reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Co to jest forma pisemna z datą pewną?

Co to jest forma pisemna z datą pewną?

Przepisy Kodeksu cywilnego do pewnych czynności prawnych wymagają formy pisemnej z datą pewną. Co jednak oznacza to w praktyce?

Data pewna

Forma pisemna z datą pewną jest formą szczególną czynności prawnej. W określonych sytuacjach ma ona istotne znaczenie, jako że jej istotną jest skuteczność wobec osób trzecich, nieuczestniczących w danej czynności prawnej. Może być zastrzeżona również pod rygorem nieważności.

Zgodnie z art. 81 Kodeksu cywilnego jeżeli ustawa uzależnia ważność albo określone skutki czynności prawnej od urzędowego poświadczenia daty, poświadczenie takie jest skuteczne także względem osób nie uczestniczących w dokonaniu tej czynności.

Zobacz również serwis: Umowy

Urzędowe poświadczenie

Z powyższego wynika, iż data pewna sprowadza się do urzędowego poświadczenia daty. Oprócz tego za wypełnienie wymogów daty pewnej uważa się również stwierdzenie dokonania czynności w jakimkolwiek dokumencie urzędowym. Data pewna bierze się wtedy od daty dokumentu urzędowego.

Umowa sprzedaży samochodu została stwierdzona w dokumentach urzędowych podczas procedury rejestracji samochodu.

Ponadto czynność prawna ma datę pewną także:

  • w razie umieszczenie na obejmującym czynność dokumencie jakiejkolwiek wzmianki przez organ państwowy, organ jednostki samorządu terytorialnego albo przez notariusza – od daty tej wzmianki;
  • w razie śmierci jednej z osób podpisanych na dokumencie datę złożenia przez tę osobę podpisu na dokumencie uważa się za pewną od daty śmierci tej osoby.

Zobacz również: Jakie są skutki niedochowania formy pisemnej?

Skuteczność wobec osób trzecich

Podstawową cechą tej formy czynności prawnych jest jej skuteczność wobec osób trzecich, co wynika z cytowanego wyżej art. 81 Kodeksu cywilnego.

Będzie tak przy umowie sprzedaży z zastrzeżeniem prawa własności. Jak stanowi art. 590 Kodeksu cywilnego takie zastrzeżenie jest skuteczne względem wierzycieli kupującego, jeżeli zostało sporządzone na piśmie z datą pewną.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama