REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zapobiec przedawnieniu roszczeń?

Roszczenia zasądzone przez sąd zawsze przedawniają się po 10 latach.
Roszczenia zasądzone przez sąd zawsze przedawniają się po 10 latach.

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady większość roszczeń ulega przedawnieniu po określonym czasie. Jeżeli jednak wykażemy się zapobiegliwością również dobrze przedawnienie może nie nastąpić nigdy.

Przedawnienie

Przepisy Kodeksu cywilnego oraz innych ustaw określają różne terminy przedawnienia. Podstawowe dwa wynoszą 10 lat oraz 3 lata w przypadku roszczeń przedsiębiorcy, wynikających z prowadzonej przez niego działalności.

REKLAMA

Niekiedy jednak przepisy szczególne określają termin przedawnienia na krótszy okres. Przykładowo zgodnie z art. 751 Kodeksu cywilnego roszczenia o wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia, przysługujące przedsiębiorcom, przedawniają się z upływem dwóch lat.

Samo przedawnienia swój bieg rozpoczyna z chwilą wymagalności roszczenia, czyli wtedy gdy możemy dochodzić jego spełnienia.

Zobacz również: Jak liczyć bieg przedawnienia

Jak zapobiec przedawnieniu?

REKLAMA

Podstawowym skutkiem roszczenia jest pozbawienie możliwości przymusowego dochodzenia jego spełnienia. Samo roszczenie wprawdzie nadal istnieje, ale jeżeli dłużnik nie będzie chciał go spełnić, to wierzyciel nie ma możliwości przymuszenia go do tego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy prawa cywilnego przewidują generalną zasadę, że większość roszczeń wraz z upływem czasu przedawnia się. Wykazując jednak minimum zapobiegliwości oraz aktywności również dobrze każdy wierzyciel może zapobiec temu skutkowi.

Zgodnie z art. 123 Kodeksu cywilnego bieg przedawnienia przerywa się m.in. przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznania sprawy lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju.

Bieg przedawnienia danego roszczenia zostaje przerwany jeżeli wierzyciel wniesie pozew, czy też przykładowo złoży wniosek o wszczęcie egzekucji.

Oprócz tego bieg terminu przedawnienia przerywa również uznanie roszczenia, czy wszczęcie mediacji.

Zobacz również serwis: W sądzie

Przerwanie biegu przedawnienia

REKLAMA

Co to oznacza? Przerwanie biegu przedawnienia powoduje, że termin zaczyna biec od nowa. Jeżeli zatem dane roszczenie przedawnia się po 10 latach, a wierzyciel wniesie pozew w 9 roku to po zakończeniu postępowania (zakładając że pozew nie zostanie uwzględniony) termin znowu biegnie od początku, a roszczenie w sumie przedawni się dopiero po 19 latach. Również dobrze przedawnienie roszczenia można odwlekać w nieskończoność.

Jan wniósł pozew po 9 latach, rok przed terminem przedawnienia. Sąd zasądził roszczenie, które zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego przedawni się po kolejnych 10 latach. Rok przed przedawnieniem wyroku Jan złożył wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji. Bieg terminu przedawnienia ulegnie przerwaniu.

Przedawnienie roszczeń zasądzonych

Przedawnieniu ulegają również roszczenia zasądzone przez sąd. W takim wypadku roszczenie przedawnia się po 10 latach bez względu, czy termin przedawnienia roszczeń danego rodzaju był krótszy.

Roszczenia przedsiębiorców wynikające z ich działalności przedawniają się generalnie po 3 latach. To samo roszczenie przedsiębiorcy zasądzone przez sąd przedawni się po 10 latach.

Zobacz również serwis: Pozwy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA