wykonają je na warunkach określonych w uchwale w trybie określonym w art. 448–452 Kodeksu spółek handlowych.

Wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (przykłady)

Ryczałt to jeden ze sposobów płacenia podatku dochodowego.

REKLAMA