REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce i w niektórych państw Europy

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce i w niektórych państw Europy./ fot. Newspress
Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce i w niektórych państw Europy./ fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia auta na terenie Unii Europejskiej są bardzo niejednolite. Każdy z krajów posiada własną listę akcesoriów jakie powinien mieć kierowca przy sobie w trakcie podróży. Sprawdź czego wymaga się od kierowców w Austrii, Francji, Niemczech czy w Hiszpanii.

W Polsce lista obowiązkowego wyposażenia nie jest zbyt długa. Obowiązkowe akcesoria, które powinniśmy mieć wyznacza Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Jak wynika z tego aktu, każdy samochód, którym poruszamy się powinien być wyposażony w:

REKLAMA

 • gaśnicę;
 • trójkąt ostrzegawczy;

Gaśnica powinna być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia. W przypadku gaśnicy ustawodawca wyznacza obowiązek jej posiadania – nie mówi nic o tym by jej data ważności była aktualna. Oznacza to, że nie ma obowiązku okresowego sprawdzania terminu ważności gaśnicy – jednak ważna gaśnica to sprawna gaśnica. To może uratować komuś życie.

Trójkąt ostrzegawczy powinien mieć znak homologacji. Ma to na celu zapewnienie temu trójkątowi odpowiednią wielkość i powierzchnię odblaskową.

Za nieposiadanie w/w elementów grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Obowiązek posiadania gaśnicy i trójkąta nie dotyczy motocyklistów.

Zobacz również: Gaśnica samochodowa - obowiązujące przepisy prawne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do dodatkowych elementów wyposażenia, których posiadanie jest nieobowiązkowe zaliczymy m.in. apteczkę, kamizelkę odblaskową, linkę holowniczą, koło zapasowe, dodatkowe żarówki czy też kable rozruchowe.

Konwencja Wiedeńska o Ruchu Drogowym

REKLAMA

W państwach europejskich istnieje bardzo wiele możliwych kombinacji co do niezbędnego wyposażenia auta – niektóre z nich zostaną opisane poniżej. Wydawać by się mogło, że kierowca np. z Polski planując wycieczkę swoim autem do Francji będzie zobligowany do zakupu brakujących mu akcesoriów, które we Francji są obowiązkowe a więc za ich brak grozi mandat.

Zgodnie z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym auto powinno spełniać wymogi obowiązkowego wyposażenia obowiązujące w kraju, w którym jest zarejestrowane. Przykładowo, kierowca z Polski wjeżdżając do Niemiec nie może zostać ukarany mandatem za brak apteczki ponieważ posiadanie apteczki nie jest obowiązkowe w Polsce.

Rzeczywistość jednak wygląda różnie. Często zdarza się tak, że kontrole drogowe zapominają o Konwencji i próbują karać kierowców za brak obowiązkowych elementów wyposażenia w ich kraju. W takiej sytuacji często trzeba walczyć z kontrolą drogową aby wybronić się od mandatu. Osoby, które nie chcą poświęcać czasu na walkę z funkcjonariuszami władz innych państw powinny zaopatrzyć się w akcesoria wymagane w danym kraju.

Austria

W Austrii kontrola drogowa sprawdzi czy kierowca ma w samochodzie:

 • kamizelkę odblaskową;
 • apteczkę;
 • trójkąt ostrzegawczy;
 • gaśnicę.

Wyposażenie auta w Niemczech

Nasz zachodni sąsiad ma trochę inne wymagania co do obowiązkowego wyposażenia auta. Wjeżdżając do Niemiec trzeba być przygotowanym na to, że kontrola drogowa może zapytać czy na pokładzie samochodu znajduje się:

 • kamizelka odblaskowa;
 • trójkąt ostrzegawczy;
 • apteczka.

Za brak kamizelki odblaskowej w Niemczech można dostać mandat w wysokości ok. 15 euro.

Francja

Obowiązkowe wyposażenie auta we Francji składa się z:

 • kamizelki odblaskowej ;
 • trójkąta ostrzegawczego;
 • kompletu zapasowych żarówek.

Elementy w postaci apteczki, gaśnicy, koła zapasowego są nieobowiązkowe chociaż zaleca się ich posiadanie. Przez jakiś czas był obowiązek posiadania w aucie alkotestów jednak teraz nie ma takiej konieczności.

Hiszpania

Hiszpanie od kierowców poruszających się po ich kraju wymagają:

 • kamizelki odblaskowej;
 • trójkąta ostrzegawczego;
 • koła zapasowego.

Do koła zapasowego należy także posiadać zestaw narzędzi, który pozwoli na jego założenie. Reszta elementów, np. apteczka, gaśnica należą do wyposażenia zalecanego jednak nieobowiązkowego.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (j.t. Dz.U. z 2016 poz. 2022 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

  Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

  Komunikat Policji: Od 25 lutego rolnicy na miesiąc zablokują autostradę. W obu kierunkach. Tym razem od strony Niemiec

  Komunikat Policji Od 25 lutego 2024 roku do 20 marca 2024 roku zarówno na autostradzie A2 w obydwu kierunkach oraz na terenie Słubic będą utrudnienia w ruchu drogowym. Zgodnie z otrzymaną informacją autostrada A2, a tym samym wyjazd i wjazd do Niemiec na wszystkich pasach będzie całkowicie zablokowany. Korzystajcie z tras alternatywnych.

  Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  REKLAMA

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

  Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

  Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

  W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

  137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

  W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

  REKLAMA

  Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

  Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

  Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

  Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

  REKLAMA