REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niemcy, Pracownik z Ukrainy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dni wolne od pracy 2020 - Niemcy

Dni wolnych od pracy w Niemczech w 2020 r. jest w zależności od landu od 9 do 13. Poznaj kalendarz świąt dla poszczególnych regionów, takich jak: Bawaria, Badenia-Wirtembergia, Nadrenia Północna-Westfalia, Hesja, Saksonia, Dolna Saksonia, Nadrenia-Palatynat, Turyngia, Brandenburgia, Saksonia-Anhalt, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Szlezwik-Holsztyn, Saara, Brema, Berlin, Hamburg.

Zatrudnienie Ukraińca - zezwolenie na pracę cudzoziemca

Jednym ze sposobów zatrudnienia Ukraińca w Polsce jest zatrudnienie na podstawie zezwolenia na pracę. Jak złożyć wniosek o wydanie zezwolenia? Jaką opłatę należy uiścić?

Święta w Niemczech w 2020 r.

Kiedy wypadają święta państwowe, a w związku z tym także dni wolne od pracy, w 2020 r. w Niemczech? Czy Niemcy obchodzą te same święta, które świętują Polacy? Poszczególne landy, np. Bawaria, Brandenburgia, mają swoje święta. Sprawdź kalendarz dni wolnych od pracy w 2020 r. dla każdego z nich.

Porzucenie pracownika z Ukrainy na śmierć - sprawę bada RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich bada sprawę porzucenia obywatela Ukrainy przez polskiego pracodawcę w lesie, gdzie cudzoziemiec zmarł. Podejrzewa się, że pracodawca nie przestrzegał prawa w zakresie legalności zatrudnienia cudzoziemców.

REKLAMA

Kampania społeczna Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej „Partnerstwo i Zatrudnienie”

„Partnerstwo i Zatrudnienie” to kampania społeczna organizowana przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą, skierowana przede wszystkim do pracowników z Ukrainy, pracodawców oraz agencji pośrednictwa pracy w Polsce i w Ukrainie. Portal infor.pl objął patronat medialny nad kampanią.

Pracownik z Białorusi w Polsce

Białorusini stanowią drugą narodowość po Ukrainie pod względem liczebności pracowników w Polsce. Dlaczego pracownik z Białorusi wybiera Polskę? Czym różni się od Ukraińca?

Zakaz jazdy ciężarówek w Polsce, Niemczech i Francji w 2019 r.

Zakaz jazdy ciężarówek w 2019 r. w Polsce, Niemczech i we Francji odbywa się na nieco odmiennych zasadach. Każde państwo w Europie ustala własne przepisy w tym zakresie. Jakie pojazdy objęte są zakazem? W które dni świąteczne i w jakich godzinach zakazany jest ruch tirów? Ile wynosi kara za nieprzestrzeganie przepisów?

Praca tymczasowa zdominowana przez kobiety

Praca tymczasowa jest zdecydowanie zdominowana przez kobiety. Największą grupę pracujących tymczasowo kobiet w Polsce stanowią Ukrainki i oczywiście Polki. Jakie są przyczyny spadku liczby pracujących tymczasowo Polek?

REKLAMA

Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców - postulaty przedsiębiorców

Przedsiębiorcy postulują wprowadzenie ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców. Chcą m.in. wydłużenia okresu rejestrowania oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy z 6 do 18 miesięcy. Jakie jeszcze zmiany proponują?

Informatycy z Ukrainy szukają zleceń w innych krajach

Informatycy z Ukrainy traktują Polskę tranzytowo. W Polsce chcą mieszkać, a zleceń szukają w innych krajach. Docelowym modelem życia Ukraińców z branży IT jest miejsce zamieszkania w Polsce i praca zdalna dla firm z Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych.

Cudzoziemcy w Polsce - raport ZUS

Raport ZUS obejmuje ubezpieczonych w Polsce cudzoziemców w latach 2008-2018. Liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych wzrosła dziesięciokrotnie. Jaka narodowość dominuje? W jakim wieku są cudzoziemcy przybywający do Polski? Które województwa wybierają?

Spadek liczby zatrudnionych w Polsce Ukraińców

W 2018 r. rosła liczba ubezpieczonych w ZUS Ukraińców. W lipcu pracodawcy odprowadzali składki od 418,5 tys. legalnie zatrudnionych cudzoziemców, a obecnie od nieco ponad 420 tys. To pierwszy taki spadek liczby zatrudnionych legalnie w Polsce Ukraińców od 4 lat.

Zaliczenie stażu pracy na Ukrainie a zasiłek dla bezrobotnych i emerytura

Umowa między Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym obowiązuje od 2012 roku. Czy praca na Ukrainie zostanie uznana w Polsce celem przyznania zasiłku dla bezrobotnych i emerytury?

Niemieckie autostrady z limitem prędkości?

Nie tak dawno publikowaliśmy komunikat o podpisaniu ustawy z dnia 30 grudnia 2018 roku dotyczącej wprowadzenia opłat za jazdę po Niemieckich autostradach od października 2020 roku, a teraz na domiar złego wiadomość jest jeszcze gorsza. Niemcy, rozważają wprowadzenie limitów prędkości na wszystkich swoich autostradach.

Zamiast Ukraińców Polacy zatrudnią pracowników z Białorusi, Wietnamu i Indii

Gdy Niemcy otworzą się na pracowników spoza Unii Europejskiej, Ukraińcy opuszczą polskich pracodawców. U zachodnich sąsiadów czeka ich niemal dwa razy wyższe wynagrodzenie. W rezultacie Polacy zatrudnią więcej pracowników z Białorusi, Wietnamu i Indii.

Opłaty za niemieckie autostrady już od 2020 r.

Od 2020 r. za przejazd niemieckimi autostradami trzeba będzie zapłacić - poinformował Minister transportu RFN Andreas Scheuer. Cena winiety uzależniona będzie od okresu ważności, pojemności silnika pojazdu i szkodliwości wydzielanych przez niego spalin. Nie są jeszcze znane orientacyjne koszty winiet, jednak opłaty de facto obciążać będą tylko obcokrajowców - Niemcy będą mogli odliczyć koszty winiet od podatku drogowego.

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy w 2020 r. - krok po kroku

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy w 2020 roku wymaga posiadania uprawnienia do pobytu na terytorium Polski oraz uprawnienia do podjęcia zatrudnienia. Ukrainiec przebywając w RP na podstawie wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy, powinien w celu podjęcia legalnej pracy uzyskać zezwolenie na pracę. Istnieje również możliwość zatrudnienia Ukraińca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy.

Świadczenia rodzinne i pielęgnacyjne także w okresie oczekiwania na kartę pobytu

Prawo do świadczeń rodzinnych i świadczenia pielęgnacyjnego przysługuje także w okresie oczekiwania przez obywatela Ukrainy na wydanie karty pobytu. Organ pomocy społecznej z powodu braku karty pobytu wstrzymał wypłatę świadczeń. Po interwencji RPO Wojewoda Mazowiecki stwierdził, że wystarczy informacja o złożeniu wniosku w paszporcie. Ponadto cudzoziemiec był uprawniony do wykonywania pracy w Polsce.

Legalne zatrudnienie pracowników z Ukrainy

Coraz więcej pracowników z Ukrainy zatrudnia się w Polsce legalnie. Brak umów o pracę i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne to wciąż problem polskiego rynku pracy. Duża grupa pracowników rezygnuje z umowy o pracę na rzecz wyższego wynagrodzenia.

ZUS i PIP kontrolują zatrudnienie cudzoziemców

ZUS i PIP coraz częściej kontrolują legalność zatrudnienia cudzoziemców. Bardzo duża grupa ludzi zatrudnianych "na czarno" pochodzi z Ukrainy. Są to często młodzi ludzie pracujący np. w budownictwie, którzy nie zdają sobie sprawy z negatywnych skutków braku umowy o pracę.

Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi przed zezwoleniem na pracę

Oświadczenie o powierzeniu pracy oraz zezwolenie na pracę to dwa sposoby na zatrudnienie cudzoziemca w Polsce. Nie można ich łączyć ze sobą. Przewiduje się jednak dwie sytuacje, kiedy zastosowanie oświadczenia o powierzeniu pracy przez zezwoleniem o pracę przynosi pewne korzyści.

Pracownicy z Ukrainy zamiast Polski wybiorą Niemcy

Pracownicy z Ukrainy zamiast Polski wybiorą Niemcy, Czechy lub Słowację. Niemcy już przygotowują się do wejścia w życie nowych przepisów ułatwiających migrację zarobkową do ich kraju. Ukraińcy zarobią tam więcej o 20-30%.

Wspólny unijny podatek cyfrowy

Koncepcja wprowadzenia wspólnego unijnego podatku cyfrowego ma zostać zaprezentowana już w grudniu tego roku. Nowy podatek obejmowałby swoim zasięgiem przede wszystkim duże firmy technologiczne takie jak Google czy Facebook. Największym zwolennikiem wprowadzenia podatku cyfrowego jest Francja.

Dni wolne od pracy 2019 – Niemcy

Czy dni wolne od pracy w 2019 r. Polsce i w Niemczech pokrywają się ze sobą? Ile dni wolnych mają Niemcy? Kiedy zgodnie z kalendarzem na 2019 r. wypadają święta w poszczególnych landach, np. Bawarii czy Brandenburgii?

Informacja starosty na temat braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych

Informacja starosty na temat braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy to pierwszy krok do zatrudnienia cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę w Polsce. Sprawdź, kiedy nie wymaga się uzyskania informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych.

Zatrudnienie cudzoziemca na podstawie zezwolenia - 7 kroków

Jak zatrudnić cudzoziemca, np. pracownika z Ukrainy, na podstawie zezwolenia na pracę? Oto 7 kroków, zaczynając od informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych i kończąc na podpisaniu umowy z cudzoziemcem.

Kindergeld 2018 - ważne zmiany w przyznawaniu zasiłku rodzinnego w Niemczech

Jeszcze w 2017 roku możliwe było wnioskowanie o Kindergeld za 4 lata wstecz. Od początku 2018 roku termin ten uległ skróceniu do zaledwie 6 miesięcy. Przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące wypłaty zasiłku rodzinnego w Niemczech.

Dochody z pracy z Wielkiej Brytanii i Niemiec – rozliczenie PIT

Emigracja zarobkowa oraz umiędzynarodowienie rynku pracy powoduje, że coraz więcej Polaków uzyskuje swoje dochody poza granicami Polski. Najpopularniejszymi rejonami zagranicznymi, gdzie realizują oni swoje plany zawodowe są Wielka Brytania oraz Niemcy. Część z osób wyjeżdżających, lub odbywających kontrakt w innym kraju nie planuje jednak wyjazdu na zawsze – łącząc nadal swoją przyszłość, życie, dom czy rodzinę z Polską. Takie sytuacje są dość częste, ale mogą nastręczać wątpliwości w zakresie podatkowo – prawnym. Czy zarabiając za granicą należy nadal pamiętać o krajowych organach podatkowych? I czy dochody uzyskiwane za granicą mogą kreować zobowiązania podatkowe w Polsce?

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców od 2018 r.

W dniu 1 stycznia 2018 r. w życie wchodzą zmiany dotyczące zatrudniania cudzoziemców z państw spoza UE/EOG. Najważniejsze zmiany zostaną przeprowadzone w zakresie pracy sezonowej i krótkoterminowej.

