REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pozew o alimenty na dziecko. Co zrobić, gdy cię nie stać na prawnika?

Kancelaria Prawna  Cyman i Wspólnicy sp. k.
Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.
Aleksandra Zaręba
Dochodzenie roszczeń alimentacyjnych oznacza zwolnienie od obowiązku ponoszenia wszelkich kosztów sądowych.
Dochodzenie roszczeń alimentacyjnych oznacza zwolnienie od obowiązku ponoszenia wszelkich kosztów sądowych.

REKLAMA

REKLAMA

W sprawach o roszczenia alimentacyjne powód jest zwolniony od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Osoby, których nie stać na adwokata, mogą wnieść o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Pani Mariola R. ma nieślubne dziecko – 4 letniego syna - ze swoim konkubentem Arturem C. Ten uznał dziecko, które nosi także jego nazwisko. Kilka miesięcy temu Mariola R. i Artur C. rozstali się, od tego też czasu Artur C. przestał łożyć pieniądze na utrzymanie syna twierdząc, iż nie jest to jego dziecko. Mariola R. nie wie co może zrobić, zwłaszcza, że nie stać jej na prawnika i udowadnianie w sądzie, iż Artur C. jest w rzeczywistości ojcem ich syna Damiana C.

REKLAMA

Jak ograniczyć koszty procesu?

Celem uregulowania sytuacji materialnej syna, Mariola R. powinna wystąpić do sądu z pozwem o alimenty od swojego byłego konkubenta Artura C. na rzecz syna Damiana C.

REKLAMA

Mariola R. dochodząc roszczeń alimentacyjnych zwolniona jest od obowiązku ponoszenia wszelkich kosztów sądowych, stąd nie będzie musiała uiszczać opłaty od pozwu, którą należy wnieść w innych sprawach cywilnych. Jeżeli Marioli R. nie będzie stać na skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika, jakim jest radca prawny i adwokat, może wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie dla niej pełnomocnika z urzędu.

Dochodzenie roszczeń alimentacyjnych oznacza zwolnienie od obowiązku ponoszenia wszelkich kosztów sądowych. Można również wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Zobacz serwis: Pozwy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uznanie ojcostwa a alimenty?

Ponad to Mariola R. nie musi się obawiać, iż Artur C. zakwestionuje fakt bycia ojcem ich syna Damiana C. Skoro Artur C. uznał ojcostwo Damiana C., niezależnie czy nastąpiło to przed sądem, czy też przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, w sprawie o alimenty jego ewentualne zarzuty w tym zakresie nie będą w ogóle brane przez sąd pod uwagę.

Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami mężczyzna, który dziecko uznał, może jedynie w ciągu roku od daty dokonania uznania dziecka żądać unieważnienia uznania przez sąd z powodu wady swego oświadczenia woli np. wskazując, iż w chwili uznania dziecka był chory psychicznie.

Zobacz serwis: Praktyczne porady przy pisaniu pozwu

REKLAMA

Ponieważ sytuacja taka nie miała miejsca w niniejszej sprawie, a od uznania dziecka upłynęły prawie 4 lata, ewentualny pozew Artura C., w którym domagałby się unieważnienia dokonanego uznania swojego syna Damiana C, musiałby zostać przez sąd oddalony, jako złożony po terminie.

Mężczyzna, który dziecko uznał, może jedynie w ciągu roku od daty dokonania uznania dziecka żądać unieważnienia uznania przez sąd z powodu wady swego oświadczenia woli. Unieważnienie uznania ojcostwa po tym terminie nie jest możliwe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA