reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Sprawy gospodarcze > Co należy wiedzieć o postępowaniu gospodarczym?

Co należy wiedzieć o postępowaniu gospodarczym?

Reguły, jakimi kieruje się postępowanie gospodarcze znacznie różnią się od postępowania zwykłego. Warto o tym pamiętać, jeżeli nie chcesz, by spotkała cię przykra niespodzianka.

Specyfikę postępowania gospodarczego, która może mieć wpływ na jego wynik, najlepiej zobrazuje poniższa sytuacja.

Pan Sebastian T. prowadzi małe przedsiębiorstwo. Jakiś czas temu sprzedał swojemu klientowi Piotrowi O., także przedsiębiorcy, towar za kwotę ponad 100.000,00 zł. Mimo wystawionej faktury i upływu terminu do jej zapłaty, klient należności nie uregulował. Także skierowane do Piotra O. wezwanie do zapłaty nie przyniosło skutku. Sebastian T., by nieco przestraszyć niesolidnego kontrahenta, napisał sam pozew i skierował go do sądu. Do pozwu nie załączył jednak żadnych dokumentów i nie przywołał żadnych dowodów, na poparcie swoich twierdzeń, dołączył jedynie wystawioną przez siebie fakturę i wezwanie do zapłaty. Obecnie Sebastian T. zastanawia się, jak będzie wyglądała sprawa w sądzie gospodarczym, gdyż od kolegi dowiedział się, że w pozwie powinien przywołać wszystkie dowody, zaś późniejsze ich powołanie nie będzie możliwe.

Niestety kolega Sebastiana T. ma co do zasady rację. Niniejsza sprawa jest tzw. sprawą gospodarczą, rządzącą się innymi prawami, aniżeli zwykła sprawa cywilna prowadzona między osobami nie prowadzącymi działalności gospodarczej.

Zobacz serwis: Postępowanie sądowe

Wszystkie dowody w pozwie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami powód (Sebastian T.) w pozwie jest obowiązany podać wszystkie twierdzenia i dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, że ich powołanie w pozwie nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później.

W tym przypadku dalsze twierdzenia i dowody na ich poparcie powinny być powołane w terminie dwutygodniowym od dnia, w którym powołanie ich stało się możliwe lub wynikła potrzeba ich powołania.

W pozwie, składanym w postępowaniu gospodarczym, należy podać wszystkie twierdzenia i dowody na poparcie żądania.

Powyższy przepis realizuje ideę szybkości postępowania sądowego i obliguje podmioty prowadzące działalność gospodarczą do wyższej staranności aniżeli tej, której wymaga się od zwykłych obywateli.

Jeżeli Sebastian T. nie powołał w złożonym przez siebie pozwie wszystkich twierdzeń oraz dowodów na ich poparcie, to nie będzie mógł ich powołać do końca postępowania, chyba że wykaże, iż ich powołanie w pozwie nie było możliwe albo że potrzeba powołania powstała po wniesieniu pozwu. Dowodów złożonych po tym terminie sąd nie będzie brał pod uwagę rozstrzygając sprawę i je oddali, bez względu jak ważne mogą one być dla toczącego się postępowania sądowego.

Zobacz serwis: Pozwy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Postępowanie gospodarcze różni się od postępowania zwykłego.
Postępowanie gospodarcze różni się od postępowania zwykłego.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama