Zabezpieczenie roszczeń na nieruchomościach mieszkalnych ma być nieważne
14 maja 2020
Tarcza 3.0 ma wprowadzić mechanizm zabezpieczający przez utratą mieszkań i domów przez ich właścicieli. Nieważne będą postanowienia umów, w których właściciel zobowiąże się do przeniesienia własności tych nieruchomości w celu zabezpieczenia roszczeń (np. z tytułu pożyczki, czy kredytu) m.in. gdy wartość zabezpieczanych roszczeń będzie niższa niż wartość nieruchomości, gdy zawarcie umowy nie będzie poprzedzone dokonaniem wyceny przez biegłego lub wartość zabezpieczanych roszczeń nie będzie określona.
Wybory samorządowe 2018: kiedy głos jest nieważny?
08 paź 2018
Tegoroczne wybory samorządowe są wyjątkowe bowiem organizowane są na zasadach przewidzianych w znowelizowanym Kodeksie wyborczym. Jedną z istotniejszych zmian jest zmiana definicji znaku ,,X'' oraz przesłanek nieważności głosu. Sprawdź, kiedy twój głos będzie nieważny.
Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego z powodu zaburzeń psychoseksualnych
23 sie 2018
Zaburzenia psychoseksualne stanowić mogą istotny czynnik uniemożliwiający tworzenie wspólnoty małżeńskiej. Mają one różne źródło pochodzenia. W czasie starań o uznanie małżeństwa za nieważnie zawarte konieczne jest pokazanie przyczyny dewiacji. W kościelnych procesach małżeńskich (potocznie i mylnie nazywanymi rozwodami kościelnymi) kanoniści często zatem odnoszą się do genezy zaburzeń psychoseksualnych, które wskazuje współczesna psychologia.
Nieważny ślub kościelny - prostsze procedury
28 cze 2016
Procedura uznania ślubu kościelnego za nieważny uległa uproszczeniu. Adwokat kościelny Marcin Krzemiński podkreśla jednak, iż zmiany te wiążą się z większą ilością spraw w sądach, co z kolei przyczynia się do wydłużenia procesu.
Unieważnienie testamentu notarialnego
05 sie 2013
Testament notarialny jest jedną z najbezpieczniejszych form testamentów zwykłych, który jest traktowany jako dokument urzędowy i musi spełniać określone wymagania ustawowe. W jaki sposób można zatem unieważnić testament notarialny?
Niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich - przykłady
26 lut 2013
Najczęściej spotykanym tytułem prawnym, na podstawie którego przebiegają kościelne procesy o stwierdzenie nieważności małżeństwa, jest tytuł niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich (kan. 1095 nr 3 KPK). Pod analizowaną wadę woli podpadają różnego rodzaju zaburzenia.
Zaburzenia odżywiania przyczyną nieważności małżeństwa kościelnego
26 lut 2013
Na przykładzie tej wady konsensu małżeńskiego widać w pewien sposób rozwój prawa. W przeszłości bowiem jakieś zaburzenie nieznane nauce było pomijane przez prawo jako niekwalifikujące daną sprawę do wyroku pozytywnego. Z biegiem jednak czasu i wraz z rozwojem nauk zmieniało się też orzecznictwo. Myślę, iż takim jednym z bardziej wyrazistych przykładów może być kwestia zaburzenia odżywiania.
Rozwiązanie ważnie zawartego małżeństwa
27 sty 2013
Nie zawsze jest akurat tak, iż w kościelnym prawie małżeńskim mamy do czynienia wyłącznie z sytuacją, kiedy następuje orzeczenie (stwierdzenie) nieważności zawartego związku z uwagi na prosty fakt, iż od początku było ono nieważne. Czasami jest zupełnie inaczej – małżeństwo zostaje ważnie zawarte, a jednak stronom przysługuje prawo po odpowiedniej procedurze ponownego jego zawarcia.
Wyzysk w prawie cywilnym i jego skutki
17 wrz 2012
W przypadku, gdy umowa została zawarta dla wyzysku drugiej strony, nie jest ona bezwzględnie nieważna. Strona pokrzywdzona może żądać jej zmiany.
Przymus i bojaźń szacunkowa jako podstawy nieważności małżeństwa
27 mar 2012
Zgodnie z prawem kanonicznym „nieważnie jest małżeństwo zawarte pod przymusem lub pod wpływem bojaźni z zewnątrz, choćby nieumyślnie wywołanej, od której ktoś ażeby się uwolnić, zmuszony jest wybrać małżeństwo”.
Nieważność umowy a prekluzja dowodowa
12 mar 2012
Co do zasady sąd będzie brał z urzędu pod uwagę nieważność zawartej przez strony umowy. Kwalifikacja prawna będzie jednak dokonana na podstawie okoliczności faktycznych udowodnionych przez strony. To oznacza, że istotne znaczenie może mieć prekluzja dowodowa.
Pozorność czyli wada oświadczenia woli
06 mar 2012
Prawo cywilne traktuje złożenie oświadczenia dla pozoru, jako jedną z tzw. wad oświadczenia woli. Jednym ze skutków pozorności może być nieważność całej czynności.
Stwierdzenie nieważności decyzji podatkowej
28 lut 2012
Przedmiotem stwierdzenia nieważności może być wyłącznie decyzja ostateczna oraz ostateczne postanowienie, wobec którego przysługuje zażalenie. Kiedy organ podatkowy stwierdzi nieważność decyzji?
Zawarcie umowy przez dziecko
16 sie 2011
Niepełnoletni nie mogą zawierać każdej umowy. Kiedy dziecko może zawrzeć umowę? Jakie są tego skutki? Czy umowa zawarta przez 10-latka jest ważna? Co zrobić w takiej sytuacji?
„Rozwód kościelny”: Jak nie przegrać z obrońcą węzła małżeńskiego?
18 kwi 2011
Obrońca węzła małżeńskiego w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa zajmuje się obroną małżeństwa, ma za zadanie przyczynić się do ochrony sakramentalności i nierozerwalności małżeństwa, a także w konkretnym przypadku nie pozwala na zbyt powierzchowną ocenę przedstawionych przez strony dowodów i na zbyt pochopne orzeczenie nieważności małżeństwa.
Czym jest uważnienie małżeństwa?
18 kwi 2011
W niniejszym artykule pragnę przedstawić bardzo ciekawą „instytucję”, prawa kanonicznego jako uważnienie małżeństwa. Czynność uważnienia małżeństwa, powoduje że małżeństwo, które w świetle prawa kanonicznego jest nieważne, staje się prawomocne. Prawo kanoniczne przewiduje dwa sposoby uważnienia małżeństwa; uważnienie zwykłe bądź uzdrowienie w związku.
Jakie są przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji?
01 kwi 2011
Czasem zdarza się, że decyzja administracyjna dotknięta jest wadą. Wadą tak istotną, że stwierdza się jej nieważność. Jakie są przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji?
Nie jestem ojcem dziecka - podstęp a "rozwód kościelny"
24 sty 2011
"Wziąłem ślub z moją dziewczyną, bo była w ciąży. Po ślubie dowiedziałem się, że ojcem dziecka jest inny mężczyzna. Czy z tego powodu mogę domagać się stwierdzenia nieważności mojego małżeństwa?"
Przeniesienie praw autorskich na uczelnię
05 sty 2011
Piszę pracę magisterską, zawierającą program komputerowy, który może mieć dużą wartość majątkową. Zgodnie z regulaminem uczelni nie dostanę jednak dyplomu, jeżeli nie przeniosę na uczelnię majątkowych praw autorskich. Czy to zgodne z prawem?
Niemoc płciowa przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego
19 paź 2010
Umowa małżeńska „matrimonium contractum”, może zostać zawarta nieważnie z powodu jakiejś przeszkody zrywającej, od której nie uzyskano dyspensy. Dyspensy jednak nie można uzyskać od wszystkich przeszkód, dlatego też małżeństwo zostanie zawarte nieważnie.
Co to jest forma pisemna z datą pewną?
13 paź 2010
Przepisy Kodeksu cywilnego do pewnych czynności prawnych wymagają formy pisemnej z datą pewną. Co jednak oznacza to w praktyce?
Kiedy występuje brak świadomości lub swobody przy zawieraniu umowy kredytowej
29 cze 2010
Wyłączenie świadomości lub swobody wyrażenia woli powoduje nieważność czynności. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.
Czy niedochowanie formy pisemnej zawsze powoduje nieważność
29 mar 2010
Zastrzeżenie formy pisemnej pod rygorem nieważności należy do wyjątkowych sytuacji. Skutki niedochowania formy pisemnej mogą być trojakie.
Nieważność czynności prawnej
29 mar 2010
Nie zawsze nieważność czynności prawnej oznacza, że dana czynność nie wywołuje skutków prawnych. Prawo cywilne wyróżnia nieważność względną oraz bezwzględną.
Jakie są skutki niedochowania formy pisemnej
24 mar 2010
Brak formy pisemnej czynności może powodować nieważność. Częściej efektem zaniedbania jest jednak ograniczenie możliwości przeprowadzenia określonych dowodów.
Faks nie zastępuje formy pisemnej
18 mar 2010
Dla zachowania formy pisemnej nie jest wystarczające przesłanie podpisanego oświadczenia za pomocą faksu. Minimalnym wymogiem jest własnoręczny podpis.
Kiedy może nastąpić stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej?
10 wrz 2009
Nie każda decyzja organu administracji jest słuszna. Poza przysługującym stronie prawem do zaskarżania decyzji, organ może sam z urzędu stwierdzić nieważność decyzji administracyjnej.
Pełnomocnictwo
29 gru 2008
W związku z zamiarem kupna samochodu osobowego, udzieliłem pełnomocnictwa znajomemu, który zaoferował , iż sprowadzi mi wybrany przeze mnie samochód z Niemiec po atrakcyjnej cenie. Po powrocie do kraju kolega oświadczył, iż wbrew naszym wcześniejszym ustaleniom kupił samochód innej marki. Nie jestem zadowolony z wyboru samochodu, co w takiej sytuacji mogę zrobić?
Wady oświadczenia woli
03 lis 2008
Umowy obciążone wadami oświadczenia woli są albo nieważne albo można je unieważnić. Wszystko zależy od rodzaju wady.
Kiedy można wnieść powództwo o ustalenie nieistnienia małżeństwa
09 sie 2008
Jeżeli przy zawieraniu małżeństwa nie wystąpiły wszystkie opisane przez prawo przesłanki konieczne, wtedy takie małżeństwo jest nieważne. Aby to stwierdzić należy wnieść pozew o ustalenie nieistnienia małżeństwa.
Nieważność testamentu
24 cze 2008
Co do zasady każdy może sporządzić testament. W praktyce są jednak sytuacje w której jest to niemożliwe. Również niezachowanie formy, lub inne okoliczności faktyczne, mogą spowodować jego nieważność.