ID nummer niezbędny przy zasiłku rodzinnym Kindergeld

Kindergeld to zasiłek rodzinny w Niemczech. Może się o niego starać każdy, kto pracuje w Niemczech, posiada tam nieograniczony obowiązek podatkowy i ma dzieci (uczące się) do 25 roku życia. Zgodnie z ustawą z 1 stycznia 2016 roku, konieczne jest, żeby wnioskodawca o zasiłek posiadał numer identyfikacyjny w Niemczech. Wnioski nie zawierające takiego numeru są automatycznie odrzucane przez Familienkasse.

Trzecia płeć w Niemczech - wyrok TK

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł o konieczności uznania w oficjalnych dokumentach ,,trzeciej płci''. Jak stwierdził Trybunał dotychczasowy dwutorowy podział na płeć męską i żeńską jest dyskryminujący w stosunku do osób, których płci nie da się trwale zakwalifikować jako męskiej lub żeńskiej

Opodatkowanie emerytury otrzymywanej z Niemiec

Emerytura (renta) wypłacana z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Niemiec podlega opodatkowaniu tylko w Niemczech i tym samym nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Koszty leczenia w Niemczech a niemieckie zeznanie podatkowe

Koszty leczenia spędzają sen z powiek wielu osobom – wizyty u specjalistów, badania czy drogie leki potrafią znacznie uszczuplić budżet. W Niemczech te koszty są często jeszcze wyższe niż w Polsce, jednak tam rząd pozwala na odliczenie części z nich podczas rozliczenia podatku.

Zwrot podatku z Niemiec

O zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec może starać się każdy, kto pracował w Niemczech i miał odprowadzony podatek od wynagrodzenia. Jakie dokumenty są wymagane i jak prawidłowo ubiegać się o zwrot podatku?

Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce i w niektórych państw Europy

Przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia auta na terenie Unii Europejskiej są bardzo niejednolite. Każdy z krajów posiada własną listę akcesoriów jakie powinien mieć kierowca przy sobie w trakcie podróży. Sprawdź czego wymaga się od kierowców w Austrii, Francji, Niemczech czy w Hiszpanii.

Zasady dokonywania rozliczeń podatkowych w Niemczech

Składanie rocznych zeznań podatkowych dotyczy również osób, które zostały oddelegowane do pracy w Niemczech. Jak prawidłowo złożyć zeznanie podatkowe w tym kraju? O jakich obowiązkach pracownik powinien pamiętać?

Uwzględnienie alimentów przy podatkach w Niemczech (tzw. Realsplitting)

Dłużnik alimentacyjny ma prawo przez tzw. Realsplitting do podatkowego uwzględnienia płaconych alimentów. Alimenty są w tym przypadku uwzględniane przy podatku dochodowym jako wydatek nadzwyczajny (Sonderausgabe w sensie § 10 ustawy o podatku dochodowym; Einkommenssteuergesetz, skrót EStG). Z drugiej strony osoba uprawniona do alimentów zobowiązana jest do opodatkowania alimentów jako dochód w sensie § 10 ust. 1 a nr 1 EStG).

Lotos Kolej rozpoczyna działalność w Niemczech

Lotos Kolej uzyskał niemiecki certyfikat bezpieczeństwa "B" Niemcy. W efekcie spółka zależna Grupy Lotos SA rozpoczyna działalność na rynku niemieckim.

Wyższe koszty polskich firmy przewozowych z powodu przepisów o płacy minimalnej w Niemczech

Polskie firmy przewozowe w Niemczech muszą liczyć się z wyższymi kosztami pracy i większą biurokracją. Przepisy o płacy minimalnej, które obowiązują od stycznia 2015 r. wciąż problematyczne.

Przez niemiecką płacę minimalną wzrosną ceny przewozów

Podniesienie płacy minimalnej w Niemczech to działanie sprzeczne prawem UE. Co więcej jest ono niezgodne z zasadami wolnego rynku i dlatego zdaniem przedstawicieli polskiej branży spedycyjnej płaca minimalna powinna być zniesiona.

Punkty ładowania samochodów elektrycznych na stacjach Orlen

Na stacjach paliw sieci Star, należących do Orlen Deutschland pojawią się wkrótce punkty szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.

Płacę minimalną dla kierowców wprowadza również Francja

Już nie tylko Niemcy, ale także Francja chce płacy minimalnej dla kierowców. Niemiecki pomysł stosowania płacy minimalnej dla kierowców ciężarówek w tranzycie międzynarodowym szybko znalazł naśladowców. Swoją wersję MiLoGu przygotowuje już Francja, która w porównaniu z Niemcami nie tylko podwyższyła wysokość minimalnej stawki godzinowej, ale i wybiórczo ograniczyła konieczność jej stosowania. Czy również inne państwa pójdą w ślady Francji i Niemiec?

PKN Orlen dokupi stacje w Czechach i w Niemczech?

PKN Orlen jest zadowolony z sytuacji na rynku niemieckim i nie ukrywa, że dopuszcza możliwość akwizycji stacji. Podobne działania rozważa w odniesieniu do rynku czeskiego.

Demonstracje przewoźników pod ambasadami Niemiec i Francji

4 marca 2015 r. pod ambasadami Niemiec i Francji w Warszawie odbyła się demonstracja przedstawicieli firm przewozowych. Przedsiębiorcy protestowali przeciwko przepisom nakazującym płacenie kierowcom m.in. 8,5 euro za godzinę, gdy jadą przez terytorium Niemiec. Podobne przepisy zostały wprowadzone we Francji.

Redukcja połączeń kolejowych Niemcy-Polska?

Brak środków finansowych na dotacje połączeń kolejowych może skutkować redukcją składów na liniach łączących Niemcy z Polską. Według pełnomocnika rządu Niemiec ds. kontaktów z Polską regionalne pociągi mają kluczowe znaczenie dla "zrastania się" obu społeczeństw i muszą zostać utrzymane.

Działania Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w sprawie płacy minimalnej w Niemczech

Minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak spotka się w czwartek w Berlinie z niemieckim ministrem transportu i infrastruktury cyfrowej Alexandrem Dobrindtem. Minister Wasiak poprosiła przedstawicieli przewoźników, aby przesłali jej do środy analizy prawne i ekonomiczne skutków obowiązywania nowych stawek płacy minimalnej dla polskich przewoźników.

Płaca minimalna w Niemczech, a problemy polskich przewoźników

Czy wprowadzenie płacy minimalnej na poziomie 8,5 euro za godzinę pracy dla wszystkich kierowców zawodowych przejeżdżających przez Niemcy może się skończyć bankructwem polskich przewoźników?

Polskie firmy nie chcą płacić kierowcom 8,5 euro za godzinę

W myśl nowych przepisów obowiązujących w Niemczech, kierowcy zawodowi przejeżdżający przez niemieckie terytorium (wykonując pracę) muszą zarabiać co najmniej 8,5 euro za godzinę. Sprawie przygląda się Komisja Europejska.

Czy polscy kierowcy zarobią w Niemczech 8,5 euro za godzinę?

Od 1 stycznia 2015 r. w Niemczech obowiązuje minimalna stawka płacy za godzinę pracy. To 8,5 euro za godzinę. Czy to oznacza, że tyle powinni zarabiać kierowcy zawodowi, którzy np. jadą przez Niemcy tranzytem? Wiele wskazuje na to, że tak.

Opłaty za przejazd autostradą w Niemczech

Niemcy w 2016 r. wprowadzą opłaty za przejazd samochodów osobowych po drogach. Myto nie będzie pobierane za korzystanie ze wszystkich dróg, a tylko za przejazd autostradami. Jak wysokie będą opłaty?

REKLAMA