REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skarga na niezgodność z prawem orzeczenia sądu administracyjnego

Skargę wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie, w terminie dwóch lat od dnia jego uprawomocnienia się.
Skargę wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie, w terminie dwóch lat od dnia jego uprawomocnienia się.

REKLAMA

REKLAMA

Od orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego można wnieść skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. To efekt zmiany prawa z kwietnia 2010 r.

Dnia 10 kwietnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, która wprowadziła możliwość wniesienia skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego (dalej „skarga”). Warto podkreślić, że skarga przysługuje od orzeczeń, które stały się prawomocne począwszy od dnia 1 września 2004 r.

REKLAMA

Istota skargi

REKLAMA

Zgodnie z nowelizacją, skarga przysługuje od prawomocnych orzeczeń wojewódzkiego sądu administracyjnego kończących postępowanie w sprawie, czyli rozstrzygnięć
co do istoty sprawy, gdy strona przez wydanie takiego orzeczenia poniosła szkodę, a jego zmiana lub uchylenie w drodze innych przysługujących stronie środków prawnych nie było i nie jest możliwe.

W wyjątkowych przypadkach skarga będzie przysługiwała również wtedy, gdy niezgodność z prawem orzeczeń będzie wynikiem naruszenia podstawowych zasad porządku prawnego lub konstytucyjnych wolności albo praw człowieka i obywatela, chyba że jest możliwa zmiana lub uchylenie orzeczenia w drodze innych przysługujących stronie środków prawnych.

Nowelizacja wskazuje, że wniesienie skargi jest wyłączone w przypadku orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego, z wyjątkiem, gdy ich niezgodność z prawem wynika z rażącego naruszenia norm prawa Unii Europejskiej.

Zobacz serwis: W sądzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie i w jakim terminie wnosi się skargę?

Skargę wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie, w terminie dwóch lat od dnia jego uprawomocnienia się, należy przy tym dodać, że będzie ona podlegać opłacie stałej.

REKLAMA

Po doręczeniu skargi stronie przeciwnej, a gdy skargę wniósł Prokurator Generalny lub Rzecznik Praw Obywatelskich - obydwu stronom, wojewódzki sąd administracyjny przedstawia niezwłocznie akta sprawy Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu, który rozpoznaje skargę w składzie trzech sędziów.

Nowelizacja wyraźnie wskazuje, że od tego samego orzeczenia strona może wnieść tylko jedną skargę. Skargę można oprzeć na zarzucie naruszenia prawa materialnego lub przepisów postępowania, które spowodowały niezgodność orzeczenia z prawem, gdy przez jego wydanie stronie została wyrządzona szkoda. Podkreślić należy, że przepisy wskazują, że podstawą skargi nie mogą być jednak zarzuty dotyczące ustalenia faktów lub oceny dowodów.

Zobacz: Kiedy postępowanie jest przewlekłe?

Podsumowanie

Podsumowując, nowelizację należy ocenić pozytywnie, gdyż jak wynika z uzasadnienia do projektu, w praktyce notuje się zaskarżanie ok. 12% orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych, co może powodować sytuacje, w których dochodzi do uprawomocnienia się niezgodnego z prawem orzeczenia. Z tego względu celowe jest uregulowanie instytucji skargi, którą strona w wyjątkowych, powyżej opisanych, przypadkach mogłaby bronić swoich praw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Darmowy bilet na europejskie pociągi. Na 30 dni. Ruszyła kolejna edycja konkursu DiscoverEU. Warto wziąć w nim udział

Darmowy bilet na podróż koleją po Europie. Na miesiąc. Ruszyła kolejna edycja konkursu DiscoverEU. Powinni zwrócić na niego uwagę wszyscy młodzi ludzie, którzy mają szansę na progu dorosłość lepiej poznać Europę.

Komornik będzie mógł zająć mniej wynagrodzenia. Już od stycznia 2025 roku zmiany korzystne dla dłużników. Sprawdź, co się zmieni

Komornik będzie mógł zająć mniej wynagrodzenia. Już od stycznia 2025 roku wzrosną bowiem kwoty wolne od potrąceń, a więc na kontach dłużników będzie musiało pozostać więcej pieniędzy, które będą służyły zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb.

Wybory prezydenckie: Kto ma największe szanse w starciu z Trzaskowskim?

Najnowszy sondaż pokazuje, że Rafał Trzaskowski pokonałby w wyścigu o fotel prezydenta RP m.in. b. premiera Mateusza Morawieckiego (PiS), b. szefa MON Mariusza Błaszczaka (PiS), marszałka Sejmu Szymona Hołownię (Trzecia Droga) oraz obecnego szefa resortu dyplomacji Radosława Sikorskiego (KO).

Darowizna w kryptowalucie. Czy korzysta ze zwolnienia od podatku?

Czy darowizna otrzymana w formie kryptowalut przeznaczona na realizację niegospodarczej działalności statutowej kościelnej osoby prawnej, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych? Organ skarbowy właśnie wypowiedział się w tej sprawie.

REKLAMA

Szefowa MEN: część beneficjentów „obchodziła” system i pobierała 800 plus w sposób nieuprawniony. Czy będą kolejne ograniczenia programu? Oburzeni politycy interweniują

Po ostatnich słowach ministry edukacji narodowej Barbary Nowackiej odnośnie pobierania świadczenia 800 plus przez część beneficjentów pomimo niespełnienia wymogów ustawowych, powstaje pytanie – czy program 800 plus czekają kolejne ograniczenia czy też spełnianie kryteriów ustawowych, od których uzależnione jest przysługiwanie świadczenia, wymaga po prostu bardziej dokładnego weryfikowania przez ZUS? 

W 2025 r. wzrost wynagrodzeń nauczycieli i odmrożenie wynagrodzeń osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi – projekt ustawy okołobudżetowej

Do Sejmu trafił projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2025. Projekt zakłada m.in. wzrost wynagrodzeń nauczycieli i odmrożenie wynagrodzeń osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi.

400 mln dolarów za prawa pokrewne do nagrań Pink Floyd. Sprzedana także nazwa i marka

Brytyjski zespół rockowy Pink Floyd zdecydował się na sprzedaż praw do części swojej twórczości firmie Sony za kwotę 400 mln dolarów - przekazał w środę dziennik "Financial Times", który powołał się na osoby uczestniczące w tej transakcji.

Ulga abolicyjna 2024/2025. Kto może skorzystać?

Ulga abolicyjna to rozwiązanie, które ma na celu zniwelowanie różnic w opodatkowaniu dochodów uzyskanych za granicą. Choć do rozliczenia PIT za 2024 rok pozostało jeszcze kilka miesięcy, warto już teraz zapoznać się z tą ulgą, aby odpowiednio przygotować się do rozliczeń. Dzięki niej osoby, które uzyskały przychody poza Polską, mogą obniżyć wysokość należnego podatku w swoim zeznaniu rocznym.

REKLAMA

Dodatek wiejski dla nauczycieli. Kiedy i komu przysługuje?

Dodatek wiejski jest jednym z elementów wynagrodzenia nauczycieli, którzy pracują w miejscowościach o niższej liczbie mieszkańców. Wysokość dodatku wynosi 10% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela i jest regulowana przepisami Karty Nauczyciela. Jakie są zasady jego przyznawania i na co mogą liczyć osoby spełniające określone warunki? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.

1000 zł zasiłku dla rodziców przedszkolaków i uczniów jeszcze w 2024 r. Dla kogo jednorazowe świadczenie? [Senackie komisje rozpatrzyły sprawę 2 października]

1000 zł zasiłku dla rodziców przedszkolaków i uczniów jeszcze w 2024 r. Dla kogo jednorazowe świadczenie. Senackie komisje rozpatrzyły sprawę w środę, 2 października. Ustawa trafi teraz na posiedzenie plenarne Senatu.

REKLAMA