reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Ustalanie ceny w umowie sprzedaży

Ustalanie ceny w umowie sprzedaży

Umowa sprzedaży powinna określać cenę zakupu lub przynajmniej podstawy ustalenia ceny w przyszłości. Ustalenie ceny może być też przekazane do rozstrzygnięcia osobie trzeciej.

Charakter umowy sprzedaży przesądza o obowiązku poczynienia przez strony ustaleń co do ceny sprzedaży. Zgodnie z art. 535 kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Już samej definicji umowy sprzedaży wynika bowiem, że postanowienia co do ceny są istotnym elementem każdej umowy. Muszą one zatem stanowić element porozumienia między stronami.

Ustalenie ceny

Co do zasady najczęściej będziemy mieli do czynienia z dokładnym ustaleniem ceny już w samej treści umowy.

Kupujący zapłaci sprzedawcy cenę w wysokości 30 tys. zł.

Niemniej jednak strony mogą jedynie ograniczyć się do wskazania podstaw ustalenia ceny w przyszłości. Takie kroki są podejmowane przede wszystkim w sytuacji, gdy umowa dotyczy przedmiotu trudnego do wycenienia lub też o zmiennej wartości. W takim przypadku, zwłaszcza wtedy, gdy umowa ma być wykonana w późniejszym czasie, strony mogą zabezpieczyć się przed niepewnością co do wartości przedmiotu sprzedaży.

W ramach umowy strony mogą ustalić, iż podstawą ustalenia ceny sprzedaży będzie uśredniona cena za sprzedawany produkt, która obowiązuje w danym dniu, na danym rynku.

Przy zakupie produktów rolniczych strony mogą ustalić, iż cena jednostkowa towaru będzie równa średniej cenie obowiązującej w danym dniu na rynku towarowym funkcjonującym w określonej miejscowości.

Przy takim określeniu istotne jest wskazanie nie tylko chwili, z której ma być ustalona cena (cena z określonego dnia) lecz także z miejsca, w którym ma być ustalona (cena obowiązująca na określonym rynku, np. w określonej miejscowości). Wynika to przede wszystkim z faktu, iż ceny mogą się różnic terytorialnie. Brak ustalenia co do miejsca określającego cenę w razie wątpliwości będzie poczytywany, jako wskazanie miejsca, w którym rzecz została nabywcy wydana (wyrok Sądu Najwyższego z 9 września 1998 r. o sygn. I CKN 842/97).

Zobacz serwis: Wzory umów

Cena ustalona przez eksperta

Wskazaniem podstaw do ustalenia ceny może być także oddane do oceny osoby trzeciej. W ramach umowy strony mogą bowiem postanowić, iż właściwa cena, którą kupujący zobowiązuje się zapłacić, będzie ustalona na podstawie ekspertyzy określonej umowy. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku przedmiotów trudnych do wycenienia.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama