reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Powództwo o zapłatę czynszu wnosimy na formularzu

Powództwo o zapłatę czynszu wnosimy na formularzu

Chciałbym skierować sprawę do sądu przeciwko najemcy, który od dwóch miesięcy nie płaci czynszu. O czym muszę pamiętać zanim wniosę pozew do sądu?

Przy skierowaniu sprawy o zapłatę zaległego czynszu należy pamiętać o podstawowej zasadzie. Takie sprawy podlegają rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym a więc wymagają wniesienia na specjalnym formularzu.

POBIERZ WZÓR: Pozew w postępowaniu uproszczonym

Pozew na formularzu

Tryb postępowania w sprawach o zapłatę czynszu określa art. 5051 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym sprawy o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni rozpoznaje się w postępowaniu uproszczonym.

Zobacz również serwis: Najem i dzierżawa

Dla powoda, jak również pozwanego rodzi to szereg komplikacji. Przede wszystkim należy pamiętać, iż w postępowaniu uproszczonym podstawowe pisma, jak pozew, odpowiedź na pozew, czy też pisma zawierające wnioski dowodowe powinny być wniesione na specjalnym formularzu.

Jest to szczególnie istotne dla powoda, który nie może swoje pozwu wnieść w innej formie. W tej mierze nie ma możliwości odręcznego napisania pozwu i przesłania go do sądu. Trzeba skorzystać z formularza, inaczej takie pismo będzie zwrócone powodowi do uzupełnienia braków (czyli de facto do wniesienia go na formularzu), zgodnie z art. 1301 Kodeksu postępowania cywilnego.

Sprawy o zapłatę czynszu są rozpatrywane w postępowaniu uproszczonym z urzędu przez sąd. Zatem pozew zostanie zwrócony powodowi, jeżeli nie zostanie wniesiony na urzędowym formularzu.

Postępowanie uproszczone

To, że nasza sprawa będzie rozpatrywana w postępowaniu uproszczonym jest ważną informacją. Nie tylko z tego względu, że postępowanie jest „uproszczone”, ale głównie ze względu na odrębności, które stoją za tym postępowaniem.

Przede wszystkich w tym postępowaniu jednym pozwem można dochodzić jednego roszczenia. Raz wniesiony pozew nie może być zmieniony co do żądania, a wszelkie okoliczności i dowody powinny być powołane od razu.

Zobacz również serwis: W sądzie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli wniesiemy nasze żadanie na innym formularzu niż jest wymagany, nasze pismo zostanie zwrócone.
Jeżeli wniesiemy nasze żadanie na innym formularzu niż jest wymagany, nasze pismo zostanie zwrócone.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama