REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadek liczby zatrudnionych w Polsce Ukraińców

Subskrybuj nas na Youtube
Spadek liczby zatrudnionych w Polsce Ukraińców. / fot. Shutterstock
Spadek liczby zatrudnionych w Polsce Ukraińców. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2018 r. rosła liczba ubezpieczonych w ZUS Ukraińców. W lipcu pracodawcy odprowadzali składki od 418,5 tys. legalnie zatrudnionych cudzoziemców, a obecnie od nieco ponad 420 tys. To pierwszy taki spadek liczby zatrudnionych legalnie w Polsce Ukraińców od 4 lat.

Spadek liczby ubezpieczonych w ZUS Ukraińców

Po raz pierwszy zmniejszyła się liczba obywateli Ukrainy ubezpieczonych w ZUS. Według ostatnich danych ubezpieczyciela, na przełomie roku liczba pracowników z ukraińskim paszportem, za których odprowadzano składki do ZUS zmalała o ponad 20 tysięcy.

REKLAMA

REKLAMA

Jak powiedział PAP Sebastian Szczurek, rzecznik okręgowy ZUS w Opolu, po raz pierwszy od kilku lat liczba Ukraińców, którzy płacili składki ubezpieczeniowe w Polsce, zmniejszyła się pod koniec 2018 roku. Według danych ZUS, jeszcze w październiku 2018 roku do ubezpieczenia było zgłoszonych około 587 tysięcy cudzoziemców.

"Fala pracowników ze wschodu przybierała od kilku lat. W ciągu kwartału z ubezpieczeń społecznych zniknęło aż 20,5 tys. ukraińskich pracowników. Na początku stycznia w zusowskich rejestrach było prawie 421 tys., a jeszcze jesienią minionego roku ponad 441 tys. Odpływ obywateli ukraińskich z polskich placów budów, stoisk usługowych i handlowych to pierwsza taka sytuacja od lat" - informuje Szczurek.

Polecamy: Najważniejsze zmiany w prawie pracy planowane w 2019 r. V edycja „Maraton prawa pracy” – Sprawdź program webinarium >>

Pierwszy spadek od 4 lat

ZUS od czterech lat odnotowywał wzrost liczby obywateli z ponad 170 krajów, którzy w Polsce szukali swojego centrum życiowego albo przynajmniej chcieli doraźne podreperować domowe budżety. Teraz ten trend został zatrzymany. Pod koniec 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później było ich już 293 tys., a kolejne 16 tys. przybyszów założyło własną działalność gospodarczą. Największy skok dokonał się w latach 2017/2018. Jesienią konta w ZUS uzupełniały składki od 587 tys. legalnie zatrudnionych cudzoziemców, zaś 17900 przybyszów deklarowało wówczas opłacanie składek samodzielnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Największy ostatni wzrost liczby pracowników z Ukrainy - lipiec-październik 2018 r.

Ostatni spektakularny wzrost liczby ukraińskich pracowników ZUS odnotował między lipcem a październikiem 2018 r. W pierwszym wakacyjnym miesiącu pracodawcy deklarowali zatrudnienie w placówkach ZUS już 418,5 tys. naszych wschodnich sąsiadów. Po kwartale liczba ubezpieczonych Ukraińców wzrosła aż do 441 tys. Obecnie ZUS ma w swoim systemie nieco ponad 420 tys. mężczyzna i kobiet z paszportem tego kraju. To wyraźna różnica "in minus".

W największych miastach spadek ten nie jest odczuwalny

"Nie we wszystkich polskich miastach spadek ubezpieczonych obywateli Ukrainy w ostatnich trzech miesiącach jest odczuwalny. W Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, czyli największych ośrodkach, choć nieznacznie, po kilkaset osób, to jednak przybyło ubezpieczonych obywateli ukraińskich. W stolicy, od października do stycznia przybyło prawie trzy tysiące legalnie pracujących przybyszów z tego kraju i obecnie jest ich w samej Warszawie prawie 80 tys. Łącznie trzy warszawskie oddziały ZUS obsługują obecnie 135 500 ubezpieczonych z zagranicznymi paszportami" – wyjaśnia Szczurek.

Ukraińcy to największa grupa pracowników zza granicy

Ukraińcy od kilku lat stanowią od 73 do 76 proc. cudzoziemców legalnie zatrudnionych i zgłoszonych przez przedsiębiorców w krajowym systemie zabezpieczenia społecznego. W lutowych terminach płatności, pracodawcy przeleją na indywidualne numery rachunków w ZUS składki za około 570 tys. pracowników z zagranicy, z czego za 420 tys. zatrudnionych u polskich pracodawców Ukraińców. Najwięcej osób pochodzących z Ukrainy zatrudniają pracodawcy z województwa mazowieckiego – 92,5 tys., wielkopolskiego – 46,3 tys., dolnośląskiego – 43,2 tys., śląskiego – 40,4 tys., łódzkiego – 29,7 tys. oraz małopolskiego – 24,8 tys. Mniejszym powodzeniem wśród migrantów ekonomicznych cieszą się województwa podkarpackie – 9 tys. legalnie zatrudnionych Ukraińców, następnie województwo świętokrzyskie – 5,7 tys., warmińsko-mazurskie – 5,5 tys. i podlaskie – 3,7 tys. 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

REKLAMA

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

REKLAMA

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

REKLAMA