REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kampania społeczna Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej „Partnerstwo i Zatrudnienie”

Kampania Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Partnerstwo i Zatrudnienie.
Kampania Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Partnerstwo i Zatrudnienie.

REKLAMA

REKLAMA

„Partnerstwo i Zatrudnienie” to kampania społeczna organizowana przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą, skierowana przede wszystkim do pracowników z Ukrainy, pracodawców oraz agencji pośrednictwa pracy w Polsce i w Ukrainie. Portal infor.pl objął patronat medialny nad kampanią.

Misja i cele kampanii:

  • Zwalczanie patologii na rynku rekrutacji i zatrudniania obywateli Ukrainy zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie.

  • Wsparcie w procesie adaptacji pracowników z Ukrainy w Polsce oraz po powrocie do kraju.

  • Rozwój dwustronnej współpracy w zakresie międzynarodowego zatrudnienia, podnoszenia kwalifikacji pracowników i organizacji praktyk zawodowych dla studentów oraz prowadzenia badań naukowych.

  • Projektowanie korzystnych rozwiązań prawnych w zakresie migracji zarobkowej, wymiana doświadczeń i budowanie pozytywnych relacji na linii polsko-ukraińskiej współpracy.

  • Zaangażowanie w realizacje krajowych programów przeciwdziałania handlowi ludźmi w Polsce i Ukrainie.

Kampania Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej

Kampania Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Partnerstwo i Zatrudnienie

Obszary działań:

Otoczenie formalno-prawne

Projektowanie korzystnych rozwiązań prawnych, dotyczących zatrudniania obywateli Ukrainy w Polsce. Opracowanie propozycji zmian w ustawodawstwie, dotyczącym migracji zarobkowej. Przygotowanie zaleceń i rozwiązań, mających stworzyć odpowiednie warunki, zachęcające ukraińskich migrantów do powrotu do kraju. 

REKLAMA

Polecamy: Wideoszkolenie: Kontrole UODO. Czego dotyczą i czy rzeczywiście są takie straszne?

Inicjowanie debaty

Inicjowanie dyskusji w przestrzeni medialnej o wyzwaniach i możliwościach migracji zarobkowej oraz o obecnej sytuacji na polskim i ukraińskim rynku pracy. Uwypuklenie korzyści migracji dla lokalnych społeczności oraz korzyści makroekonomicznych dla Polski i Ukrainy. Zwalczanie stereotypów, utrudniających integrację Ukraińców z polskim rynkiem pracy.             

Promocja „dobrych praktyk” w zatrudnieniu

Propagowanie dobrych praktyk i wypracowanie wspólnych, wysokich standardów zarówno w rekrutacji jak i zatrudnieniu obywateli Ukrainy w Polsce. Podjęcie działań na rzecz poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwdziałanie dyskryminacji ukraińskich pracowników w Polsce, promowanie pozytywnych przykładów powrotu migrantów na ukraiński rynek pracy. Zapobieganie handlowi ludźmi poprzez podnoszenie świadomości prawnej migrantów zarobkowych z Ukrainy.

Doradztwo prawne i zawodowe

Poradnictwo w zakresie prawa pracy, rekrutacji i zatrudniania Ukraińców w Polsce. Udzielanie konsultacji dla ukraińskich pracowników w przypadku łamania praw pracowniczych, identyfikacja ofiar handlu ludźmi wśród zgłaszających się osób oraz udzielenie im pomocy. Porady dla migrantów  zamierzających wrócić na ukraiński rynek pracy. Wsparcie w obszarze planowania dalszego rozwoju zawodowego, założenia i prowadzenia działalności gospodarczej, tworzenia nowych miejsc pracy w Ukrainie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomoc w zatrudnieniu

Współpraca pracodawców, agencji pośrednictwa pracy i innych instytucji w celu określenia profili kandydatów do pracy potrzebnych na ukraińskim i polskim rynku pracy. Koordynacja rekrutacji we współpracy ze szkołami zawodowymi oraz uczelniami wyższymi. Stworzenie platformy, umożliwiającej kontakt polskich i ukraińskich pracodawców z potencjalnymi kandydatami do pracy wśród Ukraińców, mieszkającymi w Ukrainie i za granicą.

Kształcenie zawodowe

Działania skierowane na rozwój kompetencji pracowników w zależności od wymagań i potrzeb polskich oraz ukraińskich pracodawców. Przygotowanie propozycji zmian w programach nauczania dla szkół zawodowych oraz dla uczelni wyższych, odpowiednich do aktualnych potrzeb na rynku pracy. Organizacja praktyk zawodowych dla ukraińskich studentów z polskich i ukraińskich uczelni.             

Działania integracyjne

Wypracowanie odpowiednich rozwiązań pomocnych w aklimatyzacji Ukraińców w Polsce oraz po powrocie do kraju. Wsparcie w powrocie do kraju pochodzenia obywateli Ukrainy, którzy padli ofiarą handlu ludźmi. Upowszechnienie znajomości języka polskiego wśród ukraińskich pracowników poprzez m.in. tworzenie słowników i aplikacji językowych. Opracowanie informatorów oraz innych narzędzi pomocnych w codziennym życiu obywateli Ukrainy w Polsce. Działania na rzecz utrzymania więzi z krajem ojczystym.

Wsparcie badań naukowych

Inspirowanie i wsparcie badań naukowych w Polsce i Ukrainie, dotyczących zjawiska migracji zarobkowej obywateli Ukrainy. Analiza i ocena wyzwań oraz możliwości migracji zarobkowej. Przeprowadzenie badań, dotyczących dobrostanu, legalności zatrudnienia, warunków bytowych i dyskryminacji pracowników z Ukrainy przebywających w Polsce.

„Partnerstwo i Zatrudnienie”: działania

REKLAMA

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w ramach kampanii społecznej „Partnerstwo i Zatrudnienie” aktywnie włącza się do dyskusji wokół migracji zarobkowej z Ukrainy, bierze udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu badań, wspiera polskich pracodawców oraz ukraińskich pracowników w procesie legalizacji pobytu i pracy, podejmuje działania edukacyjne i konsultacyjne.

W dniu 10 kwietnia w ramach Baltic Business Forum odbyło się wydarzenie, podsumowujące pierwszy rok istnienia kampanii – panel dyskusyjny pt. „Obywatel Ukrainy jako pracownik w Polsce. Wnioski z kampanii społecznej Partnerstwo i Zatrudnienie”, podczas którego został zaprezentowany raport PUIG oraz FPS „PROFIL SPOŁECZNY MIGRANTA ZAROBKOWEGO Z UKRAINY”. W panelu wzięli udział przedstawiciele rządów Ukrainy i Polski, samorządów, pracodawców, agencji pośrednictwa pracy, a także organizacji pozarządowych, reprezentujących interesy cudzoziemców w Polsce. Panel dyskusyjny oraz nasz raport wywołał duży oddźwięk w mediach, m.in. w Forbes, PolandIn, Rzeczpospolita, wGospodarce, Money.pl itd.

W celu eliminacji patologii na rynku rekrutacji i zatrudnienia obywateli Ukrainy w Polsce Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w ramach kampanii społecznej „Partnerstwo i Zatrudnienie” podjęła współpracę z Państwową Inspekcją Pracy. Ponadto uruchomiliśmy infolinię +48 575 512 152 oraz email info@partnerstwo.info z bezpłatnymi konsultacjami dla migrantów z zakresu legalizacji pobytu i pracy, praw pracowniczych, obowiązujących w Polsce regulacji dot. zatrudnienia cudzoziemców. Udzielamy wsparcia również polskim pracodawcom w procesie legalizacji pobytu i pracy pracowników spoza UE – przy PUIG działa Koordynator ds. legalizacji pobytu i pracy.

Jesteśmy organizatorem, współorganizatorem i uczestnikiem licznych szkoleń, warsztatów, paneli dyskusyjnych i konferencji, m.in.:

  • organizacja konferencji „Miasto – wielokulturowa przestrzeń integracji” wspólnie z Urzędem M. St. Warszawy w partnerstwie z Urzędem Pracy M. St. Warszawy oraz Foreign Personnel Service, 14.06.2019

  • organizacja śniadania prasowego na temat otwarcia rynku pracy w Niemczech w 2020 r., 10.06.2019

  • prowadzenie punktu informacyjnego dla pracodawców i pracowników spoza UE w ramach Ogólnopolskich Targów Pracy w Kielcach – nieodpłatne konsultacje z zakresu legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców, Kielce, 16.04.2019

  • organizacja dyskusji „Obywatel Ukrainy jako pracownik w Polsce. Wnioski z kampanii społecznej Partnerstwo i Zatrudnienie” w ramach Baltic Business Forum, Świnoujście, 10.04.2019

  • organizacja warsztatu dot. zatrudnienia cudzoziemców, wspólnie ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej, Warszawa, 27.03.2019

  • prezentacja kampanii „Partnerstwo i Zatrudnienie” podczas VI Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy, Kraków, 14-15.03.2019

  • organizacja Międzynarodowego okrągłego stołu „Quo vadis, Ukraińcu?”, Ostrog, 5.03.2019

  • organizacja panelu „Dostęp cudzoziemców do rynku pracy – czynnik rozwoju gospodarczego czy forma dumpingu” oraz prezentacja kampanii „Partnerstwo i Zatrudnienie” w ramach XII Forum Europa-Ukraina, Rzeszów, 24-25.01.2019

  • organizacja konferencji prasowej „Kampania społeczna „Partnerstwo i Zatrudnienie”: zaprezentowanie dotychczasowych działań i kierunków dalszego rozwoju w kontekście zmian oraz regulacji, warunkujących udział cudzoziemców w polskim rynku pracy”, Warszawa, 21.11.2018

  • współprowadzenie warsztatów pt. „Uchodźcy i migranci – fakty i mity” organizowanych przez Fundację Refugee.pl oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce (16 szkół w całej Polsce, ok. 600 uczniów, czerwiec-grudzień 2018)

  • organizacja konferencji „Ukraińcy na polskim rynku pracy – doświadczenia, wyzwania i perspektywy”, Kijów, 12.09.2018

REKLAMA

Jesteśmy inicjatorem projektu badawczego „Profil społeczny migranta zarobkowego z Ukrainy”, partnerem badań ankietowych „Poczucie bezpieczeństwa wśród cudzoziemców w Polsce” oraz „Wyzwania związane z zatrudnianiem migrantów - perspektywa pracodawcy” organizowanych przez IOM – Międzynarodową Organizację ds. Migracji.

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza jest stałym członkiem grupy roboczej dla sektora biznesu w ramach Krajowej Platformy Współpracy na rzecz Integracji ds. wspólnego wypracowania rozwiązań w środowisku międzysektorowym. Grupa robocza została powołana przez IOM, wraz z Business Center Club, Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Global Compact Network Poland. Ponadto PUIG uczestniczy w grupie roboczej Urzędu Miasta Łódź w sprawie wypracowania miejskiej polityki wsparcia cudzoziemców.

Kolejnym krokiem w celu informowania ukraińskich migrantów w Polsce o instytucjach, świadczących pomoc w przypadku nieprzestrzegania prawa pracy, jest przygotowanie i dystrybuowanie ulotki informacyjnej w języku ukraińskim z ważnymi numerami telefonów – infolinia PIP, Straż Graniczna, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej itd.

Te i inne działania podjęte przez naszą Izbę w ramach kampanii „Partnerstwo i Zatrudnienie” są opisane na stronie Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej oraz stronie facebookowej kampanii, a także na bieżąco dystrybuowane do partnerskich organizacji kampanii.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd: Na świadczenie wspierające 9 575 000 minut. 380 000 wniosków osób niepełnosprawnych. To jedna z przyczyn opóźnień

Zaskakujące informacje w odpowiedzi pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasza Krasonia dla Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO pytał o przyczyny opóźnień w przyznawaniu świadczenia wspierającego. W odpowiedzi rząd wskazał dużą liczbę wniosków (przyczyna nr 1). To jest oczywiste. Zaskoczeniem jest przyczyna nr 2, czyli teza, że załamanie się systemu przyznawania świadczenia wspierającego, to wina składania przez osoby niepełnosprawne wniosków o świadczenie …… w formie papierowej. I równie zdumiewająca przyczyna nr 3 - zasypanie komisji lekarskich wadliwymi wnioskami, których ludzie po prostu nie umieli wypełniać. Aż 30-90% wniosków (w zależności od komisji) miało wady formalne albo zostało złożone przez osoby nieuprawnione. I to pomimo kampanii informacyjnej.

Wsparcie dla pracodawców zatrudniających żołnierzy. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Senat przyjął ustawę, która wprowadza preferencje podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT i aktywnej rezerwy. Ustawa wprowadza także świadczenie początkowe dla żołnierzy WOT z budżetu państwa zamiast dotychczasowej odprawy wypłacanej przez przedsiębiorców.

Dodatek dopełniający 2520 zł czeka na podpis prezydenta. Dodatek będzie waloryzowany. Senat nie wniósł poprawek. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Dodatek dopełniający 2520 zł czeka na podpis prezydenta. Dodatek będzie waloryzowany. Senat nie wniósł poprawek. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Komu będzie przysługiwać dodatek dopełniający do renty socjalnej? Co zawiera wniosek?

8 dni urlopu na żądanie i 20 dni dodatkowego zwolnienia od pracy. Te przepisy zostały uchwalone błyskawicznie i już obowiązują. Jak z nich skorzystać?

8 dni urlopu na żądanie i 20 dni dodatkowego zwolnienia od pracy. Te przepisy zostały uchwalone błyskawicznie i już obowiązują. Jak z nich skorzystać? Pracownik musi złożyć wniosek, a pracodawca musi się zgodzić, ale nie zawsze.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025 - projekt zmian, który rozczarowuje. MZ tłumaczy to kiepską sytuacją budżetu państwa i NFZ

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy, który ma na celu modyfikację przepisów dotyczących składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Projekt zakłada wyłączenie przychodów ze sprzedaży środków trwałych z podstawy wymiaru składki, co ma odciążyć przedsiębiorców, którzy obecnie muszą płacić składkę zdrowotną od takich transakcji. Zmiany mają wejść w życie w 2025 roku.

1000 zł świadczenia rodzicielskiego od 1 listopada 2024 r. 15 sierpnia weszło w życie rozporządzenie w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się

1000 zł świadczenia rodzicielskiego od 1 listopada 2024 r. 15 sierpnia weszło w życie rozporządzenie w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna.

Wirus Marburg - jakie są objawy, gdzie występuje?

Wirus Marburg przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową. Początek jest zazwyczaj nagły, z niespecyficznymi objawami grypopodobnymi, takimi jak wysoka gorączka, silny ból głowy, dreszcze i złe samopoczucie. Ostatnio stwierdzono kilka podejrzeń zachorowań w krajach UE.

Rodzice już nie zrobią zdjęcia w szkole. Dzień Nauczyciela jednak z prezentami, ale za to bez zdjęć? MEN nie zdążył z kontrolami, a MS wydał jasne wytyczne.

Rodzicu, już nie zrobisz zdjęcia na szkolnej uroczystości. Dzień Nauczyciela jednak z prezentami, ale za to bez zdjęć? Kto dopilnuje przestrzegania tych zasad wynikających z ministerialnych wytycznych?

REKLAMA

Czy dodatek dopełniający jest zgodny z Konstytucją? Nowelizacja ustawy o rencie socjalnej budzi wątpliwości

We wrześniu Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw, która umożliwi ubieganie się o dodatek dopełniający i przekazał ją do Senatu. Podczas prac legislacyjnych w Senacie powstały wątpliwości co do zgodności ustawy z Konstytucją.

Policjanci czują się pokrzywdzeni przez rząd. Chcą 15 proc. podwyżki, a także 1500 zł dla pracowników policji bez względu na formę zatrudnienia

Policjanci i pracownicy policji czują się pokrzywdzeni i zlekceważeni postawą rządu. Związkowców nie zadowala zaproponowana przez rząd 5 proc. podwyżka uposażeń. Postulują 15 proc. podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników policji oraz podwyżki w wysokości 1500 zł dla pracowników policji niezależnie od formy zatrudnienia.

REKLAMA