| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Czy można zmusić pacjenta do szczepienia?

Czy można zmusić pacjenta do szczepienia?

Poddawanie się szczepieniom ochronnym dotyczy każdej osoby, która przebywa na terytorium Polski. Jest to obowiązek, którego nieprzestrzeganie jest wykroczeniem i podlega karze grzywny. Czy można zmusić osobę do szczepienia?

Narodowy Program Szczepień Ochronnych

Szczepienia obowiązkowe odbywają się w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych i wynikają z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Obowiązek szczepienia

Szczepienia obowiązkowe są wyjątkiem od zasady dobrowolności poddawania się świadczeniom zdrowotnym. W przypadku, gdy pacjent odmówi szczepienia, na lekarzu ciąży obowiązek powiadomienia o tym właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

Zobacz: Kto ma prawo wglądu w dokumentację medyczną?

Gdy powiatowy inspektor sanitarny dowie się o uchylaniu się przez określoną osobę od szczepienia, ma kompetencje do wszczęcia postępowania administracyjnego i wydania decyzji nakazującej poddanie się szczepieniu.

Wobec osoby uchylającej się od szczepienia, pomimo wydanej decyzji nakazującej to szczepienie, powiatowy inspektor sanitarny może wszcząć postępowanie egzekucyjne w administracji, w ramach, którego mogą być zastosowane kary finansowe, a w skrajnych przypadkach nawet przymus bezpośredni.

Zobacz: Forum prawne

Przymus bezpośredni

Nie wobec wszystkich pacjentów unikających szczepień można zastosować przymus bezpośredni. Przymus bezpośredni stosuje się, jeżeli podejrzewa się u osoby chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lub została ona już rozpoznana. Taką osobę można przetrzymywać, a nawet unieruchomić, by móc podać jej leki lub ją zaszczepić.

Pacjent zostanie uprzedzony o zastosowaniu wobec niego przymusu bezpośredniego. Lekarz może wezwać policję, by pomogła mu w przeprowadzeniu szczepienia. Metoda przymusu bezpośredniego, np. unieruchomienie jest dobierana w taki sposób, aby była jak najmniej uciążliwa dla opornego pacjenta.

Kara finansowa

Wobec osób, co do których nie można zastosować przymusu bezpośredniego, może orzec karę grzywny. Niepoddanie się obowiązkowemu szczepieniu jest uregulowane w kodeksie wykroczeń i zagrożone jest karą grzywny w wysokości do 1500 zł.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

iMoto portal zmotoryzowanych

iMoto to nowe rozwiązanie w sferze internetowej, które łączy w sobie szereg funkcji przydatnych dla właścicieli samochodów i motocykli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »