reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > ZUS i PIP kontrolują zatrudnienie cudzoziemców

ZUS i PIP kontrolują zatrudnienie cudzoziemców

ZUS i PIP coraz częściej kontrolują legalność zatrudnienia cudzoziemców. Bardzo duża grupa ludzi zatrudnianych "na czarno" pochodzi z Ukrainy. Są to często młodzi ludzie pracujący np. w budownictwie, którzy nie zdają sobie sprawy z negatywnych skutków braku umowy o pracę.

Legalność zatrudnienia cudzoziemców

Co piąta kontrola opolskiego ZUS dotycząca legalności zatrudnienia dotyczy cudzoziemców - informuje rzecznik regionalny ZUS Sebastian Szczurek. W trakcie ubiegłego roku podczas kontroli ujawniono blisko 150 przypadków nielegalnej pracy obcokrajowców.

ZUS i PIP

Wraz z napływem do Polski obywateli z innych krajów, głównie z Ukrainy, ZUS i Państwowa Inspekcja Pracy zwiększa liczę kontroli inspektorów pracy. Dane opolskiego ZUS z listopada mówią o 16,3 tys. pracownikach ukraińskich zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Dla porównania rok temu, czyli w listopadzie 2017 r., takich pracowników było 10,4 tysiąca.

Pracownicy z Ukrainy

Od początku 2018 roku opolski Okręgowy Inspektorat Pracy przeprowadził 1442 kontroli legalności zatrudnienia, z tego aż 299 dotyczyło zatrudniania obcokrajowców. Stwierdzono nielegalne wykonywanie pracy przez 82 cudzoziemców, w tym 66 obywateli Ukrainy. W całym 2017 r. udowodniono „pracę na czarno” 145 cudzoziemcom, z czego 138 to obywatele Ukrainy.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

- Chcemy dotrzeć do pracujących w Polsce obcokrajowców, szczególnie pracowników z Ukrainy, którzy bardzo często pracują bez jakiejkolwiek umowy. Zatrudniani są głównie w budownictwie, przetwórstwie przemysłowym oraz gastronomii, czyli tam, gdzie często dochodzi do wypadków. Są zatem szczególnie narażeni na to, że zostaną bez jakiejkolwiek pomocy medycznej i finansowej w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Motywem +dogadania się+ z pracodawcą i świadomej rezygnacji z podpisania umowy o pracę jest pokusa wyższego wynagrodzenia. Tyle, że praca „na czarno” to często miesiące, a nawet lata bez ubezpieczenia i składek w ZUS. Zdarza się, że są to młodzi ludzie, którzy nie mają pojęcia o tym, jak ważne jest podpisanie umowy z pracodawcą, albo świadomie to lekceważą - tłumaczy Sebastian Szczurek.

"Pracuję legalnie"

ZUS jest partnerem strategicznym kampanii informacyjno-edukacyjnej pn. „Pracuję legalnie” organizowanej przez Państwową Inspekcję Pracy w latach 2017-2019. Jest kierowana do wszystkich zarabiających w tzw. szarej strefie. Ma uświadomić pracującym korzyści z wykonywania pracy legalnej oraz zagrożeń, które wynikają z wykonywania pracy bez umowy. Jej celem jest m.in. obnażenie i piętnowanie niedozwolonych praktyk stosowanych przez tych pracodawców, którzy decydują się na powierzanie pracy z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama