reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Czy zasiłek pogrzebowy przysługuje zawsze w tej samej wysokości

Czy zasiłek pogrzebowy przysługuje zawsze w tej samej wysokości

2 dni temu zmarła moja siostra i jej mąż. Nie mieli dzieci, ani innego rodzeństwa poza mną, ich rodzice nie żyją. Wszystkie koszty pochówku będę ponosiła więc ja, ze swoją rodziną. Wiem, że musimy przedłożyć stosowne rachunki na wszystkie usługi pogrzebowe wraz z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy po zmarłych. W jakiej wysokości zasiłek otrzymamy?

Ekspert odpowiada:

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która ponosi koszty pogrzebu i składa do ZUS wniosek o wypłatę takiego zasiłku. Jeśli to Pani sfinansuje pochówek obydwu zmarłych bliskich, to za każdą osobę pochowaną należy złożyć odrębny wniosek o zasiłek pogrzebowy. Do takiego wniosku (druk ZUS Z-12) trzeba dołączyć :

  • skrócony odpis aktu zgonu zmarłego,
  • oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku - kopie rachunków potwierdzone przez bank,
  • dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty zawierający wymagane dane),
  • zaświadczenie pani płatnika składek (pracodawcy) o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu.

Wysokość zasiłku pogrzebowego jest stała i wynosi 4000 zł.  O tym, czy otrzymamy pełną kwotę tego zasiłku, czy tylko jego część, decyduje stopień pokrewieństwa ze zmarłą osobą.

Pełną kwotę tego zasiłku, bez względu na wysokość poniesionych kosztów otrzymamy, jeśli pochowaliśmy następujących członków rodziny:

  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
  • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej,
  • wnuki i rodzeństwo,
  • małżonka (wdowa i wdowiec),
  • rodziców, w tym ojczyma, macochę oraz osoby przysposabiające.

Zobacz serwis również: Zasiłki

Jeśli pochowaliśmy innych niż wymienieni wyżej członków rodziny, zasiłek pogrzebowy otrzymamy tylko do wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie wyższej niż 4000 zł.

A więc, jeśli to Pani poniesie koszty pochówku siostry i szwagra, należy złożyć dwa odrębne wnioski o zasiłki pogrzebowe po tych osobach. Za pochówek siostry otrzyma Pani zasiłek pogrzebowy w pełnej wysokości, niezależnie od tego, czy poniesione koszty będą wyższe czy niższe. Za pochówek męża siostry zasiłek pogrzebowy należny Pani będzie w takiej wysokości, na jaką będą opiewały rachunki i zaświadczenia o poniesionych kosztach pogrzebu.

Zobacz również serwis: Zasiłek pogrzebowy

Należy więc pamiętać, by wszystkie rachunki i zaświadczenia o wydatkach były wystawiane na tą osobę, która będzie później wnioskować o zasiłek pogrzebowy po zmarłym – a więc na Panią, jako najbliższą krewną zmarłych. Co więcej, ważne jest również, by wszelkie te dokumenty potwierdzające poniesione koszty były wystawione osobno na każdą zmarłą osobę, a więc w podziale na Pani siostrę i szwagra. Wtedy bez problemu będzie można skompletować obydwa wnioski o zasiłek pogrzebowy i ustalić kwoty zasiłku pogrzebowego za bliskich.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama