reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Czy szpital ma prawo odmówić przyjęcia pacjenta?

Czy szpital ma prawo odmówić przyjęcia pacjenta?

Nie w każdym przypadku szpital ma obowiązek hospitalizacji pacjenta. W niektórych przypadkach może jej odmówić, jednak muszą mieć miejsce usprawiedliwiające ta decyzje okoliczności.

Szpital ma obowiązek niezwłocznego przyjęcia pacjenta jeżeli stan jego zdrowia ulega gwałtownemu pogorszeniu. Jeżeli lekarz przyjmujący zakwalifikuje pacjenta jako przypadek pilny, szpital ma obowiązek hospitalizacji takiej osoby. W przypadku, gdy dany szpital nie może zapewnić takiej osobie wymaganej pomocy, z powodu przyczyn leżących po jego stronie, musi on wskazać pacjentowi inną placówkę, w której uzyska niezbędną pomoc. Przyczynami, które leżą po stronie szpitala są m.in. brak odpowiedniej kadry, sprzętu czy też szczególna sytuacja zaistniała w związku z wystąpieniem siły wyższej.

W przypadku, gdy do szpitala zgłasza się osoba, której stan nie zagraża jej życiu lub zdrowiu oraz nie wymagają podjęcia natychmiastowej interwencji medycznej, szpital może odmówić jej przyjęcia. W takiej sytuacji szpital może umieścić taką osobę na prowadzonej przez siebie liście osób oczekujących na dany zabieg. Należy pamiętać, że świadczenia w szpitalach udzielane są według kolejności zgłoszenia w dniach i godzinach wyznaczonych przez szpital, który ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zobacz: Kiedy pacjent może zostać wypisany ze szpitala?

Szpital może odmówić hospitalizacji jeżeli świadczenie nie jest związane ze stanem nagłym oraz szpital nie ma podpisanej umowy z funduszem, pacjent nie wpisał się wcześniej na listę oczekujących, nie stawił się w placówce w terminie przyjęcia oraz gdy nie posiada ważnego skierowania na dany zabieg. 

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Podstawa prawna:

Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama