Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PKB a PNB, czyli Produkt Krajowy Brutto a Produkt Narodowy Brutto

main image
Produkt Krajowy Brutto stanowi sumę wartości dóbr i usług finalnych (końcowych) wyprodukowanych w określonym czasie (z reguły w okresie rocznym) na danym terenie (przeważnie na obszarze określonego kraju lub regionu).

Zobacz też: Kalkulatory wynagrodzeń

Pojęcie PNB

Produkt Narodowy Brutto mierzy dochody osiągane przez obywateli danego kraju powiększone o dochody netto z tytułu własności za granicą. Dochody netto są różnicą między dochodami otrzymanymi z tytułu własności za granicą a dochodami wypłacanymi z tytułu własności cudzoziemcom.

Konsekwencje wzrostu poziomu PKB

Wzrost wskaźnika PKB z reguły powoduje poprawę stanu gospodarki, wzrost produkcji przemysłowej, wzrost eksportu oraz przypływ inwestycji zagranicznych.

Publikowanie PKB, PKB nominalny i realny

Wielkość PKB publikowana jest zasadniczo co kwartał, przy czym przedstawia się ją zazwyczaj z jedno- lub dwumiesięcznym opóźnieniem w stosunku do okresu, który charakteryzuje. W zestawieniach statystycznych uwzględnia się PKB realny oraz PKB nominalny. PKB nominalny obliczany jest według bieżącej (nominalnej) wartości pieniądza, natomiast PKB realny – według realnej (uwzględniającej inflację) wartości pieniądza.

PNB nominalny i realny

Za pomocą PNB nominalnego mierzy się bieżącą wartość pieniężną produktu (po aktualnych cenach) nie uwzględniając wpływu inflacji, natomiast PNB realny mierzy całkowitą ilość produktu (a więc jest to PNB nominalny skorygowany o wskaźnik cen – o wpływ inflacji).

Zobacz serwis: Finanse

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA