REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pomoc materialna, Zasiłek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przekroczone kryterium dochodowe – czy otrzymam zasiłek

Nie w każdej sytuacji przekroczenie kwoty uprawniającej do otrzymania zasiłku rodzinnego powoduje odmowę przyznania świadczenia. Przy obliczaniu dochodu rodziny bierze się pod uwagę dochód utracony, a w przypadku osób pobierających wcześniej świadczenie również to, czy przekroczona kwota nie przekracza 68 złotych.

Czy mama studenta otrzyma zasiłek rodzinny

Ośrodki pomocy społecznej odmawiają wypłacania zasiłku rodzinnego w momencie, gdy dziecko rozpoczyna naukę na wyższej uczelni. Czy takie działanie jest uzasadnione?

Stypendia dla najlepszych uczniów

Uczniowie uzyskujący bardzo dobre wyniki w nauce mogą ubiegać się o pomoc mającą charakter motywacyjny w formie: stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe, stypendium Prezesa Rady Ministrów, stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Pomoc materialna dla uczniów

Najbiedniejsi uczniowie mogą skorzystać z pomocy materialnej na opłacenie zajęć, książek, niezbędnych przyborów szkolnych ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa lub budżecie właściwej jednostki samorządu terytorialnego. Pomoc materialna ma na celu zmniejszenie różnic w dostępie do edukacji wynikających z trudnej sytuacji finansowej ucznia.

REKLAMA

Kiedy ubezpieczonemu rolnikowi przysługuje zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński jest przyznawany i wypłacany przez placówki terenowe i oddziały regionalne KRUS, na podstawie złożonego wniosku (na druku KRUS-SR 24), wraz ze skróconym aktem urodzenia dziecka albo z zaświadczeniem sądu stwierdzającym wystąpienie do sądu o przysposobienie dziecka.

Wymiar i podstawa zasiłku macierzyńskiego

Większość jednostek jest uprawnionych do wypłaty zasiłków macierzyńskich swoim pracownikom. Poznaj, jakie obowiązki wynikają z tego dla pracodawcy, jak ustalić prawo do tego zasiłku i jego wysokość oraz jakie dokumenty należy składać do ZUS za osoby pobierające ten zasiłek.

Powódź 2010 - formy pomocy finansowej dla osób poszkodowanych w jej wyniku

Powódź, która w maju i czerwcu 2010 roku zatopiła dziesiątki tysięcy gospodarstw rolnych, domów i osiedli z pewnością długo nie pozwoli o sobie zapomnieć ludziom, którzy doświadczyli jej skutków. Pomimo katastrofalnych szkód, które wyrządziła przelewająca się przez wały woda i osuwająca się ziemia, jak też doznanego szoku związanego z utratą poczucia bezpieczeństwa, warto przypomnieć na jaką pomoc finansową od państwa oraz od ubezpieczycieli mogą liczyć powodzianie na podstawie aktualnych uregulowań prawnych.

Pomoc finansowa dla właścicieli budynków

Jeżeli jesteś właścicielem starej kamienicy, w której znajdują się mieszkania na wynajem i która niezbędnie potrzebuje remontu, koniecznie dowiedz się jak uzyskać pomoc na sfinansowanie remontu lub termomodernizacji swojej kamienicy od państwa.

REKLAMA

Kiedy pomoc materialna dla uczniów jest zwolniona od podatku

Świadczenia przyznawane uczniom w formie stypendium szkolnego czy zasiłku szkolnego są zwolnione od podatku. Podobnie jest z pomocą otrzymaną w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”.

Czy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje małżonkowi

Od wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2008 roku pozostaje otwarta kwestia problemów z wypłacaniem świadczeń pielęgnacyjnych. Aktualnie przedmiotem sporu jest zniesienie warunku niepozostawania osoby wymagającej opieki w związku małżeński.

Kto może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom, które rezygnują z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną.

Zasiłek pielęgnacyjny 2010/2011 – jak otrzymać świadczenie

Przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego nie jest uzależnione od osiąganych dochodów. Kwota pomocy to 153 złote miesięcznie. Zasiłek przyznaje się na czas nieokreślony, chyba że na czas określony zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności.

Kto może ubiegać się o zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny wypłacany jest najbiedniejszym rodzinom. Ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Stypendia za osiągnięcia naukowe i sportowe

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty szkoła może udzielać uczniowi stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe. O świadczenia mogą ubiegać się uczniowie czwartej klasy szkoły podstawowej i starsi.

Stypendium szkolne

15 września mija termin na składanie wniosków o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2010/2011. O pieniądze mogą ubiegać się uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej.

Owoce w szkole

W nadchodzącym roku szkolnym najmłodsi uczniowie znów dostaną zdrowe porcje w ramach programu „Owoce w szkole”.

Czym jest wyprawka szkolna

Rodzice mogą starać się o dofinansowanie kosztów zakupu podręczników. Według szacunków rządu z programu „Wyprawka szkolna ” skorzysta w nadchodzącym roku szkolnym ponad 475 tys. uczniów.

Na jakie wydatki przyznawany jest zasiłek celowy

Zasiłek celowy przyznawany jest tym, którzy chcą zaspokoić niezbędną potrzebę bytową, ale nie mają na to środków finansowych. Pieniądze można więc otrzymać na zakup leków czy żywności. Pomocy finansowej nie otrzyma jednak ten, kto chce kupić bilet do kina czy gazetę.

Rodzice muszą zwrócić zasiłek rodzinny, gdy jedno z nich pracuje za granicą

Gdy jedno z rodziców pracuje w Unii Europejskiej, a drugie nie pracuje i pozostaje w Polsce, krajem właściwym do wypłaty świadczenia jest kraj pracy rodzica. Rodzice, którzy mimo takiej sytuacji pobierają świadczenia w Polsce, muszą liczyć się z tym, że będą musieli je zwrócić.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych

Państwo powinno prowadzić politykę zmierzającą do pełnego i produktywnego zatrudnienia oraz podejmować odpowiednie kroki, aby łagodzić skutki bezrobocia. Jedną z form pomocy finansowej dla osób, które straciły pracę jest zasiłek dla bezrobotnych. Zasady jego przyznania zostały uregulowane w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Wzrost zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2010

Z dniem 1 czerwca 2010 r. wzrósł o 3,5% zasiłek dla bezrobotnych. Wyższe świadczenia będą mogli otrzymać bezrobotni, którzy w tym roku rozpoczęli pobieranie zasiłku.

Pomoc tylko w miejscu ostatniego miejsca zameldowania

Gmina może odmówić bezdomnemu wsparcia finansowego, jeżeli jego ostatnim miejscem zameldowania na pobyt stały była inna gmina.

Kryteria przyznawania, wyłączenie prawa oraz wymiar zasiłku opiekuńczego

Nie zawsze w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem czy członkiem rodziny należy się zasiłek z tego tytułu. Sprawdź, jakie warunki powinny być spełnione, aby pracodawca mógł wypłacić zasiłek opiekuńczy.

Kryteria przyznawania, wyłączenie prawa oraz wymiar zasiłku opiekuńczego

Nie zawsze w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem czy członkiem rodziny należy się zasiłek z tego tytułu. Sprawdź, jakie warunki powinny być spełnione, aby pracodawca mógł wypłacić zasiłek opiekuńczy.

VAT z charytatywnych sms-ów trafi do powodzian

Ministerstwo Finansów stanęło na wysokości zadania i zapowiedziało, że środki jakie wpłynęły do budżetu państwa z tytułu VAT za smsy wysłane na rzecz powodzian powędrują do poszkodowanych przez powódź.

Zasiłek opiekuńczy

Rodzice, którzy zamiast wykonywania pracy zawodowej podjęli opiekę nad dzieckiem są uprawnieni do zasiłku opiekuńczego. Zasiłek wypłaca się jednemu z rodziców, może to być zarówno ojciec jak i matka.

Wzrosła wysokość zasiłku pogrzebowego

Od 1 czerwca wzrosła wysokość zasiłku pogrzebowego. Zasiłek otrzymuje ta osoba, która sfinansowała koszty pogrzebu.

Są środki na odbudowę zniszczonych budynków

W budżecie centralnym zostały zabezpieczone środki na odbudowę zniszczonych w powodzi domów. Wsparcie finansowe będzie w wysokości do 20 tys. złotych lub do 100 tys. złotych

Za zamknięte przedszkole lub żłobek rodzicowi należy się zasiłek opiekuńczy

W przypadku, gdy zamknięte przedszkole lub żłobek zmusza rodziców do pozostania w domu z ze swoimi pociechami można się starać w ZUS-ie o wypłatę zasiłku opiekuńczego, który wówczas przysługuje.

Dodatek funkcyjny

Dodatek funkcyjny nie ma charakteru powszechnego i może być składnikiem wynagrodzenia przysługującego pracownikom z mocy prawa, jak również dodatkiem fakultatywnym.

Komornicy nie będą już zajmować zasiłków

Komornik Sądowy nie może zajmować zasiłków przyznawanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Taka kontrowersyjna praktyka miała miejsce wcześniej, ale wprowadzenie zmian w prawie powinno jej zapobiec.

Kiedy nie przelicza się ponownie wysokości zasiłku


Co do zasady, wysokość wynagrodzenia chorobowego i zasiłków zależy od naszych zarobków uzyskanych na 12 miesięcy przed chorobą. Nie oznacza to jednak, że każde nowe zwolnienie lekarskie, czy też zasiłek innego rodzaju w kolejnym miesiącu będzie powodował wyliczenie na nowo podstawy świadczenia.

Czy osoby łączące dodatkowy zasiłek macierzyński z pracą mają prawo do zasiłku w przypadku choroby

Internauta pyta:Jestem „świeżo upieczoną” mamą, przebywającą od 13 kwietnia 2010r. na 2 tygodniowym dodatkowym urlopie macierzyńskim. Złożyłam wniosek u mojego pracodawcy dotyczący jednoczesnego podjęcia pracy w trakcie tego urlopu, w wymiarze 1/4 etatu (generalnie jestem zatrudniona na pełny etat). Jednak 11 kwietnia 2010r. źle się poczułam i po wizycie lekarskiej otrzymałam zwolnienie ZUS ZLA na okres od 12 do 16 kwietnia 2010 r. Jakie w takim przypadku są moje prawa do dalszego pobierania zasiłku macierzyńskiego? Czy on przepada za okres mojej choroby? Czy należy mi się zasiłek chorobowy? Jeśli tak, to jak zostanie obliczona jego wysokość?

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba pobierająca zasiłek dla bezrobotnych

Każda osoba zarejestrowana jako bezrobotna w Urzędzie Pracy jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Ci, którzy pobierają zasiłek dla bezrobotnych są w uprzywilejowanej sytuacji, ponieważ dodatkowo mają opłacane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Czy zasiłek pogrzebowy przysługuje zawsze w tej samej wysokości

2 dni temu zmarła moja siostra i jej mąż. Nie mieli dzieci, ani innego rodzeństwa poza mną, ich rodzice nie żyją. Wszystkie koszty pochówku będę ponosiła więc ja, ze swoją rodziną. Wiem, że musimy przedłożyć stosowne rachunki na wszystkie usługi pogrzebowe wraz z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy po zmarłych. W jakiej wysokości zasiłek otrzymamy?

Zmiany w systemie zabezpieczeń społecznych

Od 1 maja w życie wchodzą nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Powstanie fundacja dla rodzin funkcjonariuszy BOR-u

Zostanie powołana fundacja wspierająca wdowy i dzieci funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, którzy zginęli na służbie. W katastrofie smoleńskiej śmierć poniosło 9 funkcjonariuszy BOR. Podobna fundacja działa już w policji od 1997 roku.

Kiedy OPS może wstrzymywać wypłatę świadczeń

Osoba, która przez dwa miesiące nie zgłasza się po odbiór zasiłku z Ośrodka Pomocy Społecznej straci do niego prawo. Wypłata zasiłku zostanie wstrzymana do czasu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości powstałych z okolicznościami danej sprawy.

Zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem pieniężnym przysługującym osobom pozostającym bez stałego zatrudnienia. Jednocześnie fakt pobieranie zasiłku nie zwalnia bezrobotnego od obowiązku poszukiwania pracy.

Kiedy przysługuje zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy jest formą finansowego wsparcia w związku ze śmiercią najbliższej osoby. Państwo pokrywa koszty poniesione w związku z pogrzebem. O zasiłek pogrzebowy można starać się w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby najbliższego.

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest pracownikiem i z uwagi fakt wypadku lub innego zdarzenia częściowo utracił sprawność.

Czy zasiłki pogrzebowe oraz jednorazowe zasiłki z tytułu urodzenia dziecka wypłacane przez związek zawodowy są opodatkowane

Związek zawodowy uzyskuje przychody ze składek członkowskich, darowizn i odsetek od wkładów zgromadzonych na rachunku bankowym.

Czy zasiłek celowy z pomocy społecznej podlega opodatkowaniu PIT

Dyrektor ośrodka pomocy społecznej zamierza przyznać zasiłek celowy zwrotny na pokrycie kosztów rehabilitacji córki osoby ubiegającej się o oświadczenie z pomocy społecznej.

Wypłata zasiłków

Z tytułu niezdolności do pracy zatrudniony ma prawo do świadczeń w formie zasiłku pieniężnego. Niezdolność do pracy może wynikać z wypadku bądź długotrwałej choroby.

Zasiłek dla bezrobotnych z zagranicy

Bezrobotny, który prowadził działalność gospodarczą za granicą ma prawo do zasiłku po powrocie do Polski.

Będzie wyższy zasiłek pogrzebowy

Z dniem 1.03.2010 r. wzrosła wysokość zasiłku pogrzebowego do kwoty 6487,20 zł.
Taką kwotę dostaną w ramach rekompensaty najbliżsi zmarłego tytułem rekompensaty za pokrycie kosztów pogrzebu.

Dochód utracony, a wypłata zasiłków przez gminy

Rodzic, któremu odmówiono przyznania zasiłku na dziecko ze względu na osiągane dochody może ubiegać się ponownie o zasiłek po stracie pracy. Jego dochód z okresu, kiedy był zatrudniony zostanie potraktowany jako dochód utracony.

Problemy gmin z wypłatą zasiłków

Szalejący kryzys finansowy, który powoduje wzrost liczby osób nie posiadających stałego zatrudnienia powoduje wzrost liczby osób stających w kolejce po przyznanie pomocy społecznej w gminach. Od początku kryzysu liczba podopiecznych Ośrodków Pomoc Społecznej stale rośnie. Niektóre gminy otrzymały jeszcze mniej pieniędzy z budżetu centralnego na wypłatę świadczeń najbardziej potrzebującym rodzinom.

Ośrodek Pomocy Społecznej będzie mógł wstrzymywać wypłatę zasiłków

Jeżeli uprawniony do zasiłków nie będzie odbierał należnych mu pieniędzy przez okres minimum dwóch miesięcy, to straci do nich prawo. Ośrodek Pomocy Społecznej będzie mógł wstrzymywać decyzję na mocy której przyznał uprawnionemu prawo do zasiłków.

Po wsparcie bezpośrednio do Ośrodka Pomocy Społecznej

W sejmie przegłosowano długo oczekiwaną nowelizację ustawy o systemie oświaty na podstawie której kierownik ośrodka pomocy społecznej będzie prowadził postępowanie w przedmiocie przyznawania stypendium i zasiłku szkolnego. Będzie on działał na podstawie upoważnienia Rady gminy. Teraz rodzice będą zwracali się o wsparcie finansowe bezpośrednio do Ośrodka Pomocy Społecznej.

REKLAMA