reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Jakie roszczenia za błąd lekarski? – cz. 1

Jakie roszczenia za błąd lekarski? – cz. 1

W obliczu błędów podczas leczenia poszkodowani pacjenci mają możliwość skierowania określonych roszczeń. Adresatem może być zarówno szpital, jak i winny lekarz.

W przypadku błędów lekarskich poszkodowani pacjenci dysponują pełną gamą roszczeń, które mogą kierować do szpitala lub też do lekarza. Chodzi zarówno o odszkodowanie, jakie przysługuje w przypadku szkód materialnych, jak również o zadośćuczynienie za wyrządzoną krzywdę. W określonych sytuacjach będzie możliwe domaganie się także renty.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Szkody na osobie

Nieprawidłowości w procesie leczenia mogą powodować uszkodzenia ciała, rozstrój zdrowia, czy nawet pozbawienie życia pacjenta. W takich sytuacjach pacjenci będą mogli zwrócić się z odpowiednim roszczeniem do winnego lekarza lub placówki, w której byli leczeni.

Zobacz również: Prawa pacjenta w strajkujących placówkach

Za co przysługuje odszkodowanie?

Do podstawowych roszczeń, jakie przysługują w takim przypadku należy zaliczyć odszkodowanie, które przysługuje w ramach kompensaty za szkody materialne pozostające w związku z błędem.

Pacjentowi wycięto zdrową nerki, zamiast chorej. W związku z tym jego stan zdrowia wymaga zakupu kosztownego sprzętu niezbędnego w codziennym życiu.

W ramach odszkodowania poszkodowany będzie mógł zażądać m.in. zwrotu kosztów leczenia, kosztów przystosowania mieszkania do obecnych potrzeb związanych ze skutkami błędu, jak również kosztów utraconego zarobku wskutek rekonwalescencji po odniesionych obrażeniach.

Zgodnie z art. 444 ust. 1 Kodeksu cywilnego na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć także z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.

Zobacz: Jakie roszczenia za błąd lekarski - cz. 2

Nie ma ograniczeń co do których kosztów można domagać się odszkodowania. Ważne jednak, by były to koszty mające związek przyczynowy z błędem lekarskim. Odszkodowanie może objąć wszelkie koszty jakie okazały się konieczne w związku z błędem lekarskim.

Poszkodowany może domagać się także zwrotu kosztów lekarstw, czy specjalnej diety, jakiej zmuszony jest przestrzegać w związku z lekarskim błędem. W ramach odszkodowania można dochodzić również kosztów zakupu samochodu przystosowanego do potrzeb inwalidy, jeżeli w szczególności ma on służyć do kontynuowania dalszej pracy zawodowej.

Renta odszkodowawcza

Innym istotnym roszczeniem jest renta odszkodowawcza. Możliwość domagania się renty dają warunki określone w art. 444 ust. 2 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego brzmienie renta jest możliwa do zasądzenia, jeżeli w wyniku błędu poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej lub też zwiększyły się jego potrzeby. Innym powodem przyznania renty może być także zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość.

Co kryje się pod tymi określeniami przeczytasz w części drugiej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama