REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Encyklopedia prawa, Pozew

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Znak towarowy

Znak towarowy to każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Może być nim w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy. Są to także znaki usługowe.

Generalny Inspektor Informacji Finansowej

Generalny Inspektor Informacji Finansowej to jeden z organów (obok ministra właściwego do spraw instytucji finansowych) administracji rządowej właściwy w sprawach przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Generalny Inspektor jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów.

Forma czynności prawnej

Przez formę czynności prawnej należy rozumieć sposób wyrażenie czynności na zewnątrz.

Zobowiązanie podatkowe

Zobowiązanie podatkowe to wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.

REKLAMA

Dział spadku

Dział spadku polega na określeniu wartości całego majątku i jego podziale pomiędzy poszczególnych spadkobierców.

Związek zawodowy

Związek zawodowy to dobrowolna i samorządna organizacja ludzi pracy, powołana do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Jest on niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji. Organy państwowe, samorządu terytorialnego i pracodawcy obowiązani są traktować jednakowo wszystkie związki zawodowe.

Źródła prawa cywilnego

Źródła prawa cywilnego to normy prawne regulujące stosunki cywilnoprawne.

Czynność prawna

Przez czynność prawną należy rozumieć świadome i zgodne z przepisami prawa zachowanie, które zmierza do wywołania skutków prawnych mocą odpowiednich oświadczeń woli składających się na treść czynności prawnej.

REKLAMA

Źródła prawa handlowego

Źródła prawa handlowego są to normy prawne, które regulują podstawowe instytucje prawa handlowego.

Czynności zawodowe radcy prawnego

Zawód radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

Źródła prawa karnego

Mianem źródeł prawa karnego określamy normy regulujące istotę przestępstw (tzn. co jest przestępstwem, grożące za popełnione przestępstwa kary, środki karne, wyłączenie karalności).

Czynności zawodowe adwokata

Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

Źródła prawa karnego wykonawczego

Źródła prawa karnego wykonawczego stanowi ogół norm, które określają wykonywanie orzeczonych przez sąd kar, środków karnych, środków zabezpieczających, środków probacyjnych.

Czynności ubezpieczeniowe

Przez czynności ubezpieczeniowe należy rozumieć działalność ubezpieczyciela związaną z oferowaniem i udzielaniem ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych.

Źródła prawa międzynarodowego

Źródła prawa międzynarodowego to normy prawne kształtujące prawo międzynarodowe, które nadają mu moc obowiązującą.

Czynności bankowe

Mianem czynności bankowych określamy usługi, które są świadczone przez banki na gruncie Prawa bankowego.

Źródła prawa rodzinnego

Przez źródła prawa cywilnego należy rozumieć normy prawne regulujące podstawowe instytucje prawa rodzinnego (t.j. małżeństwo, władza rodzicielska, przysposobienie, opieka, kuratela).

Czyn nieuczciwej konkurencji

Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta.

Biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki [URE]

Urząd Regulacji Energetyki wydaje Biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki. URE ogłasza w Biuletynie Urzędu Regulacji Energetyki sprawozdanie ze swojej działalności, w tym ocenę bezpieczeństwa dostarczania paliw gazowych i energii elektrycznej.

Biuletyn Urzędu Komunikacji Elektronicznej [UKE]

Prezes UKE wydaje Biuletyn UKE. W Biuletynie UKE zamieszcza wymagane ustawą informacje i rozstrzygnięcia

Żandarmeria wojskowa

Żandarmeria Wojskowa to wyodrębniona i wyspecjalizowana służba wchodząca w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Biuletyn Informacji Publicznej [BIP]

Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, utworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej, w postaci ujednoliconego systemu stron w sieci teleinformatycznej.

Bankowe papiery wartościowe

Bankowy papier wartościowy służy gromadzeniu przez banki środków pieniężnych w złotych lub w innej walucie wymienialnej i zawiera w nazwie wyrazy "bankowy papier wartościowy".

