REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieważność umowy a prekluzja dowodowa

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Dowody w sądzie, nieważność czynności prawnej, prekluzja dowodowa a postępowanie gospodarcze. fot. Fotolia
Dowody w sądzie, nieważność czynności prawnej, prekluzja dowodowa a postępowanie gospodarcze. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady sąd będzie brał z urzędu pod uwagę nieważność zawartej przez strony umowy. Kwalifikacja prawna będzie jednak dokonana na podstawie okoliczności faktycznych udowodnionych przez strony. To oznacza, że istotne znaczenie może mieć prekluzja dowodowa.

Nieważność czynności prawnej

Przepisy prawa wiążą z wadliwością dokonywanych czynności prawnych rozmaite konsekwencje. Najdalej idącą jest sankcja nieważności bezwzględnej. Zgodnie z art. 58 Kodeksu cywilnego nieważne będą czynności prawne sprzeczne z ustawą albo mające na celu obejście ustawy. Odpowiednie przepisy mogą jednak niekiedy przewidywać inny skutek, w szczególności zastąpienie nieważnych postanowień czynności prawnej odpowiednimi przepisami ustawy. Jak stanowi art. 58 par. 2 Kodeksu cywilnego taki sam skutek będzie miała czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

REKLAMA

Nieważna będzie zatem umowa (jest to bowiem czynność prawna), która zostanie zawarta w formie ustnej, chociaż ustawa pod rygorem nieważności wymaga dla niej formy aktu notarialnego.

REKLAMA

Naruszenie art. 58 Kodeksu cywilnego będzie skutkowało nieważnością czynności od samego początku. Czynność prawna dokonana z naruszeniem art. 58 po prostu nie wywoła zamierzonych skutków prawnych. Taka nieważność nastąpi z mocy samego prawa. Powołać na nią może się każdy, kto ma w tym interes prawny. Przy tym sąd powszechny jest obowiązany do uwzględnienia nieważności z urzędu (por. wyrok Sądu Najwyższego z 3 listopada 2010 r. o sygn. V CSK 142/10).

Nieważność czynności prawnej sprzecznej z ustawą lub zasadami współżycia społecznego będzie brana przez sąd pod uwagę z urzędu. Sąd jest obowiązany uwzględnić fakt nieważności nawet, jeżeli strona nie zgłaszała takiego zarzutu.

Zobacz: Interes prawny przy powództwie o ustalenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieważność w procesie sądowym

Fakt, iż sąd z urzędu rozpatruje nieważność czynności prawnej nie oznacza jednak, że strona może zupełnie pominąć tę kwestie w czasie procesu cywilnego. W cytowanym powyżej orzeczeniu (V CSK 142/10) Sąd Najwyższy wyraźnie bowiem wskazuje, iż ocena nieważności czynności jest dokonywana w oparciu o materiał dowodowy zgodnie z przepisami prawa procesowego. Co do zasady więc sąd będzie orzekał w oparciu o dowody, które przedstawiła strona.


Prekluzja dowodowa

Może mieć to istotne znaczenie w przypadku trybów postępowania, w których istnieć będzie prekluzja dowodowa. Dotyczy to m.in. postępowania związanego z wydaniem nakazu zapłaty, czy postępowania w sprawach gospodarczych.

Prekluzja dowodowa oznacza, że strona postępowania jest obowiązana zgłosić wszelkie dowody, twierdzenia i zarzuty w pierwszym swoim piśmie (pozew, odpowiedź na pozew) pod rygorem utraty prawa ich dalszego powoływania. Późniejsze powołanie innych dowodów jest możliwe tylko w określonych sytuacjach (gdy ich wcześniejsze powołanie nie było możliwe lub konieczne).

Zobacz: Co to jest prekluzja dowodowa?

REKLAMA

Sama prekluzja dowodowa nie odnosi się co prawda do możliwości podnoszenia zarzutu nieważności czynności prawnej a to właśnie z uwagi na obowiązek jego rozpatrzenia przez sąd z urzędu. Istotne w tym miejscu może być jednak to, że kwestia wadliwości czynności powodująca nieważność będzie rozpatrywana na podstawie materiału dowodowego, który został w sprawie ujawniony. Brak zgłoszenia odpowiednich wniosków dowodowych na określone okoliczności, które mogłyby prowadzić do stwierdzenia nieważności, w obliczu prekluzji dowodowej mogą stronie uniemożliwić osiągnięcie takiego skutku.

W ramach postępowania gospodarczego obowiązuje prekluzja dowodowa. Powód w pozwie nie wskazał okoliczności oraz dowodów na ich poparcie, które przemawiałyby za tym, iż umowa z pozwanym została zawarta z naruszeniem zasad współżycia społecznego. Wobec zaistnienia prekluzji dowodowej nie będzie mógł ich dalej powołać, a sąd z uwagi na brak odpowiedniego materiału dowodowego nie stwierdzi nieważności czynności. Wynika to faktu, iż zgodność czynności z zasadami współżycia społecznego zależy (udowodnionych) okoliczności danego stanu faktycznego – tak Sąd Najwyższy w wyroku z 9 października 2009 r. o sygn. IV CSK 157/09.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA