reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Prawo jazdy > Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce i w niektórych państw Europy

Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce i w niektórych państw Europy

Przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia auta na terenie Unii Europejskiej są bardzo niejednolite. Każdy z krajów posiada własną listę akcesoriów jakie powinien mieć kierowca przy sobie w trakcie podróży. Sprawdź czego wymaga się od kierowców w Austrii, Francji, Niemczech czy w Hiszpanii.

W Polsce lista obowiązkowego wyposażenia nie jest zbyt długa. Obowiązkowe akcesoria, które powinniśmy mieć wyznacza Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Jak wynika z tego aktu, każdy samochód, którym poruszamy się powinien być wyposażony w:

  • gaśnicę;
  • trójkąt ostrzegawczy;

Gaśnica powinna być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia. W przypadku gaśnicy ustawodawca wyznacza obowiązek jej posiadania – nie mówi nic o tym by jej data ważności była aktualna. Oznacza to, że nie ma obowiązku okresowego sprawdzania terminu ważności gaśnicy – jednak ważna gaśnica to sprawna gaśnica. To może uratować komuś życie.

Trójkąt ostrzegawczy powinien mieć znak homologacji. Ma to na celu zapewnienie temu trójkątowi odpowiednią wielkość i powierzchnię odblaskową.

Za nieposiadanie w/w elementów grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Obowiązek posiadania gaśnicy i trójkąta nie dotyczy motocyklistów.

Zobacz również: Gaśnica samochodowa - obowiązujące przepisy prawne

Do dodatkowych elementów wyposażenia, których posiadanie jest nieobowiązkowe zaliczymy m.in. apteczkę, kamizelkę odblaskową, linkę holowniczą, koło zapasowe, dodatkowe żarówki czy też kable rozruchowe.

Konwencja Wiedeńska o Ruchu Drogowym

W państwach europejskich istnieje bardzo wiele możliwych kombinacji co do niezbędnego wyposażenia auta – niektóre z nich zostaną opisane poniżej. Wydawać by się mogło, że kierowca np. z Polski planując wycieczkę swoim autem do Francji będzie zobligowany do zakupu brakujących mu akcesoriów, które we Francji są obowiązkowe a więc za ich brak grozi mandat.

Zgodnie z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym auto powinno spełniać wymogi obowiązkowego wyposażenia obowiązujące w kraju, w którym jest zarejestrowane. Przykładowo, kierowca z Polski wjeżdżając do Niemiec nie może zostać ukarany mandatem za brak apteczki ponieważ posiadanie apteczki nie jest obowiązkowe w Polsce.

Rzeczywistość jednak wygląda różnie. Często zdarza się tak, że kontrole drogowe zapominają o Konwencji i próbują karać kierowców za brak obowiązkowych elementów wyposażenia w ich kraju. W takiej sytuacji często trzeba walczyć z kontrolą drogową aby wybronić się od mandatu. Osoby, które nie chcą poświęcać czasu na walkę z funkcjonariuszami władz innych państw powinny zaopatrzyć się w akcesoria wymagane w danym kraju.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama