reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Brak ceny w umowie sprzedaży

Brak ceny w umowie sprzedaży

Waga, jaką ustawodawca przywiązuje do ceny przy umowie sprzedaży, skutkuje poważnym konsekwencjami w przypadku braku takowych ustaleń między stronami.

Umowa sprzedaży

Sporządzenie ważnej i skutecznej umowy sprzedaży wymaga zawarcia określonych postanowień, których wymaga od nas ustawodawca. Aby dana umowa była skonstruowana w poprawny sposób musi zawierać tzw. istotne postanowienia umowne, czyli takie określające charakter takiej umowy.

Przy umowie sprzedaży listę istotnych postanowień zawiera art. 535 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem umowa sprzedaży polega bowiem na zobowiązaniu sprzedawcy do przeniesienia na kupującego własności rzeczy oraz wydania jej, któremu to zobowiązaniu odpowiada obowiązek kupującego do odebrania rzeczy oraz zapłacenia sprzedawcy ceny. O ile kwestia wydania oraz odbioru przedmiotu sprzedaży wynika sama z ustawy, o tyle obowiązkiem stron umowy jest konkretyzacja określonych elementów. Przede wszystkim umowa musi wyraźnie określać co jest przedmiotem sprzedaży (określenie sprzedawanej rzeczy).

Zobacz: Ustalenie ceny w umowie sprzedaży

Ustalenie ceny

Z drugiej strony istotnym elementem umowy jest także konieczność określenia ceny. Co do zasady powinna być ona określona w walucie. W ramach umowy możliwe jest oczywiście wskazanie jedynie podstaw do określenia jej w przyszłości.

Problem powstaje w sytuacji, gdy strony nie zawarły żadnych postanowień co do ceny.

X zawarł umowę sprzedaży z Y. W treści umowy określili strony i przedmiot sprzedaży. W treści umowy pominęli oni jednak kwestie ceny, gdyż wedle ich porozumienia zostanie ona ustalona później.

Zobacz serwis: Wzory umów

Nieważność umowy?

Nie ulega wątpliwości, że w sytuacji, gdy kwestia ceny nie jest objęta porozumieniem strony skutkiem może być nieważność całej czynności. Wynika to z art. 58 § 1 Kodeksu cywilnego, gdyż zachodzi sprzeczność z ustawą.

Niemniej jednak taki skutek jest ostatecznością. Milczenie stron na temat ceny może być interpretowane w świetle art. 536 § 2 kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią jeżeli z okoliczności wynika, że strony miały na względzie cenę przyjętą w stosunkach danego rodzaju, poczytuje się w razie wątpliwości, że chodziło o cenę w miejscu i czasie, w którym rzecz ma być kupującemu wydana.

Z drugiej strony w grę wchodzić będą kwestie wykładni oświadczeń woli oraz interpretacji umów, zgodnie z którymi kwalifikacja umowy nie zależy od jej tytułu lecz od treści. Jeżeli zatem okoliczności będą przemawiać za tym, że strony nie miały zamiaru określać ceny za dany towar, ponieważ jego właściciel nie chce za niego pieniędzy, wtedy możemy mieć do czynienia z umową darowizny, czyli przeniesieniem własności pod tytułem darmowym.

Zawartą przez strony umowę może zakwalifikować jako darowiznę tylko wtedy, gdy okaże się że wolą obydwu stron było przeniesienie własności za darmo.

Zobacz serwis: Darowizny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama