reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Sanatorium > Jak często można wyjeżdżać do sanatorium?

Jak często można wyjeżdżać do sanatorium?

Od 13 listopada pacjent może skorzystać z leczenie uzdrowiskowego raz na 18 miesięcy. Jeżeli skierowanie zostało wystawione przez wejściem w życie nowych przepisów i nie upłynie wobec niego 18-miesięczny termin ważności, stosowane będą dotychczasowe zasady.

Ważne zmiany obowiązują od 19 lipca 2019 r. Czytaj więcej: Wyjazd do sanatorium z NFZ (po zmianach w 2019 r.) krok po kroku

Częstotliwość wystawiania skierowań

Wraz z wejściem w życie rozporządzenia ministra zdrowia z 18 października 2010 w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe, nastąpiły pewne zmiany jeśli chodzi o tę procedurę dotyczące m.in. częstotliwości z jaką można być kierowanym na takie leczenie.

Omawiana nowelizacja wchodzi w życie 13 listopada 2010. Największa zmiana zaszła jeśli chodzi o częstotliwość wystawiania takich skierowań. Do tej pory, z tej formy leczenia można było korzystać najwyżej raz na 12 miesięcy. Od nowelizacji rozporządzenia, skierowanie takie będzie można otrzymać raz na 18 miesięcy.

Inne warunki

Pozostałe warunki jakie musi spełnić pacjent pozostają bez zmian. Lekarz przy wystawianiu skierowania bierze więc pod uwagę aktualny stan zdrowia świadczeniobiorcy i oczekiwany wpływ leczenia uzdrowiskowego, w szczególności warunków naturalnych. Istotny jest również dotychczasowy przebieg takiego leczenia i jego efekty. Nie może również zapominać o ewentualnych, indywidualnych przeciwwskazaniach dla tego typu kuracji.

Kolejną zmianą, już mniej istotną z punktu widzenia pacjenta, jest to, że wcześniej oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia który otrzymał skierowanie wpisywał pacjenta do specjalnego rejestru. Obecnie wpis będzie dokonywany na tzw. listę i tam nadany będzie skierowaniu odpowiedni numer.

Zobacz również: Jak uzyskać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe

Weryfikacja niektórych skierowań

W myśl nowych przepisów skierowanie na leczenie uzdrowiskowe które jest kontynuacją leczenia szpitalnego musi być poddawane weryfikacji co 18 miesięcy, licząc od dnia w którym było wystawione.

Tryb tej weryfikacji również został określony w omawianej nowelizacji. Najpierw oddział wojewódzki NFZ przesyła skierowanie świadczeniodawcy który je wystawił. Kiedy zostanie ono zweryfikowane pozytywnie, lekarz w ciągu 30 dni przesyła je z powrotem do oddziału wojewódzkiego NFZ. Natomiast jeśli skierowanie zostanie zweryfikowane negatywnie, musi on poinformować o tym, zarówno oddział wojewódzki NFZ, jak i pacjenta. Termin wynosi również 30 dni.

Pozytywnie rozpatrzone skierowanie musi być jeszcze aprobowane przez lekarza specjalistę, zatrudnionego w odpowiedniej komórce organizacyjnej oddziału NFZ.

Zatwierdzone także na tym etapie, zachowuje swój numer na liście. Jeśli ta weryfikacja nie wypadła pomyślnie, pacjent musi być o tym niezwłocznie poinformowany.

Stosowanie "starych" przepisów

Jeżeli jednak skierowanie zostanie wystawione przez wejściem w życie rozporządzenia i nie upłynie wobec niego 18-miesięczny termin ważności, stosowane będą dotychczasowe przepisy.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 30.10.2019

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pacjent może skorzystać z leczenie uzdrowiskowego raz na 18 miesięcy.
Pacjent może skorzystać z leczenie uzdrowiskowego raz na 18 miesięcy.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama