reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sądzie > O czym musisz wiedzieć, zanim pozwiesz sprzedawcę do sądu?

O czym musisz wiedzieć, zanim pozwiesz sprzedawcę do sądu?

Przeciw sprzedawcy, który nie wywiązuje się wobec nas ze swoich obowiązków, możemy wystąpić na drogę sądową. To wie każdy. Nie każdy konsument ma jednak świadomość, że przeważnie trzeba to uczynić na urzędowym formularzu.

Rzecz zakupiona w sklepie okazała się pełna wad. Sprzedawca reklamację uznał, lecz wkrótce zaczął zwlekać i unikać konsumenta. Ten po kilku bezskutecznych ponagleniach zagroził sprzedawcy procesem. Podstawowe pytanie brzmi: co dalej?

Zobacz również serwis: Reklamacje

Droga do sądowej sali może być dla konsumenta niestety ale kręta i wyboista. Do pokonania mamy przeważnie gąszcz przepisów prawnych, o których można wiele powiedzieć, ale na pewno nie to, że są zrozumiałe dla każdego.

Przepisy polskiego prawa procesowego oprócz postępowania zwykłego przewidują również kilkanaście postępowań odrębnych, które będą miały zastosowanie w zależności od rodzaju sprawy. Część z nich będzie odnosić się również do roszczeń konsumenta. Przede wszystkim należy pamiętać o jednym: o postępowaniu uproszczonym.

Jest to tryb postępowania szczególnie istotny dla konsumentów, jako że stworzony został głównie z myślą o nich. Ten tryb przeznaczony jest przede wszystkim dla drobnych spraw, o niewielkiej wartości przedmiotu sporu.

Zgodnie z art. 5051 Kodeksu postępowania cywilnego w postępowaniu uproszczonym będą rozpatrywane sprawy dotyczące roszczeń wynikających z umów, jak również sprawy dotyczące rękojmi, gwarancji jakości lub niezgodności towaru z umową. Dotyczy to jednak tych roszczeń, których wartość nie przekracza 10 tys. zł.

W postępowaniu uproszczonym rozpatrywane są sprawy wynikające z umów do wartości 10 tys. zł.

POBIERZ WZÓR: Pozew w postępowaniu uproszczonym

Samo postępowanie uproszczone jest obowiązkowe, co oznacza, że skierowanie do tego trybu nie zależy od woli konsumenta. Po wniesieniu pozwu to w sądzie zapada decyzja, czy sprawa będzie rozstrzygana w postępowaniu uproszczonym.

Zobacz również serwis: Konsument w sądzie

To, czy sprawa będzie skierowana do tego trybu jest ważne już w chwili sporządzania pozwu. W postępowaniu uproszczonym pozew wnosi się bowiem na urzędowym formularzu. Wniesienie zwykłego pisma będzie skutkowało zwrotem do uzupełnienia (czyli poprawienia).

Samo takie przeoczenie dla naszych roszczeń nie wywoła raczej żadnych negatywnych skutków, ale może spowodować, że droga do szczęśliwego finału może się wydłużyć.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprawy konsumenckiej najczęściej rozpatrywane są w trybie uproszczonym.
Sprawy konsumenckiej najczęściej rozpatrywane są w trybie uproszczonym.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama