reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Jak zapobiec przedawnieniu roszczeń?

Jak zapobiec przedawnieniu roszczeń?

Co do zasady większość roszczeń ulega przedawnieniu po określonym czasie. Jeżeli jednak wykażemy się zapobiegliwością również dobrze przedawnienie może nie nastąpić nigdy.

Przedawnienie

Przepisy Kodeksu cywilnego oraz innych ustaw określają różne terminy przedawnienia. Podstawowe dwa wynoszą 10 lat oraz 3 lata w przypadku roszczeń przedsiębiorcy, wynikających z prowadzonej przez niego działalności.

Niekiedy jednak przepisy szczególne określają termin przedawnienia na krótszy okres. Przykładowo zgodnie z art. 751 Kodeksu cywilnego roszczenia o wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia, przysługujące przedsiębiorcom, przedawniają się z upływem dwóch lat.

Samo przedawnienia swój bieg rozpoczyna z chwilą wymagalności roszczenia, czyli wtedy gdy możemy dochodzić jego spełnienia.

Zobacz również: Jak liczyć bieg przedawnienia

Jak zapobiec przedawnieniu?

Podstawowym skutkiem roszczenia jest pozbawienie możliwości przymusowego dochodzenia jego spełnienia. Samo roszczenie wprawdzie nadal istnieje, ale jeżeli dłużnik nie będzie chciał go spełnić, to wierzyciel nie ma możliwości przymuszenia go do tego.

Przepisy prawa cywilnego przewidują generalną zasadę, że większość roszczeń wraz z upływem czasu przedawnia się. Wykazując jednak minimum zapobiegliwości oraz aktywności również dobrze każdy wierzyciel może zapobiec temu skutkowi.

Zgodnie z art. 123 Kodeksu cywilnego bieg przedawnienia przerywa się m.in. przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznania sprawy lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju.

Bieg przedawnienia danego roszczenia zostaje przerwany jeżeli wierzyciel wniesie pozew, czy też przykładowo złoży wniosek o wszczęcie egzekucji.

Oprócz tego bieg terminu przedawnienia przerywa również uznanie roszczenia, czy wszczęcie mediacji.

Zobacz również serwis: W sądzie

Przerwanie biegu przedawnienia

Co to oznacza? Przerwanie biegu przedawnienia powoduje, że termin zaczyna biec od nowa. Jeżeli zatem dane roszczenie przedawnia się po 10 latach, a wierzyciel wniesie pozew w 9 roku to po zakończeniu postępowania (zakładając że pozew nie zostanie uwzględniony) termin znowu biegnie od początku, a roszczenie w sumie przedawni się dopiero po 19 latach. Również dobrze przedawnienie roszczenia można odwlekać w nieskończoność.

Jan wniósł pozew po 9 latach, rok przed terminem przedawnienia. Sąd zasądził roszczenie, które zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego przedawni się po kolejnych 10 latach. Rok przed przedawnieniem wyroku Jan złożył wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji. Bieg terminu przedawnienia ulegnie przerwaniu.

Przedawnienie roszczeń zasądzonych

Przedawnieniu ulegają również roszczenia zasądzone przez sąd. W takim wypadku roszczenie przedawnia się po 10 latach bez względu, czy termin przedawnienia roszczeń danego rodzaju był krótszy.

Roszczenia przedsiębiorców wynikające z ich działalności przedawniają się generalnie po 3 latach. To samo roszczenie przedsiębiorcy zasądzone przez sąd przedawni się po 10 latach.

Zobacz również serwis: Pozwy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama