REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieważny ślub kościelny - prostsze procedury

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego/ Fot. Fotolia
Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Procedura uznania ślubu kościelnego za nieważny uległa uproszczeniu. Adwokat kościelny Marcin Krzemiński podkreśla jednak, iż zmiany te wiążą się z większą ilością spraw w sądach, co z kolei przyczynia się do wydłużenia procesu.

Papież uprościł procedurę uznawania za nieważne ślubów kościelnych, co spowodowało, że coraz więcej spraw powodowych zaczęło wpływać do sądów. Prowadzi to do wydłużenia procesów. W archidiecezjach, gdzie rocznie trafia kilka tysięcy wniosków, trwa on od dwóch do trzech lat.

REKLAMA

REKLAMA

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa uległ znacznemu skróceniu z uwagi na ogłoszone zmiany w prawie kanonicznym przez papieża Franciszka w grudniu 2015 roku. Podstawowa modyfikacja polega na tym, iż w momencie, gdy zapada wyrok sądu pierwszej instancji, nie ma potrzeby prowadzenia postępowania w sądzie drugiej instancji. Jeśli orzeczenie nie zostanie zaskarżone przez stronę lub obrońcę węzła małżeńskiego, wówczas staje się ono wykonalne i nie ma konieczności jego zatwierdzenia.

– Nowe przepisy prawne z jednej strony uprościły procedurę, natomiast z drugiej spowodowały, że coraz więcej skarg powodowych wpływa do sądów. To z kolei sprawia, że proces, mimo iż teoretycznie może toczyć się kilka miesięcy, w rzeczywistości będzie trwał tak jak dotychczas, czyli od roku do trzech lat, w zależności od diecezji, w której jest on prowadzony, wyjaśnia serwisowi agencyjnemu MondayNews, adwokat kościelny Marcin Krzemiński.

Nadal jednak każdy, kto składa skargę powodową, musi wykazać, że już w dniu ślubu istniała niepodważalna przyczyna nieważności małżeństwa. Przyspieszenie całej procedury sądowej zależy od siły argumentów i przedstawionej przez strony konkretnej dokumentacji dowodowej. Proces taki przebiega szybciej w małych diecezjach. Natomiast w archidiecezjach, gdzie rocznie napływa od kilkuset do kilku tysięcy wniosków, postępowanie trwa zazwyczaj od dwóch do trzech lat.

REKLAMA

– Czas oczekiwania na wyrok końcowy w procedurze uproszczonej w teorii wynosi od dwóch do trzech miesięcy. W praktyce sam obrót korespondencji między uczestnikami postępowania sprawia, że okres ten wynosi sześć miesięcy. Proces uproszczony jest możliwy tylko wtedy, kiedy mamy pewność, że dokumenty, jakimi dysponujemy na etapie składania skargi powodowej, są dostatecznie mocne, by małżeństwo zostało uznane za nieważnie zawarte, dodaje Marcin Krzemiński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najczęściej podawanym powodem nieważności małżeństwa jest niezdolność do tworzenia go, wynikająca z przyczyn natury psychicznej. Składający skargę powodową wykazuje, że w dniu ślubu, osoba, z którą został zawarty związek, była dotknięta chorobą, np. schizofrenią lub innego rodzaju zaburzeniem, uniemożliwiającym jej funkcjonowanie w rodzinie. Uzasadnieniem może być także niemożliwość podjęcia obowiązków związanych z wychowaniem dzieci lub budowaniem trwałej wspólnoty życia.

Źródło: Mondaynews.pl

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA