reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Sanatorium > Wyjazd do uzdrowiska z NFZ - dla kogo?

Wyjazd do uzdrowiska z NFZ - dla kogo?

Z leczenia uzdrowiskowego ma prawo skorzystać każdy ubezpieczony. Musi on posiadać skierowanie od lekarza oraz odczekać swoje w kolejce.

Skierowanie

Skierowanie wystawiane jest przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który przy jego wystawianiu zwraca uwagę na stan zdrowia pacjenta oraz na wskazania, które uzasadniają odbycie kuracji uzdrowiskowej. Skierowanie pozostaje ważne przez 18 miesięcy i po tym okresie, jeśli nie zostanie zweryfikowane, traci swoją ważność. Skierowanie wraz z pozostałą dokumentacją przekazywane jest do właściwego dla pacjenta oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, które musi być przez niego zaakceptowane. Fundusz rozpatruje skierowanie nie później niż 30 dni od daty wpłynięcia dokumentów do oddziału funduszu.

Komplet badań

Do skierowanie należy dołączyć komplet aktualnych wyników badań takich jak: podstawowe badania krwi, moczu, zdjęcie klatki piersiowej, EKG. W przypadku dziecka niezbędne jest również badanie OB, morfologii, moczu oraz kału na obecność pasożytów.

Koszty leczenia uzdrowiskowego

Pacjent zakwalifikowany do leczenia uzdrowiskowego pokrywa część kosztów z nim związanych. Pacjent płaci za przejazdy do i z sanatorium oraz częściowo pokrywa koszty zakwaterowania i wyżywienia. Wraz z 1 lutym 2011 roku wzrastają ceny pobytu. Wzrostem cen objęci będą ci pacjenci, którzy dopiero będą składać wniosek o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe oraz osoby, które do tej pory nie mają wyznaczonego dokładnego terminu wyjazdu.

Urlop

Leczenie uzdrowiskowe nie stanowi podstawy do zwolnienia z pracy, chyba że odbywa się w szpitalu uzdrowiskowym. Za pobyt w takim szpitalu chory otrzymuje zaświadczenie usprawiedliwiające czasową nieobecność w pracy. W pozostałych przypadkach turnus odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego.

Zobacz również serwis: Urlopy pracownicze

Czas trwania

Turnus dla osoby dorosłej trwa 21 dni, a w określonych przypadkach można skorzystać z 28 - dniowego turnusu rehabilitacyjnego.

Rezygnacja z wyjazdu

Pacjentowi przysługuje prawo do zrezygnowania z wyjazdu. Musi jednak uzasadnić swoją rezygnację i udokumentować ją w formie pisemnej. Jeśli fundusz uzna przyczyny za uzasadnione to wyznaczy nowy termin wyjazdu. W przeciwnym wypadku pacjent może ubiegać się o wyjazd do uzdrowiska dopiero po okresie roku od daty niewykorzystanego wyjazdu.

Zobacz również: Jak wyjechać do sanatorium z KRUS?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo do leczenia uzdrowiskowego przysługuje każdemu ubezpieczonemu.
Prawo do leczenia uzdrowiskowego przysługuje każdemu ubezpieczonemu.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama