reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Rozwiązanie ważnie zawartego małżeństwa

Rozwiązanie ważnie zawartego małżeństwa

Nie zawsze jest akurat tak, iż w kościelnym prawie małżeńskim mamy do czynienia wyłącznie z sytuacją, kiedy następuje orzeczenie (stwierdzenie) nieważności zawartego związku z uwagi na prosty fakt, iż od początku było ono nieważne. Czasami jest zupełnie inaczej – małżeństwo zostaje ważnie zawarte, a jednak stronom przysługuje prawo po odpowiedniej procedurze ponownego jego zawarcia.

Pojawia się zatem pytanie, kiedy mamy do czynienia z taką sytuacją.

Małżeństwo niedopełnione

Pierwszy raz mamy do czynienia z nią w sytuacji zawarcia związku, ale jego niedopełnienia (kan. 1142 KPK). Podjęcie pożycia, ukierunkowanie małżeństwa na zrodzenie potomstwa to  obowiązek-prawo, zasadniczy element każdego związku, stąd gdy następuje fakt niedopełnienia, to istnieje możliwość rozwiązania takiego małżeństwa.

Zobacz również: Rozwiązanie małżeństwa niedopełnionego

Gdy przyczynkiem jego jest przeszkoda impotencji powstała jednakże po zawarciu związku, wówczas proces nie może przebiegać z tytułu tejże przeszkody, gdyż ta winna mieć miejsce, uogólniając, już w  okresie przed zawiązaniem węzła małżeńskiego. W pewnym sensie podobnie jest w sytuacji, gdy przyczyną niedopełnienia jest przeszkoda ta istniejąca przed zawiązaniem węzła małżeńskiego (bądź jakaś forma niezdolności natury psychicznej), gdy w trakcie procesu wyjdzie na jaw, iż związek nie został dopełniony z jednej, bądź drugiej przyczyny. Wówczas przebiega on w kierunku jego rozwiązania, a nie dalej z tytułu przeszkody, bądź wady zgody małżeńskiej (kan. 1681 KPK).
Oczywiście Sędziowie winni to rozważyć, gdyż czasami łatwiej jest, jeżeli zachowane zostaje przy okazji prawo, poprowadzić proces dalej na podstawie przeszkody, wady, aniżeli przemianowywać go na przebiegający w kierunku rozwiązania. Takim klarownym przykładem jest sytuacja niedopełnienia związku na skutek przeszkody impotencji, ale gdy nie można udowodnić jej trwania w chwili obecnej, a małżonka nie jest już dziewicą.

Przywilej Pawłowy i Piotrowy

Następnie z rozwiązaniem ważnie zawiązanego węzła małżeńskiego mamy do czynienia w sytuacji możliwości zastosowania Przywileju Pawłowego, bądź Piotrowego. Pokrótce, z pierwszym mamy do czynienia wówczas, gdy na skutek przyjęcia chrztu przez stronę nieochrzczoną druga stanowi dla życia jej wiary bądź dla religijnego życia dziecka (dzieci) niebezpieczeństwo (kan. 1143 KPK). Druga sytuacja zachodzi wówczas, gdy przynajmniej jedna ze stron jest nieochrzczona, i gdy przykładowo przy niedopełnieniu związku po przyjętym sakramencie chrztu świętego, przy braku winy strony proszącej daje się jej również możliwość zawarcia związku z katolikiem, właśnie dla dobra jego wiary, po uprzednim związku ze stroną nieochrzczoną (Normy o przeprowadzeniu procesu dla rozwiązania węzła małżeńskiego in favorem fidei, Kongregacji Doktryny Wiary z 2001 r.). 

Zobacz również: Przywilej Pawłowy, czyli rozwiązanie małżeństwa na korzyść wiary

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama