REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest wyprawka szkolna

Wioleta Matela
Rodzice mogą starać się o dofinansowanie kosztu zakupu podręczników.
Rodzice mogą starać się o dofinansowanie kosztu zakupu podręczników.

REKLAMA

REKLAMA

Rodzice mogą starać się o dofinansowanie kosztów zakupu podręczników. Według szacunków rządu z programu „Wyprawka szkolna ” skorzysta w nadchodzącym roku szkolnym ponad 475 tys. uczniów.

Kto może otrzymać dofinansowanie

Zwrot kosztów zakupu podręczników mogą otrzymać uczniowie rozpoczynający rok szkolny 2010/2011 w klasach:

REKLAMA

 • I-III szkoły podstawowej;
 • I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia;
 • II gimnazjum;
 • II ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia;
 • II ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych;
 • V ogólnokształcącej szkoły baletowej.

W nadchodzącym roku szkolnym ze wsparcia finansowego mogą skorzystać również rodzice uczniów:

 • słabowidzących;
 • niesłyszących;
 • z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim
 • z niepełnosprawnościami sprzężonymi

posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i realizujący obowiązek szkolny w szkołach dla dzieci i młodzieży lub w ogólnokształcących szkołach muzycznych I stopnia, ogólnokształcących szkołach muzycznych II stopnia, ogólnokształcących szkołach sztuk pięknych, ogólnokształcących szkołach baletowych lub liceach plastycznych.

Pomoc nie jest udzielana rodzicom uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim oraz uczniów niewidomych.

Kryteria przyznawanej pomocy

Zwrot kosztów zakupu podręczników mogą otrzymać rodzice spełniający jedno z trzech kryteriów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Kryterium dochodowe określone w ustawie o pomocy społecznej. Chodzi tu o rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza kwoty 351 złotych netto na osobę w rodzinie.

2. Inne przypadki uzasadniające przyznanie pomocy takie jak m. i. zdarzenia losowe, klęski żywiołowe, sieroctwo, przemoc w rodzinie, długotrwała czy ciężka choroba. Ubiegając się o pomoc z tych przyczyn nie trzeba spełniać kryterium dochodowego.

Liczba uczniów otrzymujących pomoc w przypadku zdarzeń losowych nie może przekraczać 10 % ogólnej liczby uczniów.

3. Niepełnosprawność. O pomoc mogą starać się rodzice dziecka słabowidzącego, niesłyszącego, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z niepełnosprawnościami sprzężonymi posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i realizujący obowiązek szkolny w szkołach dla dzieci i młodzieży lub w ogólnokształcących szkołach muzycznych I stopnia, ogólnokształcących szkołach muzycznych II stopnia, ogólnokształcących szkołach sztuk pięknych, ogólnokształcących szkołach baletowych lub liceach plastycznych.

Ubiegając się o pomoc należy wskazać tylko jedną podstawę. Rodzice, którzy spełniają więcej niż jedno kryterium do przyznania pomocy powinni wybrać jedno z nich.

Na jaką pomoc można liczyć

Wartość pomocy nie może przekroczyć:

170- złotych:

 • dla uczniów klas I-III szkół podstawowych;
 • dla uczniów klas I-III ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia;
 • dla uczniów niepełnosprawnych klas I-III szkół podstawowych oraz uczniów niepełnosprawnych klas I-III ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia;

310 złotych:

 • dla uczniów klas II gimnazjów;
 • dla uczniów klas II ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, uczniów klas II ogólnokształcących szkół sztuk pięknych oraz uczniów klas V ogólnokształcących szkół baletowych;
 • dla uczniów niepełnosprawnych klas I-III gimnazjów, uczniów niepełnosprawnych klas I-III ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, uczniów niepełnosprawnych klas I-III ogólnokształcących szkół sztuk pięknych oraz uczniów niepełnosprawnych klas IV-VI ogólnokształcących szkół baletowych;

200 złotych:

 • dla uczniów niepełnosprawnych klas IV-VI szkół podstawowych, uczniów niepełnosprawnych klas IV-VI ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz uczniów niepełnosprawnych klas I-III ogólnokształcących szkół baletowych;

300 złotych:

 • dla uczniów niepełnosprawnych zasadniczych szkół zawodowych,

370 złotych:

 • dla uczniów niepełnosprawnych szkół ponadgimnazjalnych, z wyłączeniem zasadniczych szkół zawodowych;
 • dla uczniów niepełnosprawnych klas IV-VI ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, uczniów niepełnosprawnych klas IV-VI ogólnokształcących szkół sztuk pięknych, uczniów niepełnosprawnych klas VII-IX ogólnokształcących szkół baletowych oraz uczniów niepełnosprawnych liceów plastycznych

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Pomoc udzielana jest na wniosek

Zwrot kosztów zakupu podręczników może być dokonany po złożeniu wniosku przez rodziców ucznia lub jego opiekunów prawnych. Może to zrobić również nauczyciel, pracownik socjalny lub inna osoba za zgodą przedstawiciela ustawowego dziecka.

Wniosek składa się do dyrektora szkoły.

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o dochodach.

W przypadku, gdy o pomoc ubiega się rodzina, korzystająca ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (zasiłek stały, zasiłek okresowy) może zamiast zaświadczenia o dochodach dołączyć zaświadczenie o korzystaniu z tych świadczeń.

Gdy przyczyną ubiegania się o pomoc są zdarzenia losowe, sieroctwo itp. należy we wniosku zamieścić uzasadnienie.

Rodzice ucznia niepełnosprawnego dołączają zaświadczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Termin na składanie wniosków określa wójt (burmistrz, prezydent miasta). Na przykład we Wrocławiu termin na składanie wniosków to: 3 września, w Warszawie: 10 września, a w Białymstoku: 6 września 2010 r.

Zwrot kosztów zakupu podręczników

Dyrektor szkoły zwraca rodzicom koszty zakupu podręczników po przedstawieniu przez nich dowodu zakupu.

Liczba uczniów, którym zostanie przyznana pomoc nie może przekroczyć w danej gminie 10 % ogólnej liczby uczniów klas objętych programem.

Zwrot rodzicom kosztów zakupu podręczników powinien nastąpić do 28 listopada 2010 r.

Zobacz również serwis: Edukacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA