REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Lekarz, Leczenie uzdrowiskowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie roszczenia za błąd lekarski? – cz. 1

W obliczu błędów podczas leczenia poszkodowani pacjenci mają możliwość skierowania określonych roszczeń. Adresatem może być zarówno szpital, jak i winny lekarz.

Jak ubiegać sie o odszkodowanie za błąd lekarza?

Pacjent, którego zdrowie ucierpiało z powodu błędu lekarza, może dochodzić swoich roszczeń. Jak dochodzić odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu spowodowany przez błąd lekarza?

Czy można zmusić pacjenta do szczepienia?

Poddawanie się szczepieniom ochronnym dotyczy każdej osoby, która przebywa na terytorium Polski. Jest to obowiązek, którego nieprzestrzeganie jest wykroczeniem i podlega karze grzywny. Czy można zmusić osobę do szczepienia?

Jaki będzie skład komisji medycznych?

W przypadku roszczeń odszkodowawczych za błąd lekarski pacjenci będą mogli kierować swoje wnioski do komisji medycznych. Jakie kompetencje przysługiwać będą komisjom medycznym w przypadku błędów lekarskich?

REKLAMA

Kto ma prawo wglądu w dokumentację medyczną?

Każdy pacjent posiada indywidualną dokumentację medyczną. Znajdują się w niej informacje m.in. o tożsamości, podmiotach udzielających świadczeń zdrowotnych, stanie zdrowia i udzielanych pacjentowi świadczeniach. Kto ma wgląd do dokumentacji medycznej?

Jak można reklamować leki?

Głównym źródłem przychodów koncernów farmaceutycznych staje się sprzedaż leków bez recepty, napędzana poprzez reklamy w telewizji, radiu i Internecie. Reklama leków na receptę jest zakazana w przekazie publicznym i przez to skierowana jest głownie do lekarzy.

Umawianie się na wizyty i badania przez Internet

Wraz z nową ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia pacjenci uzyskają możliwość m.in. umawiania się na wizyty u lekarza za pomocą komputera podłączonego do internetu. Co jeszcze wprowadza nowa ustawa?

Kiedy można skorzystać z pomocy karetki?

Pogotowie ratunkowe wzywane jest w stanach nagłego zagrożenia zdrowia. Często wezwanie karetki jest nieuzasadnione, a koszty jej przyjazdu musi pokryć wzywający.

REKLAMA

Czy monitoring w szpitalu łamie prawa pacjenta?

Monitoring stał się powszechnym zjawiskiem w szkołach oraz w wielu miejscach publicznych. Coraz częściej również dyrektorzy szpitali decydują się na jego instalację w swoich placówkach. Wraz z instalacją powstaje pytanie, czy kamery nie łamią praw pacjenta.

Baza danych Eudamed zaczęła działać

Dnia 1 maja 2011 r. weszła w życie Decyzja Komisji z dnia 19 kwietnia 2010 r. w sprawie europejskiej bazy danych o wyrobach medycznych (Eudamed) (Dz. Urz. UE L z 2010 r. nr 102 poz. 45, dalej „Decyzja”).

Czy szpital ma prawo odmówić przyjęcia pacjenta?

Nie w każdym przypadku szpital ma obowiązek hospitalizacji pacjenta. W niektórych przypadkach może jej odmówić, jednak muszą mieć miejsce usprawiedliwiające ta decyzje okoliczności.

Czy rodzic może być przy zabiegu swojego dziecka?

Pobyt w szpitalu jak również wszelkie związane z tym zabiegi są dla małego pacjenta wielkim przeżyciem, często wiążącym się z niemałym stresem. By poprawić samopoczucie małych pacjentów istnieje możliwość przebywania z dzieckiem jego rodziców zarówno w porze nocnej jak i podczas zabiegów leczniczych.

Czy podczas przyjęcia do szpitala trzeba mieć ubezpieczenie?

Opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkowe, a osoba która regularnie opłaca składkę zdrowotną ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, których źródłem finansowania jest Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kiedy pacjent może zostać wypisany ze szpitala?

Wypisanie pacjenta ze szpitala następuje na jego żądanie, a także ze względu na stan zdrowia lub naganne zachowanie. Decyzję o wypisie podejmuje lekarz.

Becikowe znów z zaświadczeniem o objęciu opieką medyczną

Od 1 stycznia 2012 r. do wypłaty becikowego niezbędne będzie przedstawienie zaświadczenia potwierdzającego objęcie kobiety opieką medyczną od 10. tygodnia ciąży. Oznacza to, że przywrócone przepisy obejmą kobiety, które zajdą w ciążę w kwietniu tego roku.

Jakie są zasady sprzedaży leków przez Internet?

Obecnie w ustawie Prawo farmaceutyczne nie znajdziemy definicji „wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych”. Już wkrótce taka definicja się pojawi i, najprawdopodobniej, zakończy praktykę sprzedaży leków na receptę przez Internet.

Omijanie przepisów prawa pracy przy zatrudnieniu kontraktowym lekarzy

Coraz częstsze zatrudnianie lekarzy na podstawie kontraktów może prowadzić do nadużyć i obchodzenia przepisów. Lekarze pracujący na podstawie umowy o pracę oraz na kontrakcie w tej samej placówce często przebywają w pracy dłużej niż jest to dozwolone przepisami prawa pracy oraz odrębnych ustaw szczegółowych.

Kto może zostać dyrektorem szpitala?

Regulacja dotycząca wyboru dyrektora szpitala jest zawarta w rozporządzeniu ministra zdrowia i opieki społecznej. Stawia ono przed kandydatem kilka warunków, których spełnienie jest konieczne.

Pakiet ustaw zdrowotnych - uchwalony

Urzędowe ceny i marże leków refundowanych, likwidacja stażu lekarskiego, umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań bez sądu oraz e-recepty i e-skierowania - to główne założenia rządowego pakietu ustaw zdrowotnych, który w piątek uchwalił Sejm.

Kim jest Rzecznik Praw Pacjenta?

Rzecznik Praw Pacjenta powołany został w celu podejmowania czynności zmierzających do przeciwdziałania naruszeniom praw pacjenta. Jakie zadania stoją przed Rzecznikiem?

Co powinna zawierać recepta?

Zasady wystawienia recepty uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, w którym odnajdziemy przepisy wskazujące jak powinna zostać wypełniona recepta oraz jaki jest termin jej ważności. Co powinno znaleźć się na recepcie?

Na jakie przywileje może liczyć krwiodawca?

Osoba, która bezpłatnie oddaje krew może liczyć się z szeregiem przywilejów. Kiedy taka osoba może otrzymać tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”?

Tajemnica lekarska

Lekarz ma obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu.

Procedurę Niebieskiej Karty uruchomi lekarz

Specjalny druk „Niebieską Kartę” wypełnia dzielnicowy lub pracownik socjalny. Po zmianach takie uprawnienie będzie przysługiwało także lekarzowi.

Jakie zaświadczenie lekarskie do pracy młodocianego?

Na pracodawcy zatrudniającym pracowników młodocianych ciąży obowiązek poddawania pracowników młodocianych wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia. Zgodnie z Kodeksem pracy wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy ukończyli co najmniej gimnazjum i przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.

Co powinno znajdować się w zaświadczeniu lekarskim?

Zaświadczenie lekarskie stanowi podstawę stwierdzająca czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny oraz pobyt w zakładzie opieki zdrowotnej. Zaświadczenie lekarskie jest niezbędne przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości.

Kto ma prawo do wystawiania zaświadczeń lekarskich?

W razie choroby po zaświadczenie lekarskie udajemy się do lekarza, najczęściej do lekarze rodzinnego. Okazuje się jednak, że nie tylko lekarze mają prawo wystawiania zaświadczeń.

Kasy fiskalne w gabinetach lekarskich od 1 maja

Od 1 maja kasy fiskalne powinny pojawić się w prywatnych gabinetach lekarskich oraz przychodniach. Pacjenci, którzy w tych miejscach nie otrzymają paragonu nie powinni jednak odczuwać zdziwienia. Prawo przewiduje tu bowiem wyjątki, co oznacza, że w rzeczywistości tylko nieliczni lekarze będą zobowiązani do zaopatrzenia się w kasę.

Jakie pacjent ma prawa?

Prawa pacjenta są określone w różnych aktach prawnych. Pacjenci mają prawo do uzyskania świadczeń medycznych, wykonywanych z należytą starannością. W każdej sytuacji mają prawo do informacji i zasięgnięcia drugiej opinii lekarskiej.

Prawo do informacji - czego może żądać pacjent?

Prawo do informacji jest jednym z podstawowych praw pacjenta. Wiąże się ono z możliwością uzyskania informacji na temat swojego stanu zdrowia, co powinno nastąpić w sposób jasny i zrozumiały. Lekarz musi poinformować pacjenta w sposób wyczerpujący.

Co jest dowodem ubezpieczenia zdrowotnego?

Korzystanie z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych wiąże się z przedstawieniem dowodu ubezpieczenia. Jest nim każdy dokument, który potwierdza uprawnienia do świadczeń zdrowotnych.

Wyjazd do uzdrowiska z NFZ - dla kogo?

Z leczenia uzdrowiskowego ma prawo skorzystać każdy ubezpieczony. Musi on posiadać skierowanie od lekarza oraz odczekać swoje w kolejce.

Jak zmienić lekarza rodzinnego?

Każda osoba jest uprawniona do zmiany lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza rodzinnego). Należy jednak pamiętać, że istnieje limit takich zmian w jednym roku i za każdą kolejną należy płacić.

Jak często można wyjeżdżać do sanatorium?

Od 13 listopada pacjent może skorzystać z leczenie uzdrowiskowego raz na 18 miesięcy. Jeżeli skierowanie zostało wystawione przez wejściem w życie nowych przepisów i nie upłynie wobec niego 18-miesięczny termin ważności, stosowane będą dotychczasowe zasady.

Ile opakowań leku może jednorazowo przepisać lekarz?

Chciałabym wyjechać na kilka miesięcy z kraju. Czy lekarz może wypisać mi większą dawkę leku, żebym mogła wziąć je ze sobą?

Jak uzyskać zaświadczenie lekarskie dla ofiary przemocy w rodzinie

Zaświadczenie osobie dotkniętej domową przemocą może wystawić każdy lekarz. Za jego uzyskanie nie ponosimy żadnych opłat.

Zwolnienia lekarskie na nowych drukach

Od 12 stycznia lekarze wystawią zwolnienie na nowym uproszczonym druku.

Sejm przyjął zmiany w ratownictwie medycznym

Parlament zadecydował o zmianach w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Na jej podstawie NFZ będzie mógł przedłużyć umowy ze stacjami ratowniczymi na następny rok.

Gdzie rolnik skorzysta z leczenia uzdrowiskowego

Turnusy rehabilitacyjne dla rolników trwają 21 dni. Odbywają się w Centrach lub Ośrodkach Rehabilitacji Rolników KRUS oraz zakładach rehabilitacji leczniczej, z którymi współpracuje KRUS.

Informacje o zablokowanych receptach dostępne w Internecie

Aptekarze w Internecie sprawdzą czy dana recepta nie jest skradziona, zgubiona lub sfałszowana.

Zmiany w przepisach dotyczących ratownictwa medycznego

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów dotyczących ratownictwa medycznego. Do 2013 r. nie ulegnie zmianie skład osobowy karetki.

Do sanatorium we dwoje - czy to możliwe?

Nie każdy chce korzystać z uroków leczenia sanatoryjnego w pojedynkę. Osoby, które na leczniczy wyjazd chcą zabrać ze sobą małżonka czy znajomego często pytają o możliwość wspólnego wyjazdu.

Środowisko lekarskie protestuje przeciwko planom ministerstwa zdrowia

Ministerstwo zdrowia chce zmian w procesie kształcenia lekarzy. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna” zmiany nie podobają się jednak środowisku lekarskiemu.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarzy i lekarzy dentystów

Z początkiem 2010 roku, ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty rozszerzono obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych. Obecnie obejmuje ono wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód na terytorium Polski.

Zaświadczenie lekarskie dla ofiary rodzinnej przemocy

Trwają prace nad określeniem wzoru zaświadczenie lekarskiego, które może bezpłatnie uzyskać ofiara domowej przemocy.

Leczenie osób zatrudnionych przy produkcji wyrobów zawierających azbest

Osoby zatrudnione przy produkcji wyrobów zawierających azbest mogą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego. Tryb kierowania na leczenie oraz rozliczania przez instytucje powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego kosztów z tytułu korzystania z leczenia reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 sierpnia 2004 r.

Szczególne uprawnienia do świadczeń z opieki zdrowotnej

Osoby, którym przysługują szczególne uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej określa ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Należą do nich m.in. Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Przeszczepu, inwalidzi wojskowi oraz żołnierze.

Wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego

Leczenie uzdrowiskowe jest prowadzone w określonych kierunkach leczniczych. Oznacza to, że w zależności od schorzenia danej osoby będzie ona mogła skorzystać z leczenia uzdrowiskowego bądź nie. Wskazania i przeciwwskazania do lecznictwa uzdrowiskowego są analizowane w sposób zindywidualizowany w odniesieniu do danego pacjenta. W przypadku istnienia przeciwwskazań lekarz kierując pacjenta na leczenie uzdrowiskowe, może skierować pacjenta na konsultację do właściwego lekarza specjalisty.

Uzdrowiska i ich profile lecznicze

Status uzdrowiska może być nadany obszarowi, który spełnia określone warunki. Przede wszystkim musi posiadać złoża naturalnych środków leczniczych oraz klimat o właściwościach leczniczych. W Polsce takich miejsc jest dużo i każde posiada określony profil leczniczy.

Koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium

Pobyt w sanatorium osób skierowanych na leczenie uzdrowiskowe przez NFZ jest bezpłatny. Ponoszą one tylko koszty przejazdu do i z sanatorium. Możliwy jest również pełnopłatny pobyt w uzdrowisku - poza skierowaniem z NFZ.

REKLAMA