Uwzględnienie alimentów przy podatkach w Niemczech (tzw. Realsplitting)
REKLAMA
REKLAMA
Dłużnik alimentacyjny zobowiązany jest do wyrównania strat finansowych, które powstaną, osobie uprawnionej do alimentów przez ich opodatkowanie jako dochodu przez zastosowanie Realsplitting.
REKLAMA
Na podstawie orzecznictwa sądowego Związkowego Trybunału Finansowego (BFH, Urt. v. 09.12.2010, Az.: X R 49/07) opodatkowanie alimentów jako dochodu osoby uprawnionej jest zupełnie niezależne od tego, czy dłużnik alimentacyjny rzeczywiście skorzystał przy zastosowaniu Realsplitting ze zniżki podatkowej.
Nie istnieje obowiązek przeprowadzenia Realsplitting.
Osoba płacąca alimenty nie musi deklarować alimentów jako wydatku nadzwyczajnego. W takim przypadku alimenty nie są traktowane przez prawo podatkowe jako dochód (§ 22 nr 1a EStG) osoby uprawnionej do alimentów.
Zobacz również: Alimenty dla dziecka w Niemczech
Przy zastosowaniu Realsplitting uwzględniona jest kwota do wyokości 13.805,00 EUR i ewentualnie składki na ubezpieczenie chorobowe i opiekuńcze (tzw. Pflegeversicherung).
Dłużnik alimentacyjny może też ograniczyć zastosowanie Realsplitting do określonej kwoty, aby uzyskać najkorzystniejszą stawkę opodatkowania.
REKLAMA
Realsplitting nie ma zastosowania do alimentów dla dzieci a tylko dla małżonków rozwiedzionych albo żyjących w rozłące i w określonych warunkach do alimentów dla rodziców. Nie używamy pojęcia „separacja” ponieważ pojęcie separacji ma zupełnie inne znaczenie w polskim prawie rodzinnym.
Realsplitting przeprowadzony jest na podstawie wniosku dłużnika alimentacyjnego osobno dla każdego roku kalendarzowego. Wniosku tego nie można wycofać. Poza tym osoba uprawniona do alimentów musi wyrazić zgodę na przeprowadzenie Realsplitting.
Złożenie wniosku o przeprowadzenie Realsplitting zakłada istnienie dochodów osoby płacącej alimenty.
W przeciwnym przypadku (niskie dochody albo nieprzewidziane straty) zastosowanie Realsplitting może prowadzić do dalszych strat dla dłużnika alimentacyjnego, który musi też wyrównać ewentualne uszczerbki osoby uprawnionej do alimentów.
Jeżeli osoba uprawniona do alimentów nie wyraża zgody na przeprowadzenie Realsplitting, chociaż jest ona do tego zobowiązana, to dłużnik alimentacyjny może domagać się na drodze sądowej wyrażenia zgody. Prawomocny wyrok sądowy zastępuje wtedy zgodę uprawnionego do alimentów.
Uprawniony do alimentów nie może uzależnić wyrażenia zgody od warunków.
Dłużnik alimentacyjny zobowiązany jest do wyrównania wszystkich uszczerbków finansowych, które powstały u osoby uprawnionej do alimentów.
Całkowite finansowe ryzyko przeprowadzenia Realsplitting ciąży na dłużniku alimentacyjnym.
Uszczerbki te mogą powstać nie tylko w zakresie prawa podatkowego przez podwyższenie podatku dochodowego dla osoby uprawnionej do alimentów.
Podwyższenie dochodów osoby uprawnionej do alimentów może prowadzić m.in. do zmniejszenia świadczeń, które uzależnione są od wysokości dochodów osoby uprawnionej do alimentów. Dotyczyć to może np. zasiłku na czynsz mieszkaniowy ( tzw. Wohngeld), podwyższenie opłat za przedszkole itd.
Bez fachowej porady wybór Realsplitting przy składniu deklaracji podatkowej może prowadzić do strat.
Polecamy serwis: Alimenty za granicą
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat