REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uwzględnienie alimentów przy podatkach w Niemczech (tzw. Realsplitting)

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Alimenty/ Fot. Fotolia
Alimenty/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dłużnik alimentacyjny ma prawo przez tzw. Realsplitting do podatkowego uwzględnienia płaconych alimentów. Alimenty są w tym przypadku uwzględniane przy podatku dochodowym jako wydatek nadzwyczajny (Sonderausgabe w sensie § 10 ustawy o podatku dochodowym; Einkommenssteuergesetz, skrót EStG). Z drugiej strony osoba uprawniona do alimentów zobowiązana jest do opodatkowania alimentów jako dochód w sensie § 10 ust. 1 a nr 1 EStG).

Dłużnik alimentacyjny zobowiązany jest do wyrównania strat finansowych, które powstaną, osobie uprawnionej do alimentów przez ich opodatkowanie jako dochodu przez zastosowanie Realsplitting.

REKLAMA

Na podstawie orzecznictwa sądowego Związkowego Trybunału Finansowego (BFH, Urt. v. 09.12.2010, Az.: X R 49/07) opodatkowanie alimentów jako dochodu osoby uprawnionej jest zupełnie niezależne od tego, czy dłużnik alimentacyjny rzeczywiście skorzystał przy zastosowaniu Realsplitting ze zniżki podatkowej.  

Nie istnieje obowiązek przeprowadzenia Realsplitting.

Osoba płacąca alimenty nie musi deklarować alimentów jako wydatku nadzwyczajnego. W takim przypadku alimenty nie są traktowane przez prawo podatkowe jako dochód (§ 22 nr 1a EStG) osoby uprawnionej do alimentów.

Zobacz również: Alimenty dla dziecka w Niemczech

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy zastosowaniu Realsplitting uwzględniona jest kwota do wyokości 13.805,00 EUR i ewentualnie składki na ubezpieczenie chorobowe i opiekuńcze (tzw. Pflegeversicherung).

Dłużnik alimentacyjny może też ograniczyć zastosowanie Realsplitting do określonej kwoty, aby uzyskać najkorzystniejszą stawkę opodatkowania.

REKLAMA

Realsplitting nie ma zastosowania do alimentów dla dzieci a tylko dla małżonków rozwiedzionych albo żyjących w rozłące i w określonych warunkach do alimentów dla rodziców. Nie używamy pojęcia „separacja” ponieważ pojęcie separacji ma zupełnie inne znaczenie w polskim prawie rodzinnym.

Realsplitting przeprowadzony jest na podstawie wniosku dłużnika alimentacyjnego osobno dla każdego roku kalendarzowego. Wniosku tego nie można wycofać. Poza tym osoba uprawniona do alimentów musi wyrazić zgodę na przeprowadzenie Realsplitting.

Złożenie wniosku o przeprowadzenie Realsplitting zakłada istnienie dochodów osoby płacącej alimenty.

W przeciwnym przypadku (niskie dochody albo nieprzewidziane straty) zastosowanie Realsplitting może prowadzić do dalszych strat dla dłużnika alimentacyjnego, który musi też wyrównać ewentualne uszczerbki osoby uprawnionej do alimentów.

Jeżeli osoba uprawniona do alimentów nie wyraża zgody na przeprowadzenie Realsplitting, chociaż jest ona do tego zobowiązana, to dłużnik alimentacyjny może domagać się na drodze sądowej wyrażenia zgody. Prawomocny wyrok sądowy zastępuje wtedy zgodę uprawnionego do alimentów.

Uprawniony do alimentów nie może uzależnić wyrażenia zgody od warunków.

Dłużnik alimentacyjny zobowiązany jest do wyrównania wszystkich uszczerbków finansowych, które powstały u osoby uprawnionej do alimentów.

Całkowite finansowe ryzyko przeprowadzenia Realsplitting ciąży na dłużniku alimentacyjnym.

Uszczerbki te mogą powstać nie tylko w zakresie prawa podatkowego przez podwyższenie podatku dochodowego dla osoby uprawnionej do alimentów.

Podwyższenie dochodów osoby uprawnionej do alimentów może prowadzić m.in. do zmniejszenia świadczeń, które uzależnione są od wysokości dochodów osoby uprawnionej do alimentów. Dotyczyć to może np. zasiłku na czynsz mieszkaniowy ( tzw. Wohngeld), podwyższenie opłat za przedszkole itd.

Bez fachowej porady wybór Realsplitting przy składniu deklaracji podatkowej może prowadzić do strat.

Polecamy serwis: Alimenty za granicą

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niektórzy emeryci dostaną dwie emerytury w grudniu 2023 r. Ale za to w styczniu 2024 r. żadnej. Jak to możliwe?

  Tak jest każdego roku. Zależy to od zwykłych terminów w jakich ZUS wypłaca emerytury. Część emerytów dostaje emeryturę 1. dnia każdego miesiąca. Jeżeli w ten dzień wypada święto, to ZUS wypłaca emeryturę wcześniej. A że 1 stycznia jest co roku świętem, to z tego powodu ci emeryci dostają dwie wypłaty w grudniu (za grudzień i za styczeń). Następną emeryturę ZUS wypłaci im dopiero 1 lutego.

  2924,75 zł za pracownika. Będą wyższe wpłaty na PFRON od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. zwiększy się wysokość wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2023 r.

  W 2025 r. opiekun faktyczny za darmo pomoże w domach 50 000 niepełnosprawnych z 84-100 punktami. Dwa lata później dla 70-100 punktów [projekt ustawy o asystencji]

  Opiekunowie faktycznie (asystenci) mają przychodzić do domów 50 000 niepełnosprawnych. Pomagać w jego prowadzeniu i codziennym życiu osoby niepełnosprawnej. Wszystko na koszt państwa (za pośrednictwem powiatów). I niezależnie od tego, czy niepełnosprawny jest majętny czy ubogi.

  Od 575,60 zł do 719,50 zł dla młodocianego. Już od 1 grudnia 2023 r. wyższe wynagrodzenia

  Wynagrodzenie pracowników młodocianych wzrośnie od 1 grudnia 2023 r. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2023 r.

  REKLAMA

  Raport: Mikołaj wciąż liderem na liście świątecznych zawodów

  Pracę można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów, ale jest jej mniej niż rok temu. Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile w tym roku można w tych zawodach zarobić.

  Podwyżki dla pielęgniarek coraz realniejsze. Sejm na poważnie wziął się do pracy nad projektem obywatelskim

  Wszystkie kluby opowiedziały się w środę, podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek za dalszymi pracami nad nim w komisjach: zdrowia i finansów publicznych. Proponowane w nim zmiany dotyczą m.in. podwyższenia współczynnika pracy.

  Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

  Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

  Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

  REKLAMA

  Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

  Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  REKLAMA