reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Alimenty > Kiedy żądać podwyższenia lub obniżenia alimentów od byłego małżonka?

Kiedy żądać podwyższenia lub obniżenia alimentów od byłego małżonka?

Po rozwodzie sytuacja życiowa i materialna małżonków może ulec zmianie. W takim przypadku można wystąpić do sądu o podwyższenie lub obniżenie zasądzonych alimentów.

Wysokość alimentów uzależniona jest od uzasadnionych potrzeb uprawnionego oraz od możliwości zobowiązanego. Jeżeli chodzi o to drugie kryterium, to brane są tu przede wszystkim dochody zobowiązanego małżonka. Jednak sąd bada również rzeczywiste możliwości zarobkowe. Jeżeli więc zobowiązany do alimentów małżonek nie chce pracować, mimo tego, że ma takie możliwości, sąd nie zasądzi z tego powodu niższych alimentów.

Zmiany orzeczenia w kwestii alimentów można żądać w razie zmiany stosunków. Jeżeli więc sytuacja majątkowa uprawnionego do alimentów małżonka ulegnie pogorszeniu (np. straci on pracę), może wnieść do sądu pozew o obniżenie alimentów. Podobnie jest po stronie zobowiązanego, którego potrzeby mogą wzrosnąć (na przykład w przypadku pojawienia się choroby).

Z pozwem o podwyższenie lub obniżenie alimentów należy wystąpić do sądu rodzinnego wydział rodzinny i nieletnich właściwego ze względu na miejsce zamieszkania powoda.

Jeżeli powodem przyznania alimentów jest niedostatek uprawnionego, a uprawniony małżonek nie znajduje się już w niedostatku, można żądać zmiany orzeczenia w tym zakresie.

Zadaj pytanie: Forum

Małżonkowie obowiązani są do alimentacji w trakcie trwania małżeństwa. Alimentacja po rozwodzie jest przedłużeniem tego obowiązku. Obowiązek alimentacyjny trwa do momentu:

- śmierci małżonka;

- zawarcia kolejnego związku małżeńskiego przez małżonka uprawnionego do alimentów. Zawarcie związku małżeńskiego przez małżonka zobowiązanego nie jest ustawowa przyczyną wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, może jednak wpłynąć na wysokość świadczeń;

- upływu 5 lat od orzeczenia rozwodu w przypadku, gdy zobowiązanym jest małżonek wyłącznie winny. Ze względu na szczególne okoliczności sąd może jednak na wniosek małżonka uprawnionego przedłużyć pięcioletni termin obowiązku alimentacyjnego.

Zobacz również: Nie tylko kolejne małżeństwo powoduje wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość alimentów uzależniona jest od uzasadnionych potrzeb uprawnionego oraz od możliwości zarobkowych zobowiązanego.
Wysokość alimentów uzależniona jest od uzasadnionych potrzeb uprawnionego oraz od możliwości zarobkowych zobowiązanego.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama