| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Czy ustna umowa pożyczki jest ważna?

Czy ustna umowa pożyczki jest ważna?

Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem. Wskazane jest, by umowy były zawierane w formie pisemnej. Nie oznacza to, że umowa ustna jest nieważna.

POBIERZ WZÓR: Umowa pożyczki

Pan Antoni K. pożyczył w marcu 2007 r. koledze Piotrowi W. kwotę 5.000,00 zł. Koledzy nie spisali żadnej umowy, a jedynie Piotr W. potwierdził na piśmie, iż faktycznie w/w kwota została mu pożyczona. Jednocześnie Piotr W. zobowiązał się na piśmie do zwrotu w/w kwoty w terminie 6 miesięcy, jednakże słowa nie dotrzymał i pieniędzy nie oddał do dnia dzisiejszego. Antoni K. zastanawia się, czy możliwym jest odzyskanie przedmiotowej pożyczki na drodze sądowej.

Odpowiadając na pytanie stwierdzić należy, iż nie tylko możliwym, ale koniecznym jest skierowanie sprawy zwrotu pożyczki na drogę sądową. Jeżeli udzielona pożyczka nie została zwrócona w terminie określonym przez Antoniego K i Piotra W. w ustnej umowie, to sąd na pewno zasądzi na rzecz Antoniego K. kwotę 5.000,00 zł wraz z odsetkami ustawowymi od dnia wymagalności pożyczki do dnia zapłaty.

Zobacz serwis: W sądzie

Forma umowy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przez umowę pożyczki dający pożyczkę (Antoni K.) zobowiązuje się przenieść na własność biorącego (Piotra W.) określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem.

Umowa pożyczki może być sporządzona w dowolnej formie, jednak jeżeli jej wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem.

Powyższe oznacza, iż wskazanym jest zawarcie umowy pożyczki w formie pisemnej, ale także ważna jest umowa ustna, mocą której Antoni K. pożyczył pieniądze Piotrowi W. Oczywiście trudniej przed sądem udowodnić, iż taka umowa ustna została zawarta, jednakże nie jest to niemożliwe. Jeżeli bowiem np. osoby trzecie były obecne przy zawarciu takiej umowy, to mogą one być przesłuchane w charakterze świadków i potwierdzą, iż stosowna umowa została zawarta.

Zobacz: Czy niedochowanie formy pisemnej oznacza nieważność?

Droga sądowa

W niniejszej sprawie nie będzie jednak konieczności powoływania świadków, albowiem Piotr W. potwierdził pisemnie fakt udzielenia mu pożyczki oraz termin zwrotu. Dla sądu będzie to wystarczająca podstawa do zasądzenia od Piotra W. na rzecz Antoniego K. tytułem zwrotu pożyczki kwoty 5.000,00 zł wraz z odsetkami od dnia wymagalności pożyczki tj. od września 2007 r. do dnia zapłaty.

Jednocześnie wskazać należy, że jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu umowy przez osobę udzielającą pożyczkę.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Czytaj także

Eksperci:

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa pożyczki zawarta ustnie.
Umowa pożyczki zawarta ustnie.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »