Kategorie

Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce i w niektórych państw Europy

Bartłomiej Ceglarski
Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce i w niektórych państw Europy./ fot. Newspress
Przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia auta na terenie Unii Europejskiej są bardzo niejednolite. Każdy z krajów posiada własną listę akcesoriów jakie powinien mieć kierowca przy sobie w trakcie podróży. Sprawdź czego wymaga się od kierowców w Austrii, Francji, Niemczech czy w Hiszpanii.

W Polsce lista obowiązkowego wyposażenia nie jest zbyt długa. Obowiązkowe akcesoria, które powinniśmy mieć wyznacza Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Jak wynika z tego aktu, każdy samochód, którym poruszamy się powinien być wyposażony w:

 • gaśnicę;
 • trójkąt ostrzegawczy;

Gaśnica powinna być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia. W przypadku gaśnicy ustawodawca wyznacza obowiązek jej posiadania – nie mówi nic o tym by jej data ważności była aktualna. Oznacza to, że nie ma obowiązku okresowego sprawdzania terminu ważności gaśnicy – jednak ważna gaśnica to sprawna gaśnica. To może uratować komuś życie.

Trójkąt ostrzegawczy powinien mieć znak homologacji. Ma to na celu zapewnienie temu trójkątowi odpowiednią wielkość i powierzchnię odblaskową.

Za nieposiadanie w/w elementów grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Obowiązek posiadania gaśnicy i trójkąta nie dotyczy motocyklistów.

Zobacz również: Gaśnica samochodowa - obowiązujące przepisy prawne

Do dodatkowych elementów wyposażenia, których posiadanie jest nieobowiązkowe zaliczymy m.in. apteczkę, kamizelkę odblaskową, linkę holowniczą, koło zapasowe, dodatkowe żarówki czy też kable rozruchowe.

Konwencja Wiedeńska o Ruchu Drogowym

Reklama

W państwach europejskich istnieje bardzo wiele możliwych kombinacji co do niezbędnego wyposażenia auta – niektóre z nich zostaną opisane poniżej. Wydawać by się mogło, że kierowca np. z Polski planując wycieczkę swoim autem do Francji będzie zobligowany do zakupu brakujących mu akcesoriów, które we Francji są obowiązkowe a więc za ich brak grozi mandat.

Zgodnie z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym auto powinno spełniać wymogi obowiązkowego wyposażenia obowiązujące w kraju, w którym jest zarejestrowane. Przykładowo, kierowca z Polski wjeżdżając do Niemiec nie może zostać ukarany mandatem za brak apteczki ponieważ posiadanie apteczki nie jest obowiązkowe w Polsce.

Rzeczywistość jednak wygląda różnie. Często zdarza się tak, że kontrole drogowe zapominają o Konwencji i próbują karać kierowców za brak obowiązkowych elementów wyposażenia w ich kraju. W takiej sytuacji często trzeba walczyć z kontrolą drogową aby wybronić się od mandatu. Osoby, które nie chcą poświęcać czasu na walkę z funkcjonariuszami władz innych państw powinny zaopatrzyć się w akcesoria wymagane w danym kraju.

Austria

W Austrii kontrola drogowa sprawdzi czy kierowca ma w samochodzie:

 • kamizelkę odblaskową;
 • apteczkę;
 • trójkąt ostrzegawczy;
 • gaśnicę.

Wyposażenie auta w Niemczech

Nasz zachodni sąsiad ma trochę inne wymagania co do obowiązkowego wyposażenia auta. Wjeżdżając do Niemiec trzeba być przygotowanym na to, że kontrola drogowa może zapytać czy na pokładzie samochodu znajduje się:

 • kamizelka odblaskowa;
 • trójkąt ostrzegawczy;
 • apteczka.

Za brak kamizelki odblaskowej w Niemczech można dostać mandat w wysokości ok. 15 euro.

Francja

Obowiązkowe wyposażenie auta we Francji składa się z:

 • kamizelki odblaskowej ;
 • trójkąta ostrzegawczego;
 • kompletu zapasowych żarówek.

Elementy w postaci apteczki, gaśnicy, koła zapasowego są nieobowiązkowe chociaż zaleca się ich posiadanie. Przez jakiś czas był obowiązek posiadania w aucie alkotestów jednak teraz nie ma takiej konieczności.

Hiszpania

Hiszpanie od kierowców poruszających się po ich kraju wymagają:

 • kamizelki odblaskowej;
 • trójkąta ostrzegawczego;
 • koła zapasowego.

Do koła zapasowego należy także posiadać zestaw narzędzi, który pozwoli na jego założenie. Reszta elementów, np. apteczka, gaśnica należą do wyposażenia zalecanego jednak nieobowiązkowego.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (j.t. Dz.U. z 2016 poz. 2022 z późn. zm.)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  21 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

  SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

  Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

  Wakacje 2021 - prawa pasażerów

  W wakacje 2021 r. ruch pasażerski będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej. O jakich prawach powinni pamiętać pasażerowie?

  Dobry start 2021 – wniosek

  Wniosek o świadczenie dobry start w 2021 r. rodzice złożą według zmienionych zasad. Od kiedy będą przyjmowane wnioski?

  PESEL w spisie powszechnym - UODO wystąpił do GUS

  Prezes UODO wystąpił do GUS w sprawie wątpliwości dotyczących procesu pozyskiwania numeru PESEL od osób dokonujących tzw. samospisu internetowego.

  Termin wdrożenia e-doręczeń przesunięty?

  Przesunięcie terminu wdrożenia e-doręczeń zakłada nowelizacja uchwalona przez Sejm. Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy?

  Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

  Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.

  Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

  Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

  NIK o dzierżawie gruntów rolnych w parkach narodowych

  Niezgodny z prawem wybór dzierżawców, naruszanie zasad równego dostępu do udziału w przetargu oraz jawności i jednolitości postępowania, a także niezapewnienie najkorzystniejszego wyniku przetargu – takie nieprawidłowości w gospodarowaniu gruntami rolnymi Skarbu Państwa stwierdziła NIK w sześciu na siedem skontrolowanych parków narodowych.

  Nabór wniosków o wsparcie na zalesianie do 02.08.2021 r.

  Do 02.08.2021 r. odbywać się będzie nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Beneficjentem w zakresie kosztów założenia uprawy leśnej mogą być nie tylko rolnicy, ale również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

  Ryczałt na dojazdy dla funkcjonariusza Służby Więziennej

  Co do zasady świadczenia otrzymywane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej stanowią dla nich przychód ze stosunku służbowego. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  Reforma przepisów o nieletnich - zmiany w izolacji sprawców najcięższych przestępstw

  W resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ma on skutecznie zniechęcić ich do łamania prawa. Nowe przepisy powinny też zapewnić odpowiednie środki reakcji, gdy nieletni popełnią wykroczenie, przestępstwo lub są mocno zdemoralizowani.

  RIO: wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej

  Wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, w tym także na tym stanowisku może zatrudnić komendanta gminnego związku ochotniczych straży pożarnych – podkreśliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

  Projekt Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej – informacje, wyjaśnienia

  W ostatnim czasie opublikowano treść projektu Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Rozpoczęły się również konsultacje społeczne, w których udział bezpośrednio bierze kadra kierownicza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

  Test sprawności fizycznej policjantów 2021 r.

  Zgodnie z zapisami ustawy o Policji policjant jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Co roku policjanci przystępują do testów sprawności fizycznej, których zaliczenie jest wymagane. Każdego funkcjonariusza Policji obowiązuje minimalny poziom sprawności motorycznej, gwarantujący efektywność podejmowanych działań. Testy nie dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ale policjantów w czynnej służbie, a więc tych osób, które w procesie rekrutacji oraz w późniejszych latach służby wykazały się wymaganą sprawnością fizyczną.

  Nowe definicje w ustawie Prawo o ruchu drogowym

  20 maja oraz 1 czerwca 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zawarte w tych przepisach w istotny sposób wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

  56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko trafi do jednostek policji w całym kraju

  Prawie 500 sztuk motocykli trafi do jednostek policji w całym kraju. Zakupy będą realizowane z pieniędzy unijnych.

  W konsultacjach projekt zmian odnoszący się do sądów wojskowych

  Zmiany w organizacji kolegiów sądów wojskowych, analogiczne do wprowadzonych w lutym zeszłego roku w sądach powszechnych oraz związane z nimi nowe zasady opiniowania kandydatów na sędziów wojskowych - przewiduje projekt resortu sprawiedliwości, nad którym w maju trwają konsultacje.

  Wydawanie pozwoleń na broń prywatną żołnierzom zawodowym

  Posiadanie broni palnej lub amunicji do niej bez wymaganego pozwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei posiadanie bez wymaganej rejestracji broni pneumatycznej lub bez pozwolenia miotacza gazu obezwładniającego (z wyłączeniem ręcznego) lub narzędzia albo urządzenia, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, jest wykroczeniem. Jak wygląda procedura wydawania żołnierzom zawodowym pozwolenia na broń? Kiedy pozwolenie nie jest potrzebne?

  Zmiany w funduszach na nagrody i zapomogi żołnierzy niezawodowych już od 24.06.2021

  Od 24.06.2021 Minister Obrony Narodowej będzie mógł z własnej inicjatywy przekazać do dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej środki funduszu pozostające w jego dyspozycji z przeznaczeniem na nagrody dla żołnierzy niezawodowych pełniących służbę wojskową w podległych temu dowódcy jednostkach wojskowych.

  Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

  Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.