REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak często można wyjeżdżać do sanatorium?

Przemysław Milczek
Pacjent może skorzystać z leczenie uzdrowiskowego raz na 18 miesięcy.
Pacjent może skorzystać z leczenie uzdrowiskowego raz na 18 miesięcy.

REKLAMA

REKLAMA

Od 13 listopada pacjent może skorzystać z leczenie uzdrowiskowego raz na 18 miesięcy. Jeżeli skierowanie zostało wystawione przez wejściem w życie nowych przepisów i nie upłynie wobec niego 18-miesięczny termin ważności, stosowane będą dotychczasowe zasady.

Ważne zmiany obowiązują od 19 lipca 2019 r. Czytaj więcej: Wyjazd do sanatorium z NFZ (po zmianach w 2019 r.) krok po kroku

REKLAMA

Częstotliwość wystawiania skierowań

Wraz z wejściem w życie rozporządzenia ministra zdrowia z 18 października 2010 w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe, nastąpiły pewne zmiany jeśli chodzi o tę procedurę dotyczące m.in. częstotliwości z jaką można być kierowanym na takie leczenie.

Omawiana nowelizacja wchodzi w życie 13 listopada 2010. Największa zmiana zaszła jeśli chodzi o częstotliwość wystawiania takich skierowań. Do tej pory, z tej formy leczenia można było korzystać najwyżej raz na 12 miesięcy. Od nowelizacji rozporządzenia, skierowanie takie będzie można otrzymać raz na 18 miesięcy.

Inne warunki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pozostałe warunki jakie musi spełnić pacjent pozostają bez zmian. Lekarz przy wystawianiu skierowania bierze więc pod uwagę aktualny stan zdrowia świadczeniobiorcy i oczekiwany wpływ leczenia uzdrowiskowego, w szczególności warunków naturalnych. Istotny jest również dotychczasowy przebieg takiego leczenia i jego efekty. Nie może również zapominać o ewentualnych, indywidualnych przeciwwskazaniach dla tego typu kuracji.

Kolejną zmianą, już mniej istotną z punktu widzenia pacjenta, jest to, że wcześniej oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia który otrzymał skierowanie wpisywał pacjenta do specjalnego rejestru. Obecnie wpis będzie dokonywany na tzw. listę i tam nadany będzie skierowaniu odpowiedni numer.

Zobacz również: Jak uzyskać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe

Weryfikacja niektórych skierowań

W myśl nowych przepisów skierowanie na leczenie uzdrowiskowe które jest kontynuacją leczenia szpitalnego musi być poddawane weryfikacji co 18 miesięcy, licząc od dnia w którym było wystawione.

Tryb tej weryfikacji również został określony w omawianej nowelizacji. Najpierw oddział wojewódzki NFZ przesyła skierowanie świadczeniodawcy który je wystawił. Kiedy zostanie ono zweryfikowane pozytywnie, lekarz w ciągu 30 dni przesyła je z powrotem do oddziału wojewódzkiego NFZ. Natomiast jeśli skierowanie zostanie zweryfikowane negatywnie, musi on poinformować o tym, zarówno oddział wojewódzki NFZ, jak i pacjenta. Termin wynosi również 30 dni.

Pozytywnie rozpatrzone skierowanie musi być jeszcze aprobowane przez lekarza specjalistę, zatrudnionego w odpowiedniej komórce organizacyjnej oddziału NFZ.

Zatwierdzone także na tym etapie, zachowuje swój numer na liście. Jeśli ta weryfikacja nie wypadła pomyślnie, pacjent musi być o tym niezwłocznie poinformowany.

Stosowanie "starych" przepisów

Jeżeli jednak skierowanie zostanie wystawione przez wejściem w życie rozporządzenia i nie upłynie wobec niego 18-miesięczny termin ważności, stosowane będą dotychczasowe przepisy.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA