REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Spełnienie przedawnionego świadczenia – czy można domagać się zwrotu?

Co oznacza przedawnienie roszczeń?
Co oznacza przedawnienie roszczeń?

REKLAMA

REKLAMA

Niedawno otrzymałem od pewnej firmy windykacyjnej wezwanie do zapłaty rachunku telefonicznego. Po tym jak go opłaciłem dowiedziałem się, że roszczenie jest przedawnione. Czy mogę domagać się zwrotu?

Wokół tematu przedawnienia narosło kilka mitów, które prowadzą do zniekształcenia obrazu tej instytucji. Fakt, że dane roszczenie uległo przedawnieniu nie oznacza bowiem, że ono wygasa. Wręcz przeciwnie - istnieje nadal, a samo przedawnienie powoduje jedynie, iż nie może być dochodzone w drodze przymusowej, czyli przed sądem.

REKLAMA

Ponadto dochodzenie przedawnionego roszczenia nie stanowi przestępstwa. Tyczy się to zarówno samego monitowania dłużnika wezwaniami do zapłaty, jak również wytaczania powództwa w którym wierzyciel będzie domagał się zapłaty.

Zobacz również serwis: W sądzie

Czym jest przedawnienie

Jak zostało to już stwierdzone wyżej, przedawnienie nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania. Głównym jego skutkiem jest utrata możliwości jego przymusowego wykonania (np. w drodze sądowej).

Zarzut przedawnienia uwzględniany jest jednak tylko na wniosek zainteresowanego. Sąd nie będzie rozpatrywał z urzędu, czy roszczenie, którego zasądzenia domaga się powód uległo przedawnieniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Przedawnienie należności stwierdzonej orzeczeniem sądowym

W przypadku gdy powołamy się na przedawnienie, sąd oddali pozew. Nie oznacza to jednak, że spełnienie świadczenia przedawnionego przez nieświadomego dłużnika będzie można uznać za bezpodstawne wzbogacenie wierzyciela.

Zatem osoba, która spełni przedawnione świadczenie, nie będzie mogła domagać się jego zwrotu.

Firma X wezwała dłużnika do zapłaty roszczenia za rachunek telefoniczny. Dłużnik uregulował zaległy rachunek. Po pewnym czasie dowiedział się, że rachunek dawno temu uległ przedawnieniu. W takiej sytuacji nie będzie miał prawa domagać się zwrotu świadczenia.

Początek biegu przedawnienia

REKLAMA

W związku z powyższym warto pamiętać o dwóch rzeczach. Domaganie się roszczeń przez firmę windykacyjną nie oznacza, że samo żądanie zapłaty jest zasadne. Często firmy windykacyjne skupują za bezcen przedawnione roszczenia, licząc że nieświadomi dłużnicy zapłacą taki rachunek.

Po drugie przed uregulowaniem rachunku warto sprawdzić, czy roszczenie nie uległo przedawnieniu. Jeżeli tak się stało można wysłać odpowiedź do firmy powołując się na ten fakt. Z dużą dozą prawdopodobieństwa pozwoli to nam uniknąć procesu sądowego.

Bieg przedawnienia ma miejsce od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (tj. mogło być dochodzone przed sądem).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

REKLAMA

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

REKLAMA