Aktuariusz

Aktuariuszem jest osoba fizyczna wykonująca czynności w zakresie matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki, wpisana do rejestru aktuariuszy.

Akt notarialny

Akt notarialny jest szczególną formą dokumentu urzędowego. Sporządza się go, jeżeli wymaga tego przepis prawa lub taka jest wola stron. Niedochowanie formy aktu notarialnego w sytuacji, gdy wymaga tego prawo, powoduje bezskuteczność czynności prawnej oraz jej nieważność.

Akt normatywny

Akt normatywny to tekst, który zawiera normy prawne – sformułowane w języku prawnym i zapisane w postaci przepisów.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest właściwa w sprawach ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego. Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest centralnym organem administracji rządowej, działającymi przy pomocy ABW, będącego urzędem administracji rządowej.

W jaki sposób napisać pozew w celu ustanowienia odrębnej własności lokalu?

Podpisałeś umowę ze Spółdzielnią Mieszkaniową w sprawie budowy lokalu mieszkalnego. Z treści umowy wynika, iż inwestycja budowlana ma na celu przeniesienie jego własności na Twoją rzecz. Umowa zawiera także deklarację członkowską oraz uchwałę zarządu spółdzielni o przyjęciu go w poczet członków spółdzielni. W dalszym ciągu nie jesteś właścicielem lokalu. Czy masz prawo ubiegać się o ustanowienie odrębnej własności lokalu?

Czy można wytoczyć powództwo o uchylenie walnego zgromadzenia spółdzielni?

Fakt uchylenia uchwały walnego zgromadzenia poprzez wytoczenie powództwa ma skutek zarówno wobec wszystkich członków spółdzielni, ale także właścicieli lokali – którzy nie są członkami. Ostatecznie orzeczenie wydane przez sąd wpływa na prawa członków spółdzielni oraz kształtowanie się zarządu nieruchomością wspólną.

Jak dochodzić uprawnień z rękojmi w sądzie?

Przy umowie sprzedaży, sprzedawca odpowiada względem kupującego za wady sprzedanej rzeczy. W sądzie, do określonej wartości przedmiotu, sprawy te będą rozpatrywane w postępowaniu uproszczonym. Co należy wiedzieć o dochodzeniu takich roszczeń?

Kiedy żądać podwyższenia lub obniżenia alimentów od byłego małżonka?

Po rozwodzie sytuacja życiowa i materialna małżonków może ulec zmianie. W takim przypadku można wystąpić do sądu o podwyższenie lub obniżenie zasądzonych alimentów.

Krok po kroku - jak napisać pozew o zachowek?

Zachowek przysługuje najbliższym krewnym spadkodawcy, którzy ze względu na ustanowienie innej osoby spadkobiercą testamentowym w praktyce zostali pozbawieni swoich praw. Jeżeli nie otrzymaliśmy należnego nam zachowku, możemy wnieść do sądu odpowiedni pozew.

Jak sporządzić pozew do spółdzielni o uznanie wysokości opłat eksploatacyjnych za niezasadne?

Powództwo do sądu w sprawie o to, iż wypowiedzenie wysokości opłat eksploatacyjnych jest niezgodne z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych powinno mieć charakter uznania ich w części lub w całości za niezasadne.

Pozew o alimenty na dziecko. Co zrobić, gdy cię nie stać na prawnika?

W sprawach o roszczenia alimentacyjne powód jest zwolniony od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Osoby, których nie stać na adwokata, mogą wnieść o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Co należy wiedzieć o postępowaniu gospodarczym?

Reguły, jakimi kieruje się postępowanie gospodarcze znacznie różnią się od postępowania zwykłego. Warto o tym pamiętać, jeżeli nie chcesz, by spotkała cię przykra niespodzianka.

Czy ustna umowa pożyczki jest ważna?

Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem. Wskazane jest, by umowy były zawierane w formie pisemnej. Nie oznacza to, że umowa ustna jest nieważna.

Skarga na niezgodność z prawem orzeczenia sądu administracyjnego

Od orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego można wnieść skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. To efekt zmiany prawa z kwietnia 2010 r.

Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów?

Pozew o uchylenie alimentów wnosimy w razie zmiany stosunków, ponieważ wówczas można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Ustalenie zmiany stosunków następuje przez porównanie stosunków obecnych z warunkami i okolicznościami uprzednio istniejącymi.

Doręczanie pism – sprawdź co uległo zmianie

Obecnie pisma sądowe mogą być doręczane nie tylko za pośrednictwem operatora publicznego. Od 20 października 2010 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, regulujące nowy tryb i sposób doręczania pism sądowych.

O czym musisz wiedzieć, zanim pozwiesz sprzedawcę do sądu?

Przeciw sprzedawcy, który nie wywiązuje się wobec nas ze swoich obowiązków, możemy wystąpić na drogę sądową. To wie każdy. Nie każdy konsument ma jednak świadomość, że przeważnie trzeba to uczynić na urzędowym formularzu.

Powództwo o zapłatę czynszu wnosimy na formularzu

Chciałbym skierować sprawę do sądu przeciwko najemcy, który od dwóch miesięcy nie płaci czynszu. O czym muszę pamiętać zanim wniosę pozew do sądu?

Jak zapobiec przedawnieniu roszczeń?

Co do zasady większość roszczeń ulega przedawnieniu po określonym czasie. Jeżeli jednak wykażemy się zapobiegliwością również dobrze przedawnienie może nie nastąpić nigdy.

Jak wnieść powództwo o unieważnienie małżeństwa

Pozew o unieważnienie małżeństwa wnosi się do sądu okręgowego właściwego ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków. Opłata od pozwu jest stała i wynosi 200 złotych.

Jak obliczyć bieg przedawnienia? – cz. 2

Sprawdzenie, czy żądane od dłużnika roszczenie nie uległo przedawnieniu, powinno być jedną z pierwszych jego czynności. Tylko, jak obliczyć termin?

Jak liczyć bieg przedawnienia? – cz. 1

Sprawdzenie, czy żądane roszczenie nie uległo przedawnieniu, powinno być jedną z pierwszych czynności każdego dłużnika. Tylko, jak poprawnie wyliczyć upływ tego terminu?

Spełnienie przedawnionego świadczenia – czy można domagać się zwrotu?

Niedawno otrzymałem od pewnej firmy windykacyjnej wezwanie do zapłaty rachunku telefonicznego. Po tym jak go opłaciłem dowiedziałem się, że roszczenie jest przedawnione. Czy mogę domagać się zwrotu?

Kim jest referendarz sądowy

Instytucja referendarza sądowego została wprowadzona do sądów powszechnych na podstawie ustawy z dnia 21.08.1997r o zmianie ustaw - Prawo o ustroju sądów powszechnych, Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy o prokuraturze. Referendarz sądowy jest zatrudniony do wykonywania określonych w ustawach czynności. W zakresie powierzonych mu czynności referendarz ma kompetencje sądu, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Kiedy można dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?

Od lipca bieżącego roku obowiązuje ustawa z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Ustawa określa nową procedurę dla roszczeń dochodzonych pozwem zbiorowym a także warunki, jakie muszą być spełnione aby można było skutecznie wystąpić z takim roszczeniem. Kiedy przedsiębiorca ma podstawy by obawiać się pozwu zbiorowego – o tym koniecznie trzeba wiedzieć jeżeli klientami firmy są konsumenci.

Jak sporządzić pozew rozwodowy?

Rozwodem określa się rozwiązanie małżeństwa przez sąd, wówczas gdy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Za trwały rozkład pożycia uważa się zerwanie ogółu więzi między małżonkami w sferze duchowej, fizycznej i gospodarczej. Sąd orzeka o rozwodzie na żądanie małżonka.

Co zawrzeć w pozwie o eksmisję?

Pozew o eksmisję wnosi się do sądu, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. W pozwie należy zażądać opuszczenia i opróżnienia lokalu ze wszystkich rzeczy.

REKLAMA