REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zawrzeć w pozwie o eksmisję?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Pozew o eksmisję musi zawierać wartość przedmiotu sporu
Pozew o eksmisję musi zawierać wartość przedmiotu sporu

REKLAMA

REKLAMA

Pozew o eksmisję wnosi się do sądu, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. W pozwie należy zażądać opuszczenia i opróżnienia lokalu ze wszystkich rzeczy.

Oznaczenie stron

Pierwszym obowiązkiem, jaki trzeba spełnić, jest prawidłowe oznaczenie stron. Po stronie powodowej należy wskazać siebie. Oprócz imienia i nazwiska należy wskazać miejsce zamieszkania. Tak samo trzeba postąpić w przypadku pozwanego, którym będzie osoba, której wyrok ów ma dotyczyć.

REKLAMA

Innym istotnym elementem pozwu będzie prawidłowe oznaczenie sądu właściwego dla rozstrzygnięcia o naszym żądaniu. Kwestia ta w zdecydowanej większości wypadku nie będzie skomplikowana, gdyż będzie to sąd w okręgu którego znajduje się dany lokal, z którego ma być eksmitowany pozwany.

Wynika to z podstawowej zasady, zawartej w art. 27 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nią powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Miejscem tym jest miejscowość, w której pozwany przebywać z zamiarem stałego pobytu.

Zobacz również serwis: W sądzie

Wartość przedmiotu sporu

Niezbędną kwestią w przypadku pozwu o eksmisję jest również określenie wartości przedmiotu sporu. Zgodnie z art. 232 Kodeksu postępowania cywilnego wartość przedmiotu sporu oblicza się przyjmując, stosownie do rodzaju nieruchomości i sposobu korzystania z niej, podaną przez powoda sumę odpowiadającą trzymiesięcznemu czynszowi najmu lub dzierżawy należnemu od danego rodzaju nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miesięczny czynsz najmu za lokal wynosi 1 tys. zł. Zgodnie z tym wartość przedmiotu sporu należy określić w wysokości 3 tys. zł.

Określenie żądania

Żaden pozew nie może obejść się bez dokładnego określenia żądania oraz wskazania okoliczności faktycznych. W odróżnieniu od tego powód może powstrzymać się wskazania podstaw prawnych swojego żądania. Ich określenie jest obowiązkiem sądu.

Zobacz również: Kto może wytoczyć powództwo o eksmisję

W przypadku żądania należy zatem wyraźnie wskazać, iż chodzi nam o eksmisję pozwanego. Należy również wskazać o jaki lokal nam dokładnie chodzi.

Wnoszę o nakazanie pozwanemu opuszczenia i opróżnienia lokalu przy ul. Brzeskiej ….. w Warszawie.

Uzasadnienie faktyczne

Nie mniej istotne jest faktyczne uzasadnienie. Wskazać tam należy wszelkie okoliczności faktyczne, które sprawiają, iż przedstawione żądanie jest naszym zdaniem uzasadnione. W przypadku, gdy powodem jest właściciel należy wykazać prawa do lokalu. Wystarczy w tej kwestii wpis do księgi wieczystej.

Oprócz tego należy wykazać, iż pozwany zajmuje nieruchomość bez tytułu prawnego.

Pozwany był najemcą mieszkania na podstawie umowy najmu. W związku z zaległością w zapłacie czynszu, umowa ta została mu wypowiedziana. Dowodem będzie wezwanie do zapłaty zaległego czynszu, pismo z wypowiedzeniem umowy najmu. Potwierdzenie nadania i odbioru pism.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

REKLAMA

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

REKLAMA

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA