REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie rolnik skorzysta z leczenia uzdrowiskowego

Redakcja
Turnusy rehabilitacyjne odbywają się w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS.
Turnusy rehabilitacyjne odbywają się w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS.

REKLAMA

REKLAMA

Turnusy rehabilitacyjne dla rolników trwają 21 dni. Odbywają się w Centrach lub Ośrodkach Rehabilitacji Rolników KRUS oraz zakładach rehabilitacji leczniczej, z którymi współpracuje KRUS.

Poniżej wykaz Centrów Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wraz ze specjalizacjami:

1. Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Iwoniczu Zdroju

Ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji leczniczej osób ze zwyrodnieniami kręgosłupa i stawów obwodowych oraz ze zmianami dyskopatycznymi kręgosłupa.

REKLAMA

Wskazaniami do rehabilitacji w centrum są również schorzenia narządów układu ruchu z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii. W leczenia sanatoryjnego mogą też korzystać osoby po przebytych urazach mięśni, kości i stawów, osoby po operacjach ortopedycznych i neurochirurgicznych kręgosłupa.

Centrum zajmuje się również rehabilitacją dzieci i młodzieży w zakresie wad postawy.

2. Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Horyńcu Zdroju

Sanatorium specjalizuje się w rehabilitacji osób ze schorzeniami narządów układu ruchu z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii.

3. Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Szklarskiej Porębie

Wskazaniami do leczenia sanatoryjnego w centrum są głównie choroby narządów układu ruchu z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak działają tężnie

4. Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS NIWA w Kołobrzegu

Z rehabilitacji w ośrodku mogą korzystać głównie osoby z chorobami narządów układu ruchu z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii oraz z chorobami układu krążenia.

5. Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Jedlcu

Centrum zajmuje się leczeniem sanatoryjnym osób ze schorzeniami narządów układu ruchu z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii.

REKLAMA

W szczególności wskazaniami do rehabilitacji w tym ośrodku są: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe innych stawów, stany pourazowe kości, stawów i tkanek miękkich, stany po operacjach ortopedycznych i neurochirurgicznych, wady postawy i skrzywienia kręgosłupa z przewlekłym zespołem bólowym, stany po udarach mózgu (co najmniej po upływie 6 miesięcy od wystąpienia udaru przy zachowanej możliwości samoobsługi), choroby i następstwa urazów układu nerwowego z uszkodzeniem neuronu obwodowego z zespołami bólowymi oraz upośledzeniem czynności ruchowych, stwardnienie rozsiane w okresie remisji.

Centrum zajmuje się również usprawnianiem osób po amputacjach. Wskazaniami do leczenia sanatoryjnego są również przewlekły nieżyt dróg oddechowych, nawracające infekcje gardła, stan po przebytym zapaleniu płuc i opłucnej, przewlekłe choroby układu oddechowego.

Zobacz również serwis: Senior i zdrowie


6. Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego "Sasanka" w Świnoujściu

Ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji leczniczej osób z chorobami narządów układu ruchu z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii.

7. Ośrodek Szkoleniowo-Rehabilitacyjny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Teresinie

Specjalizacją ośrodka jest rehabilitacja narządów układu ruchu z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii.

Zobacz również: Co to jest opłata miejscowa i uzdrowiskowa

Kto może skorzystać z rehabilitacji finansowanej przez KRUS

Turnusy rehabilitacyjne przewidziane są dla rolników uznanych za częściowo lub całkowicie niezdolnych do pracy w gospodarstwie rolnym lub zagrożonych taką niezdolnością przy jednoczesnych rokowaniach, że taka osoba odzyska zdolność do pracy dzięki leczeniu i rehabilitacji.

Ponadto osoba kierowana na rehabilitację nie powinna mieć ukończonych 60 lat (w przypadku kobiet) i 65 lat (w przypadku mężczyzn).

Należy również spełniać jeden z podanych poniżej warunków:

  • w pełnym zakresie podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z ustawy;
  • podlegać ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej przez 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą (okres ten nie jest wymagany, gdy osoba uległa wypadkowi przy pracy rolniczej),
  • mieć ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli osoba taka zachowała zdolność do samodzielnej egzystencji.

Źródło: KRUS.gov.pl

Zobacz również serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA