REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kampania społeczna Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej „Partnerstwo i Zatrudnienie”

Subskrybuj nas na Youtube
Kampania Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Partnerstwo i Zatrudnienie.
Kampania Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Partnerstwo i Zatrudnienie.

REKLAMA

REKLAMA

„Partnerstwo i Zatrudnienie” to kampania społeczna organizowana przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą, skierowana przede wszystkim do pracowników z Ukrainy, pracodawców oraz agencji pośrednictwa pracy w Polsce i w Ukrainie. Portal infor.pl objął patronat medialny nad kampanią.

Misja i cele kampanii:

  • Zwalczanie patologii na rynku rekrutacji i zatrudniania obywateli Ukrainy zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie.

  • Wsparcie w procesie adaptacji pracowników z Ukrainy w Polsce oraz po powrocie do kraju.

  • Rozwój dwustronnej współpracy w zakresie międzynarodowego zatrudnienia, podnoszenia kwalifikacji pracowników i organizacji praktyk zawodowych dla studentów oraz prowadzenia badań naukowych.

  • Projektowanie korzystnych rozwiązań prawnych w zakresie migracji zarobkowej, wymiana doświadczeń i budowanie pozytywnych relacji na linii polsko-ukraińskiej współpracy.

  • Zaangażowanie w realizacje krajowych programów przeciwdziałania handlowi ludźmi w Polsce i Ukrainie.

Kampania Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Partnerstwo i Zatrudnienie

Obszary działań:

Otoczenie formalno-prawne

Projektowanie korzystnych rozwiązań prawnych, dotyczących zatrudniania obywateli Ukrainy w Polsce. Opracowanie propozycji zmian w ustawodawstwie, dotyczącym migracji zarobkowej. Przygotowanie zaleceń i rozwiązań, mających stworzyć odpowiednie warunki, zachęcające ukraińskich migrantów do powrotu do kraju. 

REKLAMA

Polecamy: Wideoszkolenie: Kontrole UODO. Czego dotyczą i czy rzeczywiście są takie straszne?

Inicjowanie debaty

Inicjowanie dyskusji w przestrzeni medialnej o wyzwaniach i możliwościach migracji zarobkowej oraz o obecnej sytuacji na polskim i ukraińskim rynku pracy. Uwypuklenie korzyści migracji dla lokalnych społeczności oraz korzyści makroekonomicznych dla Polski i Ukrainy. Zwalczanie stereotypów, utrudniających integrację Ukraińców z polskim rynkiem pracy.             

Promocja „dobrych praktyk” w zatrudnieniu

Propagowanie dobrych praktyk i wypracowanie wspólnych, wysokich standardów zarówno w rekrutacji jak i zatrudnieniu obywateli Ukrainy w Polsce. Podjęcie działań na rzecz poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwdziałanie dyskryminacji ukraińskich pracowników w Polsce, promowanie pozytywnych przykładów powrotu migrantów na ukraiński rynek pracy. Zapobieganie handlowi ludźmi poprzez podnoszenie świadomości prawnej migrantów zarobkowych z Ukrainy.

Doradztwo prawne i zawodowe

Poradnictwo w zakresie prawa pracy, rekrutacji i zatrudniania Ukraińców w Polsce. Udzielanie konsultacji dla ukraińskich pracowników w przypadku łamania praw pracowniczych, identyfikacja ofiar handlu ludźmi wśród zgłaszających się osób oraz udzielenie im pomocy. Porady dla migrantów  zamierzających wrócić na ukraiński rynek pracy. Wsparcie w obszarze planowania dalszego rozwoju zawodowego, założenia i prowadzenia działalności gospodarczej, tworzenia nowych miejsc pracy w Ukrainie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomoc w zatrudnieniu

Współpraca pracodawców, agencji pośrednictwa pracy i innych instytucji w celu określenia profili kandydatów do pracy potrzebnych na ukraińskim i polskim rynku pracy. Koordynacja rekrutacji we współpracy ze szkołami zawodowymi oraz uczelniami wyższymi. Stworzenie platformy, umożliwiającej kontakt polskich i ukraińskich pracodawców z potencjalnymi kandydatami do pracy wśród Ukraińców, mieszkającymi w Ukrainie i za granicą.

Kształcenie zawodowe

Działania skierowane na rozwój kompetencji pracowników w zależności od wymagań i potrzeb polskich oraz ukraińskich pracodawców. Przygotowanie propozycji zmian w programach nauczania dla szkół zawodowych oraz dla uczelni wyższych, odpowiednich do aktualnych potrzeb na rynku pracy. Organizacja praktyk zawodowych dla ukraińskich studentów z polskich i ukraińskich uczelni.             

Działania integracyjne

Wypracowanie odpowiednich rozwiązań pomocnych w aklimatyzacji Ukraińców w Polsce oraz po powrocie do kraju. Wsparcie w powrocie do kraju pochodzenia obywateli Ukrainy, którzy padli ofiarą handlu ludźmi. Upowszechnienie znajomości języka polskiego wśród ukraińskich pracowników poprzez m.in. tworzenie słowników i aplikacji językowych. Opracowanie informatorów oraz innych narzędzi pomocnych w codziennym życiu obywateli Ukrainy w Polsce. Działania na rzecz utrzymania więzi z krajem ojczystym.

Wsparcie badań naukowych

Inspirowanie i wsparcie badań naukowych w Polsce i Ukrainie, dotyczących zjawiska migracji zarobkowej obywateli Ukrainy. Analiza i ocena wyzwań oraz możliwości migracji zarobkowej. Przeprowadzenie badań, dotyczących dobrostanu, legalności zatrudnienia, warunków bytowych i dyskryminacji pracowników z Ukrainy przebywających w Polsce.

„Partnerstwo i Zatrudnienie”: działania

REKLAMA

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w ramach kampanii społecznej „Partnerstwo i Zatrudnienie” aktywnie włącza się do dyskusji wokół migracji zarobkowej z Ukrainy, bierze udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu badań, wspiera polskich pracodawców oraz ukraińskich pracowników w procesie legalizacji pobytu i pracy, podejmuje działania edukacyjne i konsultacyjne.

W dniu 10 kwietnia w ramach Baltic Business Forum odbyło się wydarzenie, podsumowujące pierwszy rok istnienia kampanii – panel dyskusyjny pt. „Obywatel Ukrainy jako pracownik w Polsce. Wnioski z kampanii społecznej Partnerstwo i Zatrudnienie”, podczas którego został zaprezentowany raport PUIG oraz FPS „PROFIL SPOŁECZNY MIGRANTA ZAROBKOWEGO Z UKRAINY”. W panelu wzięli udział przedstawiciele rządów Ukrainy i Polski, samorządów, pracodawców, agencji pośrednictwa pracy, a także organizacji pozarządowych, reprezentujących interesy cudzoziemców w Polsce. Panel dyskusyjny oraz nasz raport wywołał duży oddźwięk w mediach, m.in. w Forbes, PolandIn, Rzeczpospolita, wGospodarce, Money.pl itd.

W celu eliminacji patologii na rynku rekrutacji i zatrudnienia obywateli Ukrainy w Polsce Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w ramach kampanii społecznej „Partnerstwo i Zatrudnienie” podjęła współpracę z Państwową Inspekcją Pracy. Ponadto uruchomiliśmy infolinię +48 575 512 152 oraz email info@partnerstwo.info z bezpłatnymi konsultacjami dla migrantów z zakresu legalizacji pobytu i pracy, praw pracowniczych, obowiązujących w Polsce regulacji dot. zatrudnienia cudzoziemców. Udzielamy wsparcia również polskim pracodawcom w procesie legalizacji pobytu i pracy pracowników spoza UE – przy PUIG działa Koordynator ds. legalizacji pobytu i pracy.

Jesteśmy organizatorem, współorganizatorem i uczestnikiem licznych szkoleń, warsztatów, paneli dyskusyjnych i konferencji, m.in.:

  • organizacja konferencji „Miasto – wielokulturowa przestrzeń integracji” wspólnie z Urzędem M. St. Warszawy w partnerstwie z Urzędem Pracy M. St. Warszawy oraz Foreign Personnel Service, 14.06.2019

  • organizacja śniadania prasowego na temat otwarcia rynku pracy w Niemczech w 2020 r., 10.06.2019

  • prowadzenie punktu informacyjnego dla pracodawców i pracowników spoza UE w ramach Ogólnopolskich Targów Pracy w Kielcach – nieodpłatne konsultacje z zakresu legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców, Kielce, 16.04.2019

  • organizacja dyskusji „Obywatel Ukrainy jako pracownik w Polsce. Wnioski z kampanii społecznej Partnerstwo i Zatrudnienie” w ramach Baltic Business Forum, Świnoujście, 10.04.2019

  • organizacja warsztatu dot. zatrudnienia cudzoziemców, wspólnie ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej, Warszawa, 27.03.2019

  • prezentacja kampanii „Partnerstwo i Zatrudnienie” podczas VI Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy, Kraków, 14-15.03.2019

  • organizacja Międzynarodowego okrągłego stołu „Quo vadis, Ukraińcu?”, Ostrog, 5.03.2019

  • organizacja panelu „Dostęp cudzoziemców do rynku pracy – czynnik rozwoju gospodarczego czy forma dumpingu” oraz prezentacja kampanii „Partnerstwo i Zatrudnienie” w ramach XII Forum Europa-Ukraina, Rzeszów, 24-25.01.2019

  • organizacja konferencji prasowej „Kampania społeczna „Partnerstwo i Zatrudnienie”: zaprezentowanie dotychczasowych działań i kierunków dalszego rozwoju w kontekście zmian oraz regulacji, warunkujących udział cudzoziemców w polskim rynku pracy”, Warszawa, 21.11.2018

  • współprowadzenie warsztatów pt. „Uchodźcy i migranci – fakty i mity” organizowanych przez Fundację Refugee.pl oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce (16 szkół w całej Polsce, ok. 600 uczniów, czerwiec-grudzień 2018)

  • organizacja konferencji „Ukraińcy na polskim rynku pracy – doświadczenia, wyzwania i perspektywy”, Kijów, 12.09.2018

REKLAMA

Jesteśmy inicjatorem projektu badawczego „Profil społeczny migranta zarobkowego z Ukrainy”, partnerem badań ankietowych „Poczucie bezpieczeństwa wśród cudzoziemców w Polsce” oraz „Wyzwania związane z zatrudnianiem migrantów - perspektywa pracodawcy” organizowanych przez IOM – Międzynarodową Organizację ds. Migracji.

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza jest stałym członkiem grupy roboczej dla sektora biznesu w ramach Krajowej Platformy Współpracy na rzecz Integracji ds. wspólnego wypracowania rozwiązań w środowisku międzysektorowym. Grupa robocza została powołana przez IOM, wraz z Business Center Club, Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Global Compact Network Poland. Ponadto PUIG uczestniczy w grupie roboczej Urzędu Miasta Łódź w sprawie wypracowania miejskiej polityki wsparcia cudzoziemców.

Kolejnym krokiem w celu informowania ukraińskich migrantów w Polsce o instytucjach, świadczących pomoc w przypadku nieprzestrzegania prawa pracy, jest przygotowanie i dystrybuowanie ulotki informacyjnej w języku ukraińskim z ważnymi numerami telefonów – infolinia PIP, Straż Graniczna, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej itd.

Te i inne działania podjęte przez naszą Izbę w ramach kampanii „Partnerstwo i Zatrudnienie” są opisane na stronie Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej oraz stronie facebookowej kampanii, a także na bieżąco dystrybuowane do partnerskich organizacji kampanii.

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja emerytur i rent 2026: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów już gotowy [RD216]

Rząd przygotował projekt rozporządzenia ws. waloryzacji emerytur i rent w 2026 roku [RD216]. Zgodnie z propozycją, świadczenia wzrosną jedynie o ustawowe minimum – 20% realnego wzrostu płac. Brak porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego sprawił, że decyzję podjęła sama Rada Ministrów.

UE szykuje nowy wspólny dług i nowe podatki. Anna Bryłka alarmuje: to finansowa pułapka dla Polski i krok w stronę federalizacji Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce wprowadzić nowe źródła dochodów budżetowych i zaciągnąć kolejny wspólny dług. posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Bryłka przestrzega: to zagrożenie dla suwerenności i budżetu Polski.

Który prezydent ułaskawił najwięcej osób?

Ile ułaskawień w ciągu swoich dwóch kadencji wydał Andrzej Duda? Który prezydent ułaskawił najwięcej osób? Ile było odmów ułaskawienia? Dane z kancelarii prezydenta.

Równa płaca dla kobiet i mężczyzn – nowe obowiązki, nowe możliwości dla controllingu

Nadchodzące zmiany prawne, wynikające z unijnej Dyrektywy o jawności wynagrodzeń (2023/970), wymuszają na firmach nie tylko zwiększenie przejrzystości w polityce płacowej, ale również wprowadzenie zupełnie nowych standardów raportowania i analizy danych personalnych. Eksperci firmy Controlling Systems wskazują, że to zadanie wymaga ścisłej współpracy działów HR, IT oraz controllingu, który coraz częściej wychodzi poza swoją tradycyjną rolę finansową i staje się strategicznym partnerem w zarządzaniu kapitałem ludzkim.

REKLAMA

Czy UE zakaże faktycznie używania kominków na drewno? Eksperci ostrzegają przed skutkami zmian w Ekoprojekcie

W Brukseli odbyło się 25 czerwca 2025 r. forum konsultacyjne Komisji Europejskiej poświęcone rewizji tzw. rozporządzenia ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (MOP), czyli m.in. kominków, pieców i wkładów opalanych drewnem. Nowe propozycje zmian wzbudzają poważne kontrowersje i obawy wśród producentów, przedstawicieli organizacji branżowych oraz ekspertów, a przede wszystkim wśród użytkowników takich urządzeń. W opinii wielu uczestników spotkania, w tym reprezentantów polskiej branży, propozycje Komisji mogą w praktyce doprowadzić do likwidacji legalnego rynku urządzeń grzewczych na drewno w całej Unii Europejskiej.

Podwyżka minimalnej stawki godzinowej o zaledwie 90 groszy w 2026 roku wywołała burzę. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu

Zaledwie 90 groszy więcej za godzinę pracy – tyle wynosi rządowa propozycja podwyżki stawki minimalnej na 2026 rok. „To wstyd, nie podwyżka” – grzmią związkowcy i ostrzegają: taka decyzja to cios w usługi publiczne i dalsze spłaszczanie płac. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu.

Koniec z przerwą na papierosa (i e-papierosa) w miejscu pracy (nawet na takiego, który nie zawiera w swoim składzie nikotyny). Nowe przepisy, eliminujące nadużywaną przez pracowników lukę prawną, już obowiązują

W dniu 5 lipca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniły definicję papierosów elektronicznych (potocznie zwanych e-papierosami), obejmując nią również wyroby niezawierające w swoim składzie nikotyny. Tym samym – niemożliwym stało się „obchodzenie” przez pracowników zakazu palenia w pomieszczeniach zakładu pracy, zasłaniając się tym, że używane jest urządzenie z płynem beznikotynowym, czego – w praktyce – pracodawca nie mógł w żaden sposób zweryfikować.

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Nowy rodzaj oszustwa

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Na rynku pojawił się nowy rodzaj oszustwa. Polega ono na tym, że przestępcy oferują pomoc w próbie wyłudzenia środków od banku z tytułu rzekomych luk w jego systemach. W rzeczywistości żadnych luk nie ma, a osoba składająca wniosek reklamacyjny, oparty na nieistniejących podstawach, może zostać pociągnięta nawet do odpowiedzialności karnej.

REKLAMA

Koszty budowy domu jednorodzinnego 2025-2026. Jak zmieniają się ceny działek, materiałów budowlanych? Na czym można zaoszczędzić?

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

Ile zarabiają lekarze w publicznej służbie zdrowia? Od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi

Lekarz w publicznym systemie ochrony zdrowia może liczyć na zarobki od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi. Najmniej zarabiają lekarze na początku drogi zawodowej. Kontrowersje budzą niektóre kontrakty lekarzy specjalistów.

REKLAMA