reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Czy monitoring w szpitalu łamie prawa pacjenta?

Czy monitoring w szpitalu łamie prawa pacjenta?

Monitoring stał się powszechnym zjawiskiem w szkołach oraz w wielu miejscach publicznych. Coraz częściej również dyrektorzy szpitali decydują się na jego instalację w swoich placówkach. Wraz z instalacją powstaje pytanie, czy kamery nie łamią praw pacjenta.

Każdy pacjent przebywający w szpitalu ma zagwarantowane szereg praw m.in. prawo do zachowania prywatności podczas udzielania mu świadczeń zdrowotnych. Przepisy prawa nie wypowiadają się na temat instalacji systemu monitorującego na terenie placówek szpitalnych. Instalowanie kamer jest zatem działaniem dyrektorów szpitali, prowadzonym na własną rękę.

Monitoring w placówkach szpitalnych jest uzasadniany względami bezpieczeństwa pacjentów. Kamery są zamieszczane przede wszystkim na korytarzach i w niektórych oddziałach. Z obawy o posądzenie łamania praw pacjentów, kamery nie są instalowane w salach chorych.

Warto zwrócić uwagę na wypowiedź głównego inspektora ochrony danych osobowych Rafała Wiewiórowskiego, zdaniem którego, instalowanie monitoringu w placówkach szpitalnych nie narusza prawa, jednak musi być to uzasadnione dobrem pacjentów, m.in. ich bezpieczeństwem i zdrowiem.

Zobacz: Co warto wiedzieć o podstawowej opiece zdrowotnej?

Niedopuszczalne jest instalowanie kamer w karetkach pogotowia.

Obraz z kamer instalowanych w szpitalu nie jest zapisywany, a dostęp do niego jest niemożliwy dla osoby z zewnątrz. Obraz jest widoczny jedynie dla pielęgniarki dyżurującej.

W wielu szpitalach wprowadza się identyfikację pacjentów poprzez bransoletki z imieniem i nazwiskiem chorego oraz nazwą oddziału. Bransoletki te również stały się przedmiotem dyskusji o ochronie praw pacjenta. Część uczestników dyskusji opowiada się za kodowaniem informacji zawartych na bransoletce.

Problem pojawia się również w przypadku wywieszania imion i nazwisk oraz numerów sal, w których przebywają pacjenci, do widoku publicznego w tzw. ruchu chorych.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama