reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Eksponowanie cen towarów

Eksponowanie cen towarów

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług. Projekt m.in. wprowadza pojęcie "eksponowania cen", znosi obowiązek tzw. metkowania, czyli oznaczania ceną każdej sztuki towaru oraz zobowiązuje do informowania o przyczynie przeceny towaru.

Eksponowanie cen

Rządowy projekt ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług wprowadza nowe pojęcie – „eksponowanie cen", w tym cen jednostkowych. Cena powinna być uwidoczniona tak, by kupujący nie miał żadnej wątpliwości, co do jej wysokości. Projekt proponuje wprowadzenie rozwiązań bardziej przyjaznych przedsiębiorcy i klientowi, np. stosowanie wywieszek cenowych lub cenników elektronicznych.

Zadaj pytanie na: Forum

Sposób uwidocznienia cen oraz wykaz towarów, dla których eksponowanie ceny jednostkowej nie jest konieczne, mają zostać określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki.

Uprzywilejowanie konsumenta

Zgodnie z projektem, w przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny, konsument będzie miał prawo żądania sprzedaży towaru lub usługi po cenie dla niego najkorzystniejszej.

Przyczyna przeceny

Kolejną proponowaną zmianą jest wprowadzenie obowiązku informowania przez sprzedawców o przyczynie przeceny towarów. Za naruszenie tych przepisów groziłaby kara w wysokości do 20 000 zł. Jeśli do naruszenia tych przepisów doszłoby trzykrotnie w ciągu roku, kara wynosiłaby do 40 000 zł.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Źródło: Sejm RP

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ceny towarów będą bardziej wyeksponowane. /fot. Fotolia
Ceny towarów będą bardziej wyeksponowane. /fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama