| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > ZUS i PIP kontrolują zatrudnienie cudzoziemców

ZUS i PIP kontrolują zatrudnienie cudzoziemców

ZUS i PIP coraz częściej kontrolują legalność zatrudnienia cudzoziemców. Bardzo duża grupa ludzi zatrudnianych "na czarno" pochodzi z Ukrainy. Są to często młodzi ludzie pracujący np. w budownictwie, którzy nie zdają sobie sprawy z negatywnych skutków braku umowy o pracę.

Legalność zatrudnienia cudzoziemców

Co piąta kontrola opolskiego ZUS dotycząca legalności zatrudnienia dotyczy cudzoziemców - informuje rzecznik regionalny ZUS Sebastian Szczurek. W trakcie ubiegłego roku podczas kontroli ujawniono blisko 150 przypadków nielegalnej pracy obcokrajowców.

ZUS i PIP

Wraz z napływem do Polski obywateli z innych krajów, głównie z Ukrainy, ZUS i Państwowa Inspekcja Pracy zwiększa liczę kontroli inspektorów pracy. Dane opolskiego ZUS z listopada mówią o 16,3 tys. pracownikach ukraińskich zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Dla porównania rok temu, czyli w listopadzie 2017 r., takich pracowników było 10,4 tysiąca.

Pracownicy z Ukrainy

Od początku 2018 roku opolski Okręgowy Inspektorat Pracy przeprowadził 1442 kontroli legalności zatrudnienia, z tego aż 299 dotyczyło zatrudniania obcokrajowców. Stwierdzono nielegalne wykonywanie pracy przez 82 cudzoziemców, w tym 66 obywateli Ukrainy. W całym 2017 r. udowodniono „pracę na czarno” 145 cudzoziemcom, z czego 138 to obywatele Ukrainy.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

- Chcemy dotrzeć do pracujących w Polsce obcokrajowców, szczególnie pracowników z Ukrainy, którzy bardzo często pracują bez jakiejkolwiek umowy. Zatrudniani są głównie w budownictwie, przetwórstwie przemysłowym oraz gastronomii, czyli tam, gdzie często dochodzi do wypadków. Są zatem szczególnie narażeni na to, że zostaną bez jakiejkolwiek pomocy medycznej i finansowej w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Motywem +dogadania się+ z pracodawcą i świadomej rezygnacji z podpisania umowy o pracę jest pokusa wyższego wynagrodzenia. Tyle, że praca „na czarno” to często miesiące, a nawet lata bez ubezpieczenia i składek w ZUS. Zdarza się, że są to młodzi ludzie, którzy nie mają pojęcia o tym, jak ważne jest podpisanie umowy z pracodawcą, albo świadomie to lekceważą - tłumaczy Sebastian Szczurek.

"Pracuję legalnie"

ZUS jest partnerem strategicznym kampanii informacyjno-edukacyjnej pn. „Pracuję legalnie” organizowanej przez Państwową Inspekcję Pracy w latach 2017-2019. Jest kierowana do wszystkich zarabiających w tzw. szarej strefie. Ma uświadomić pracującym korzyści z wykonywania pracy legalnej oraz zagrożeń, które wynikają z wykonywania pracy bez umowy. Jej celem jest m.in. obnażenie i piętnowanie niedozwolonych praktyk stosowanych przez tych pracodawców, którzy decydują się na powierzanie pracy z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »