reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy rodzinne > Kiedy można wnieść powództwo o ustalenie nieistnienia małżeństwa

Kiedy można wnieść powództwo o ustalenie nieistnienia małżeństwa

Jeżeli przy zawieraniu małżeństwa nie wystąpiły wszystkie opisane przez prawo przesłanki konieczne, wtedy takie małżeństwo jest nieważne. Aby to stwierdzić należy wnieść pozew o ustalenie nieistnienia małżeństwa.

Wyrok orzekający o nieistnieniu małżeństwa ma charakter deklaratoryjny. Znaczy to tyle, że nie tworzy on nowej sytuacji prawnej a jedynie stwierdza pewien fakt. Swierdza on, że nie powstało powinowactwo, między małżonkami nie ma obowiązku alimentacyjnego a wspólność majątkowa między nimi nigdy nie istniała.

Właściwość sądu

W sprawie o ustalenie nieistnienia małżeństwa właściwy jest sąd okręgowy. Musi być to sąd, w którego okręgu małżonkowie ostatnio wspólnie mieszkali. Na terenie tego okręgu musi mieszkać jednak przynajmniej jeden z małżonków. Kiedy nie można w ten sposób ustalić właściwości sądu, właściwym jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego, a gdy i takiego nie można podać sąd miejsca zamieszkania powoda.

Wpis

W sprawie o ustalenie nieistnienia małżeństwa opłata od pozwu wynosi 200 zł. Jest to opłata stała. Można ją wnieść na konto bankowe sądu lub uiścić w znakach opłaty sądowej.

Strony

Powództwo o ustalenie może wytoczyć każda osoba, która ma w tym interes prawny. Nie muszą być to tylko małżonkowie. Może to też być ich dziecko albo spadkobierca jednego z nich.

Takie powództwo może wytoczyć również prokurator

Żądanie pozwu

W żądaniu pozwu trzeba zawrzeć następującą formułę: wnoszę o ustalenie czy zawarte w dniu ……………… przed ……………………. małżeństwo………… i ……………… istnieje.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu trzeba opisać całość sprawy, okoliczności towarzyszące zawarciu małżeństwa oraz dowody na poparcie stawianych tez.

Podpisy

Pozew musi być podpisany, opatrzony datą i miejscem sporządzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama