REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak często można wyjeżdżać do sanatorium?

Przemysław Milczek
Pacjent może skorzystać z leczenie uzdrowiskowego raz na 18 miesięcy.
Pacjent może skorzystać z leczenie uzdrowiskowego raz na 18 miesięcy.

REKLAMA

REKLAMA

Od 13 listopada pacjent może skorzystać z leczenie uzdrowiskowego raz na 18 miesięcy. Jeżeli skierowanie zostało wystawione przez wejściem w życie nowych przepisów i nie upłynie wobec niego 18-miesięczny termin ważności, stosowane będą dotychczasowe zasady.

Ważne zmiany obowiązują od 19 lipca 2019 r. Czytaj więcej: Wyjazd do sanatorium z NFZ (po zmianach w 2019 r.) krok po kroku

REKLAMA

Częstotliwość wystawiania skierowań

Wraz z wejściem w życie rozporządzenia ministra zdrowia z 18 października 2010 w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe, nastąpiły pewne zmiany jeśli chodzi o tę procedurę dotyczące m.in. częstotliwości z jaką można być kierowanym na takie leczenie.

Omawiana nowelizacja wchodzi w życie 13 listopada 2010. Największa zmiana zaszła jeśli chodzi o częstotliwość wystawiania takich skierowań. Do tej pory, z tej formy leczenia można było korzystać najwyżej raz na 12 miesięcy. Od nowelizacji rozporządzenia, skierowanie takie będzie można otrzymać raz na 18 miesięcy.

Inne warunki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pozostałe warunki jakie musi spełnić pacjent pozostają bez zmian. Lekarz przy wystawianiu skierowania bierze więc pod uwagę aktualny stan zdrowia świadczeniobiorcy i oczekiwany wpływ leczenia uzdrowiskowego, w szczególności warunków naturalnych. Istotny jest również dotychczasowy przebieg takiego leczenia i jego efekty. Nie może również zapominać o ewentualnych, indywidualnych przeciwwskazaniach dla tego typu kuracji.

Kolejną zmianą, już mniej istotną z punktu widzenia pacjenta, jest to, że wcześniej oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia który otrzymał skierowanie wpisywał pacjenta do specjalnego rejestru. Obecnie wpis będzie dokonywany na tzw. listę i tam nadany będzie skierowaniu odpowiedni numer.

Zobacz również: Jak uzyskać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe

Weryfikacja niektórych skierowań

W myśl nowych przepisów skierowanie na leczenie uzdrowiskowe które jest kontynuacją leczenia szpitalnego musi być poddawane weryfikacji co 18 miesięcy, licząc od dnia w którym było wystawione.

Tryb tej weryfikacji również został określony w omawianej nowelizacji. Najpierw oddział wojewódzki NFZ przesyła skierowanie świadczeniodawcy który je wystawił. Kiedy zostanie ono zweryfikowane pozytywnie, lekarz w ciągu 30 dni przesyła je z powrotem do oddziału wojewódzkiego NFZ. Natomiast jeśli skierowanie zostanie zweryfikowane negatywnie, musi on poinformować o tym, zarówno oddział wojewódzki NFZ, jak i pacjenta. Termin wynosi również 30 dni.

Pozytywnie rozpatrzone skierowanie musi być jeszcze aprobowane przez lekarza specjalistę, zatrudnionego w odpowiedniej komórce organizacyjnej oddziału NFZ.

Zatwierdzone także na tym etapie, zachowuje swój numer na liście. Jeśli ta weryfikacja nie wypadła pomyślnie, pacjent musi być o tym niezwłocznie poinformowany.

Stosowanie "starych" przepisów

Jeżeli jednak skierowanie zostanie wystawione przez wejściem w życie rozporządzenia i nie upłynie wobec niego 18-miesięczny termin ważności, stosowane będą dotychczasowe przepisy.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Dociekliwy
    2021-10-11 13:40:52
    Czy istnieje możliwość wyjazdu kilkakrotnie w ciągu roku na leczenie sanatoryjne? Czy te wyjazdy są rejestrowanie przez NFZ i kontrolowane? Jeżeli istnieje taka możliwość i kto może z niej korzystać. Czy takie wyjazdy są pokrywane przez NFZ w całości czy w części? Czy ośrodki leczenia uzdrowiskowego można samemu wybierać mając skierowanie od lekarza?
    8
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe prawo już działa: od 13 kwietnia przyspieszy budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych

W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych – AFIR, które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią milowy krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu.

Do 31 lipca 2024 r. możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie internetowej o oknie transferowym w 2024 r. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. W tym okresie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej.

Dla kogo będzie preferencyjny kredyt mieszkaniowy #naStart – jakie będą ograniczenia? Dopłaty tylko do rat kredytu udzielonego przed 1 stycznia 2028 r.

Już wkrótce osoby planujące zakup własnego lokum będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego #naStart. Trwają prace legislacyjne nad ustawą o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, który zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Kredyt będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kto uzyska szansę na pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania?

1500 zł miesięcznie na dziecko od 1 października 2024 r. Taki jest plan

9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przewiduje się, że proponowane rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 października 2024 r.

REKLAMA

Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

 Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

REKLAMA

TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

REKLAMA