reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Jakie są przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji?

Jakie są przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji?

Czasem zdarza się, że decyzja administracyjna dotknięta jest wadą. Wadą tak istotną, że stwierdza się jej nieważność. Jakie są przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji?

Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje następujące podstawy stwierdzenia nieważności decyzji:

1. wydana została z naruszeniem przepisów o właściwości (czyli została wydana przez nieodpowiedni organ – np. ze względu na miejsce bądź brak kompetencji do wydawania decyzji danego rodzaju);

2. wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa;

3. dotyczy sprawy poprzednio już rozstrzygniętej (inną decyzją ostateczną);

Zobacz również: Postępowanie administracyjne

4. została skierowana do osoby niebędącej stroną w sprawie;

5. była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały (niewykonalność musi być obiektywna, a nie subiektywna);

6. w razie jej wykonania wywołałaby czyn zagrożony karą (przestępstwo, wykroczenie, czyn zagrożony karą administracyjną);

7. zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa (gdy przepisy szczególne wskazują, że podjęcie jakiejś czynności będzie wiązało się ze stwierdzeniem nieważności decyzji).

Zobacz również: Jak przywrócić termin w postępowaniu administracyjnym?

Ważne:
Warto pamiętać, że zakresem postępowania o stwierdzenie nieważności objęte są nie tylko (choć przede wszystkim) decyzje administracyjne, ale również postanowienia, na które służy zażalenie oraz zatwierdzające ugodę.

Przez ten termin należy rozumieć takie sytuacje, które powodują, że mimo wystąpienia przesłanki do stwierdzenia nieważności, postępowania w tym celu nie przeprowadza się. Do katalogu przesłanek negatywnych zalicza się:

1. upływ czasu;

2. nieodwracalność skutków prawnych.

Zgodnie z treścią art. 156§2 nie stwierdza się nieważności decyzji, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne. Należy podkreślić, że dotyczy to wyłącznie następujących przesłanek:

1. naruszenia przepisów o właściwości;

2. sprawa już poprzednio rozstrzygnięta inną decyzją ostateczną;

3. skierowanie decyzji do osoby niebędącej stroną w sprawie;

4. zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

W pozostałych przypadkach ani upływ czasu ani nieodwracalność skutków prawnych, nie wyłącza możliwości stwierdzenia nieważności decyzji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakresem postępowania o stwierdzenie nieważności objęte są decyzje administracyjne, ale również postanowienia, na które służy zażalenie oraz zatwierdzające ugodę.
Zakresem postępowania o stwierdzenie nieważności objęte są decyzje administracyjne, ale również postanowienia, na które służy zażalenie oraz zatwierdzające ugodę.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama